Novinář může tajit svůj zdroj

Novinář není povinen policii či soudu sdělit v trestním řízení jméno člověka, který mu podal důležité informace, a může svůj zdroj ponechat v utajení. Toto neplatí pouze ve zvláštním případě, kdy by šlo o veřejný zájem. Tento nález vydal v úterý senát Ústavního soudu v Brně (ÚS), který projednával stížnost Martina Šmoka.

Ten dostal od policie pokutu 40 tisíc korun za to, že odmítl zveřejnit zdroj, který mu podal informace o pravděpodobné vraždě Charlese Jordana ze srpna 1967 v Praze. ÚS mu dal za pravdu a sdělil, že novinář má právo podle mezinárodních dohod i Listiny základních práv a svobod utajit zdroj.

„Ochrana novinářského práva utajit zdroj je nutná zejména kvůli investigativní žurnalistice. Novinář má právo utajit zdroj, který by mu jinak nesdělil důležité informace. Navíc novinář má právo v rámci ochrany demokracie a svobody projevu utajit zdroj, který by byl ohrožen,“ uvedl soudce zpravodaj Vojen Güttler.

ÚS projednával případ novináře Martina Šmoka, který natáčel pořad o záhadné smrti Charlese Jordana, který zmizel v noci na 17. srpna 1967 z pražského hotelu Esplanade. Po odvysílání pořadu se Šmokovi ozvala pod podmínkou anonymity osoba, která zaznamenala vzpomínky pracovnice bývalé StB.

Šmok to oznámil Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, odmítl ale prozradit totožnost zprostředkovatele informací. „Můj klient dal policii dostatek informací, které mohla policie využít při zjištění totožnosti zdroje, ale neudělala v tomto směru nic,“ uvedla Šmokova advokátka Klára Veselá-Samková.