Ústavní soud

Klára Samková

Problém znění plné moci při zastupování nezletilého

Opatrnosti není nikdy dosti - aneb jak jsem zase jednou prohrou "vyhrála" u Ústavního soudu (pro fajnšmekry: mluvím o usnesení II ÚS 1678/19 ze dne 27. 8. 2019):

Klára Samková

Případ Skendera Bojku

12.05.2016

Ústavní soud, Brno, TZ 52/2016

I. senát Ústavního soudu (soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková) vyhověl ústavní stížnosti a zrušil napadená rozhodnutí Nejvyššího soudu, Vrchního soudu v Praze a Krajského soudu v Praze, neboť jimi byly porušeny právo stěžovatele na spravedlivý proces a presumpce neviny.

Klára Samková

Novinky.cz: V panice střelil policistu, chce zrušit trest

Novinky.cz, 11. 5. 2016: V prosinci před třemi lety nad ránem vyděsily rodinu Skandera Bojku ohlušující rány do dveří jejich domu v jedné z obcí u Prahy. Vyděšený muž v domnění, že se dovnitř snaží vrazit lupiči, popadl legálně drženou zbraň a skrz dveře vypálil. Jenže za dveřmi byli policisté, kteří přišli na domovní prohlídku a do domu se dostávali tak, že dveře vyráželi beranidlem. Střela zasáhla do opasku a vesty jednoho z policistů, který naštěstí vyvázl bez vážnějšího zranění.

K Ústavnímu soudu míří stížnost proti sčítání lidu

Ústavnímu soudu České republiky v Brně byla ve čtvrtek 17. března doručena prostřednictvím advokátní kanceláře Klára Samková stížnost proti aktuálně probíhajícímu sčítání lidu, domů a bytů. Stěžovatelka paní Klára Burešová z Kunovic se domáhá vydání předběžného opatření, aby Český statistický úřad pozastavil veškeré přípravné práce a domáhá se také vydání nálezu Ústavního soudu, aby se nemusela účastnit sčítání, byl zrušen Zákon č. 296/2009 o sčítání lidu, domů a bytů kvůli rozporu s Listinou základních práv a svobod. Žádá také vydání nálezu, že se Českému statistickému úřadu zakazuje nakládat se získanými daty a na své náklady je povinen je bezpečně zničit. Ústavní soud si zřejmě bude muset pospíšit, protože rozhodným dnem ke sčítání je 26. březen.

Ústavní soud vyhověl stížnosti Jana Jošta, jenž se soudí o regulaci nájemného

Tento článek vydala dne 8. března 2011 tisková agentura Mediafax a převzali ho její klienti

Ústavní soud v úterý zrušil část čtyři roky starého rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové z procesu, ve kterém pardubický podnikatel Jan Jošt požaduje po obecných soudech vyřešení sporné otázky ohledně stanovení takzvaného místně obvyklého nájemného. Verdikt vynesl předseda senátu Jiří Nykodým. Ústavní soud projednával podání podnikatele Jana Jošta týkající se sporné otázky o určení takzvaného místně obvyklého nájemného. Joštova kauza se v úterý dostala před ÚS již podruhé, protože nižší soudy se stanoviskem ÚS odmítly řídit.

Takový jedny narozky…

Náš drazemilovaný blogvedúci nás zavčasu upozornil, že Ústavní soud má narozky, a že bychsme teda jako my, blogeři, taky měli nějakým pugétkem přispět….. Výzva byla určena asi dvaceti z nás, kteřížto máme s právem cosi společného, i bylo očekáváno, že se bude něco díti. Jo. Děla se Morava z Mělníka, tedy děl se Morava z Mělníka, čímž padnul chaos pochopitelně nikoliv do řad české justice, protože ta je, jak známo, zcela antichaotická, leč do pojmů geografických. 

NOVA: Tomáš Baťa má naději získat od českého státu odškodnění

Moderátor
Potomek slavného obuvníka Tomáš Baťa má naději získat od českého státu odškodnění za znárodněný majetek. Jako první to uvedl deník Právo. Ústavní soud spolu s Nejvyšším správním soudem totiž nařídily Ministerstvu financí, které se dosud žádostí odmítalo zabývat, aby o náhradě konečně rozhodlo. Úřad už žádost řeší. Současně ale vzkazuje, že na Baťův majetek se Benešův dekret, na který on se odvolává, nevztahuje.

Záběry KF:
Rostou nové budovy, roste produkce, počet zaměstnanců se zvyšuje. Baťovi se teď v novém státě už nestaví nic v cestě.
 

Obveseckovat se

s lítosí musím konstatovat, že Gipsy se svým načunkováním se je lepší. I já jsem však pod tlakem posledních dnů obohatila český jazyk slovem, který si zde dovoluji p.t. čtenářstvu představit. Je jím slovo "obveseckovat se".

Ústavní soud: Novinář může tajit informátora

Brno - Scenárista a volný novinář Martin Šmok měl právo zatajit jméno svého informátora, který mu poskytl údaje o dávné vraždě významného představitele OSN Charlese Jordana. Ten byl v roce 1967 zabit za záhadných okolností v Praze.

Ústavní soud zrušil pokutu pro dokumentaristu Šmoka

Americký expert OSN Charles Jordan zmizel ze svého hotelu Esplanade a o tři později se jeho tělo našlo ve Vltavě. Psal se roku 1967. Svět byl rozdělen železnou oponou. Není divu, že nad jeho smrtí se doslova zavřela voda. Tu nedávno rozčeřil svým dokumentem filmař Martin Šmok. Místo toho, aby se vyšetřovatelé vydali po stopě, na kterou je upozornil, dali mu pokutu čtyřicet tisíc korun. neodkryl jim totiž zdroj svých informací. Minulý týden Ústavní soud vynesl průlomový rozsudek. Rozhodl, že dokumentarista byl v právu. Ke kauze se po roce vrátila Andrea Máslová.

Stránky