Rozvod: nikdy neříkejte nikdy!

Začíná to pohádkově. Podobně jako příběh Diany a Charlese. O pár let později však mohou i ty nejúžasnější páry dospět k rozvodu. Pokud o něm uvažujete, buďte raději připravena na to nejhorší. Laskavý, hodný, zodpovědný, milující, vzorný otec rodiny a domácí kutil vydělával poměrně dost peněz. O tom, kterým oknem se bude v bytě větrat, rozhodoval také on. Po desetiletém manželství z toho začala jít jeho ženě hlava kolem a našla si mladého milence, u kterého mohla rozhodovat nejenom o tom, které okno bude otevřené, ale rovněž i o tom, kde bude stát která polička, a dokonce také o sobě samé. Prasklo to a manžel se zhroutil. Pak došlo k obou­stranným hysterickým záchvatům, během kterých přišlo na přetřes vše včetně těch oken. Obě vyčítající si strany si navzájem uštědřily několik dobře mířených i náhodně padnoucích ran. Druhý den šel on brečet na hrud' chápajících kamarádů, ona na policii. On má teď na krku trestní stíhání pro ublížení na zdraví, ona (zřejmě) celoživotní zadostiučinění. Dotyčná žalující polovička může kdykoliv trestní stíhání bývalého partnera zastavit - a to prostě tím, že k dalšímu stání odepře souhlas. Touhle možností disponuje až do chvíle, než se soudce nadechne k vyřknutí konečného verdiktu. Jaká to rovnice hodná naší doby! Děti, auto, byt, chata a konto se objeví na jedné misce vah, čistý trestní rejstřík na druhé. Nepropadnout v této chvíli panice, to vyžaduje muže, který je opravdovým chlapem. A těch je, jak známo, dneska pomálu.

Co byste řekla tomu, kdyby vás váš exmanžel obvinil z přípravy vlastní vraždy? Jen shodou náhod, podpořenou mimořádně dobrým právníkem a mimořádně zákonů dbajícím vyšetřovatelem, neskončíte ve vazbě. Stejně vám však expartner přestane dávat dítě, jež má čistě náhodou ve výchově on, a to z důvodu, že by u vás - vražedkyně - utrpělo morální újmu. A co když - opět čistě, náhodou - příslušný soud nečiní vůbec, ale vůbec nic, a to přesto, že jeho budovu již prakticky neopouštíte ve snaze získat předběžné opatření, aby vám otec dítko dával?

Z každého životního příběhu má plynout ponaučení - snad nějaká plynou i z těchto. Všichni zákonodárci tvrdí, že je nám třeba svatebních smluv. Nikoliv svatebních, ale těch rozvodových! Dokud se nedohodnete o dětech, majetku, bytě, hodinkách po dědečkovi a fotkách z prázdnin, zapomeňte na rozvod. Nevím, kolik poslankyň v Poslanecké sněmovně je šťastně (nebo nešťastně) rozvedených. Věřím však, že návrh novely zákona o rodině, nesoucí se v duchu "rozvodových smluv", by jistě našel podporu i u jejich mužských kolegů. Mnozí z nich totiž tuší, že nic netrvá věčně - dokonce ani poslanecká imunita. A tak by se mohlo i jim vyplatit, že se na ni nebudou muset spoléhat. Koneckonců, je to ponižující pro obě strany.

 

Jak předejít pohromě

Osm užitečných rad, když jste „v tom“ – tedy v rozvodovém řízení

 

 

 1. Veškeré důležité dokumenty odstraňte raději z bytu, Týká se to všech nájemních a kupních smluv k bytu samotnému i k veškerému dalšímu nemovitému majetku. Odneste si také rodný list svůj i vašich dětí a oddací list.
   
 2. Určitě nezapomeňte na pas svůj i dítěte. Pokud má váš manžel v pasu děti zapsány, rozhodně upozorněte pasové oddělení na skutečnost, že se rozvádíte, a tudíž již nesouhlasíte se zapsáním vašich dětí do pasu jejich otce.
   
 3. Zablokujte společné účty. Pokud to nemůžete udělat, pak vyberte konto a peníze vložte na účet znějící pouze na vaše jméno.
 4. Přesměrujte si veškerou poštu z místa svého bydliště do zaměstnání nebo si ji nechte ukládat poste restante. Jestliže je volná poštovní přihrádka, vyřiďte si P. O. Box.
   
 5. Držte jazyk za zuby. Jestli se nutně potřebujete vypovídat, raději zaplaťte pár stovek psychoterapeutovi, který má profesionální povinnost mlčenlivosti.
   
 6. Zapomeňte na hru na naschvály. Je vždycky dvousečná a nakonec začnete drtit sama sebe. Kromě toho mnoho věcí, které na začátku vypadají jen jako "naschvál", může být v kontextu dalších souvislostí proti vám zneužito.
   
 7. Pokud máte spolu dítě nebo děti, podejte návrh na předběžné opatření na svěření dětí do vaší výchovy do doby po rozvodu. Nepodceňujte spolupráci s oddělením péče o děti na vašem obecním či městském úřadě.
 8. Pokuste se nezatahovat do sporu jak svoje, tak partnerovy rodiče. Partnerovým rodičům dejte zřetelně najevo - nejlépe formou dopisu -, že skutečnost, že se rozvádíte (nebo se naopak rozvádí s vámi jejich syn), neznamená, že oni přijdou o vnoučata.