NOVA: Tomáš Baťa má naději získat od českého státu odškodnění

Moderátor
Potomek slavného obuvníka Tomáš Baťa má naději získat od českého státu odškodnění za znárodněný majetek. Jako první to uvedl deník Právo. Ústavní soud spolu s Nejvyšším správním soudem totiž nařídily Ministerstvu financí, které se dosud žádostí odmítalo zabývat, aby o náhradě konečně rozhodlo. Úřad už žádost řeší. Současně ale vzkazuje, že na Baťův majetek se Benešův dekret, na který on se odvolává, nevztahuje.

Záběry KF:
Rostou nové budovy, roste produkce, počet zaměstnanců se zvyšuje. Baťovi se teď v novém státě už nestaví nic v cestě.

Autor 
Až na soudruhy v roce 45. Majetek českého Forda a revolučního továrníka znárodnili a uctívali pětiletku. Z Bati byl Svit v Gottwaldově, z obuvnického magnátu přisluhovač nacistů. 

Záběry KF: 
Je třeba ještě mnoho namáhavé práce, než bude všech výrobků tolik, že budeme moct říci: "Splnili jsme pětiletý plán." 

Autor 
Ani když továrníka po letech české soudy očistily, Ministerstvo financí nechtělo rozhodnout o žádosti jeho syna o odškodnění za zabavený majetek. Teď Ústavní soud nálezem vzkazuje - budete muset změnit názor. 

Michal Spáčil, mluvčí Ústavního soudu: 
Je Ministerstvo financí povinno rozhodnout o žádosti o náhradu za znárodněný majetek, což mu ukládá ten dekret prezidenta republiky. 

Tomáš Baťa: 
Já mám velikou radost a velkou důvěru v to, že v Česku spravedlnost zvítězí. 

Autor 
Ministerstvo financí neřeklo, kdy přesně rozhodne o odškodnění Tomáše Bati. Pravděpodobně ho ale zamítne, stejně jako v předchozích patnácti případech. Nárok na odškodnění podle restitučních předpisů z 90. let se totiž podle ministerských úředníků na Baťův majetek nevztahuje. 

Jakub Haas, mluvčí Ministerstva financí: 
Pokud došlo k vyvlastnění nebo znárodnění před únorem roku 48, tak šance na nějakou restituci na navrácení majetku je obecně velmi malá. 

Klára Veselá-Samková, advokátka: 
Restituční přepisy se na toto vůbec nevztahují. Musí se postupovat pouze podle Benešových dekretů, podle kterých už mělo být dávno plněno. 

Autor 
Případem se už zabýval i Evropský soud ve Štrasburku. Ten ale Baťovu stížnost odmítl z formálních důvodů.