Ústavní soud: Novinář může tajit informátora

Brno - Scenárista a volný novinář Martin Šmok měl právo zatajit jméno svého informátora, který mu poskytl údaje o dávné vraždě významného představitele OSN Charlese Jordana. Ten byl v roce 1967 zabit za záhadných okolností v Praze.

Šmok o vraždě natočil dokument pro Českou televizi a nově získané informace poskytl policii. Jméno informátora však neprozradil, za což dostal pokutu čtyřicet tisíc korun. Ústavní soud v úterý v průlomovém rozhodnutí pokutu zrušil.

„Sám stěžovatel dobrovolně kontaktoval policii a sdělil jí své poznatky. Uvedl podrobnosti od zdroje. Ty byly dostatečné k tomu, aby se policie pokusila zdroj identifikovat, aniž by novinář musel porušit svůj slib,“ řekl soudce zpravodaj Vojen Güttler. Šmok totiž informátorovi musel zaručit anonymitu a svůj slib odmítl porušit i přes naléhání policistů. Tvrdil, že jiný postup by byl neprofesionální a ohrožoval by jeho práci.

„Jsem spokojená. Škoda, že se soud nezabýval dalšími aspekty,“ řekla novinářům Šmokova advokátka Klára Veselá-Samková. Novinář si totiž u Ústavního soudu stěžoval například také na to, že mu policisté nedali kopii protokolu, který s ním sepsali.