HN: Majitelé chtějí vypovídat dřív

Majitelé domů, které zastupuje advokátka Klára Veselá-Samková, nesouhlasí s tím, že by byla možná dvouletá výpovědní lhůta nájemníkovi ze strany pronajímatele bez udání důvodu až od roku 2010. Takový je přitom návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Vyplývá to ze zprávy advokátky zaslané ČTK. Ministerstvo však tvrdí, že pracuje i na možnosti dřívější právní úpravy.

Nový občanský zákoník, kde má být tato možnost zakomponována, má vstoupit v platnost až v roce 2010. Majitelé po vládě požadují, aby možnost ukončení nájmu řešila samostatná novela občanského zákoníku, která by vstoupila v platnost dříve než v roce 2010.

Časový horizont, který navrhuje ministerstvo, pokládají majitelé domů podle Samkové za zcela nepřípustný a uměle udržující protiprávní a protiústavní stav v oblasti nájemního bydlení. Majitelé domů, kteří si stěžují u Evropského soudu pro lidské práva kvůli protiprávní regulaci nájemného, ale podle ní vnímají pozitivně posun ve stanovisku MMR, že dosavadní úprava je protiústavní.

K úspěšné obhajobě České republiky ve Štrasburku může podle náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse přispět také nová právní úprava postavení pronajímatele a nájemce. Předpokládaná účinnost nového znění občanského zákoníku od roku 2010 podle něj vyplývá z délky potřebných legislativních lhůt.

Možné zkrácení těchto lhůt je podmíněno politickou dohodou o tom, že část týkající se bydlení by byla projednána zvlášť. "O této možnosti jsme jednali s poslankyní Zdeňkou Horníkovou, místopředsedkyní výboru pro veřejnou správu a zároveň členkou pracovní skupiny zabývající se přípravou podkladů pro obhajobu České republiky před Evropským soudem pro lidská práva," dodal Kalous.

Poslankyně Horníková (ODS) prosazovala dle náměstka přijetí novely občanského zákoníku již v minulém volebním období a maximální zrychlení procesu přijetí nové právní úpravy v oblasti nájemního bydlení nadále podporuje. Horníková včera řekla, že už když jednali ve sněmovně o deregulaci nájemného, požadovala novelu občanského zákoníku v oblasti nájemních vztahů. "Novelu mám připravenu, pokud ji nepředloží vláda, předložíme ji jako poslaneckou iniciativu, protože kvůli soudu ve Štrasburku tato právní úprava spěchá," dodala Horníková.

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek již minulý týden řekl, že jsou dva způsoby zakomponování tohoto návrhu do občanského zákoníku. První možnost je rychlejší varianta jako částečná novela občanského zákoníku, tzn. nahrazení paragrafů, které se týkají bydlení. Druhá možnost je, že návrh bude součástí celého balíku změn občanského zákoníku, což by bylo podle ministra možné až příští rok.