Klára Samková: Mlčet nebudu

Publikováno: Liga lidských práv, 101 hrdinů, 19. únor 2013, Autor: Kristýna Malíková 

Mnohým je osobnost advokátky Kláry Samkové trnem v oku a považují ji za kontroverzní. Vymyká se standardním principům, na které je společnost zvyklá a lidem se těžko škatulkuje. S neziskovým sektorem nikdy nespolupracovala, přesto je známá svou angažovaností v otázce lidských práv a romské menšiny. „Právo není zásluhová kategorie,“ vysvětluje svůj postoj jedna z nejznámějších advokátek v České republice.

„Lidé mnohdy nechápou, když obhajuju cikány, že lidská práva nejsou zásluhová kategorie. Že je to esence práva a spravedlnosti, princip, na kterém stojí právní řád a ústavnost. Veřejný statek, který funguje vůči všem. Pokud nefunguje vůči všem, tak nefunguje vůči nikomu.“

 

Romská otázka
Na téma romské problematiky vydala vlastním nákladem knihu s názvem Romská otázka. Knihu nechala přeložit do angličtiny a nabídla ji zdarma řadě mezinárodních organizací. S pozitivním ohlasem se příliš nesetkala.

 

„Ta kniha nezapadá do kultury takzvaných sociálních grantů, kde se točí miliony, ze kterých se většinou k samotným Romům dostane jen zanedbatelná částka,“ vysvětluje Klára Samková. Problematice se věnuje řadu let a patří k jedněm z mála protagonistů pro většinovou společnost nepříliš lichotivých názorů. Podle ní samotné takřka neexistuje způsob, jak zahájit na toto téma diskuzi, aniž by původce nebyl nařčen z rasismu.

 

Právo všem
„Přes dvacet let takzvané demokracie u nás vůči Romům funguje určitá politika, která evidentně nefunguje. Situace je horší než před těmi dvaceti lety,“ říká otevřeně Klára. Podle ní je problém například v tom, že Romové nemají práci.

 

„Lidé mnohdy nechápou, když obhajuju cikány, že lidská práva nejsou zásluhová kategorie. Že je to esence práva a spravedlnosti, princip, na kterém stojí právní řád a ústavnost. Veřejný statek, který funguje vůči všem,“ vysvětluje Klára. „Pokud nefunguje vůči všem, tak nefunguje vůči nikomu.“

 

Kauza Marcely Urbanové
Kromě práv romské menšiny se Klára zapsala do povědomí veřejnosti i několika velkými kauzami. Jednou z nich je případ Marcely Urbanové, sekretářky vsetínského exstarosty Jiřího Čunka. Stíhání Urbanové za křivou výpověď proti Čunkovi bylo nakonec zastaveno. Okolnosti pro ni však zpočátku nevypadaly dobře. To potvrzuje i Klára, která se do obhajoby pustila se vší vervou.

 

Záhy přišly komplikace. V Klářině kanceláři téměř osm měsíců nezazvonil telefon. Ocitla se bez klientů a Marcela Urbanová byla bez prostředků, takže svou obhajobu neměla jak zaplatit. Na základě jednoho případu tak Klára téměř položila celý svůj byznys.

 

„Neexistovaly otázky, že bych to vzdala. Nešlo totiž jen o Marcelinu svobodu. V tu chvíli už by se jednalo i o mou ztrátu identity,“ vysvětluje Klára své pohnutky. Společně s Urbanovou se tak obrátila na několik předních českých podnikatelů s žádostí o pomoc. „Oslovily jsme na dvacet českých miliardářů, aby daly práci mně nebo Marcele. Situace už byla neudržitelná. Odpověděli dva. Záporně,“ popisuje zkušenost s „předními českými  muži“, jejichž posledním módním výstřelkem se stala spravedlnost a boj s korupcí.

 

Zneužití práva
Podle Kláry mají současné problémy týkající se práva jedno společné, a to jeho zneužití. „Někdy se nejedná přímo o zneužití práva, spíše o jde o úhybné manévry, kdy se vektor odklání tak dlouho, až je najednou otočen o 180 stupňů a míří úplně jinam. Na tomto principu byly postaveny takzvané disidentské kauzy a na tomto principu stál i případ Marcely Urbanové,“ vysvětluje Klára.

 

Lidé navíc přestávají v nezávislou instituci soudnictví věřit. „Právo se dostalo do kategorie luxusního zboží. Veřejnost vidí všechny ty Janečky, jak se snaží koupit si spravedlnost. Ale ani těm se to nedaří. I když se soudy podplácí, spravedlnost se nakonec stejně koupit nedá,“ míní Klára.

 

Klára Samková pochází z Brna. Práva vystudovala na Karlově univerzitě v Praze. Při psaní diplomové práce si zvolila téma Přechod od demokratické vlády k nacistickému  Německu v 1933. Uvědomila si, že kdyby se do obdobné situace dostala ona, nebude mlčet. Tomu se ve svém profesním životě snaží dostát.