Právo: Hlaváček byl v seznamech StB neoprávněně

Bývalý dlouholetý ředitel Kriminalistického ústavu Jan Hlaváček, který loni kvůli svým údajným pletkám s komunistickou StB musel policii opustit, včera vyhrál soud o svou čest.
Podle rozhodnutí soudu byl totiž v seznamech StB evidován neoprávněně. Rozsudek zatím není pravomocný, ministerstvo vnitra se proti němu může ještě odvolat. Sám Hlaváček proto nechtěl včera rozsudek komentovat. "Jsem rád, že soud se tímto případem vůbec zabýval a že v této věci takto rozhodl," řekl Právu. Případné další kroky podle svých slov zváží až poté, co bude rozsudek pravomocný. Pokud by přitom soudy skutečně potvrdily, že byl Hlaváček veden v seznamech spolupracovníků vojenské kontrarozvědky spadající pod StB neoprávněně, mohl by bývalý šéf Kriminalistického ústavu požadovat po státu ušlou mzdu.
"Kromě toho by se mohl domáhat i návratu na původní místo, ze kterého musel odejít," poznamenala k tomu právnička Klára Veselá-Samková.
Zda se vnitro proti verdiktu odvolá, zatím není jasné. "Vyčkáme na písemné vyhotovení rozsudku a pak zvážíme další kroky," uvedla mluvčí resortu Jana Malíková.
Hlaváček loni na jaře neprošel prověrkou nařízenou ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS).
V minulosti přitom dostal negativní lustrační osvědčení a opakovaně prošel i prověrkou Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Jakoukoliv vědomou spolupráci s StB Hlaváček popíral.
Jako jediné možné vysvětlení svého pozitivního osvědčení loni označil incident, který se stal během jeho základní vojenské služby a na kterou se ho prý i ptali v NBÚ při poslední prověrce.
Ani ten prý ale neměl nic společného se zpravodajskou činností. Vystupoval v něm jako svědek krádeže v kasárnách a prý podepsal běžný protokol. Tento podpis podle něj mohla zneužít tehdejší vojenská kontrarozvědka, která pod StB spadala.