MF Dnes: "Konopná paní" dostala podmínku

Soud ji potrestal za pěstování a kouření marihuany

Tábor - Když jednapadesátileté překladatelce Libuši Bryndové vloni prohledali táborští policisté dům a zabavili v něm zelené masti z konopí setého, netušila, že za pár měsíců stane před soudem.
Lidová léčitelka si včera za hlasitých poznámek v soudní síni vyslechla rozsudek: dva měsíce vězení, trest podmíněně odložený na rok. Podle táborského okresního soudu porušila zákon tím, že část svých výpěstků usušila a vykouřila.
V soudní síni, kde byla i místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová, to včera vypadalo jako na demonstraci. Lidé si donesli plakáty s odkazem na petici za legalizaci marihuany jako léku. Některé výroky svědků vyvolaly smích. Bryndová se totiž do maléru dostala díky dokumentu nazvanému Konopná paní, který o ní natočila vloni televize.
"Chodil jsem k ní pro mastičku. Pět let si babička léčila bércový vřed, potom se jí po týdnu začal hojit," tvrdil Ladislav Vosika ze Zlukova na Táborsku, kam se Bryndová přestěhovala z Prahy. Žena tvrdí, že konopí pěstovala pro léčebné účely už v Praze a tamní policie jí to tolerovala. Na Táborsku ale narazila.
"Dávala jsem lidem masti na klouby a občas jsem si i zahulila," uvedla žena. Usušené konopí kouřila z vodní dýmky. Léčila si tím astma a proceduru nazývala inhalací. Za rok vyrobila až tři sta litrů masti a zásobovala jí na sto lidí.
Žaloba přitom prokázala Bryndové vypěstování 29 rostlin konopí s obsahem 26 gramů zakázané drogy THC. Podle soudce Martina Prokopa žena nedostala trest za výrobu mastí, ale za kouření marihuany. Zakázané drogy vyjmenovává zvláštní zákon. Stát tím reguluje nakládání s látkami, které mají také negativní účinky a mohou být zneužité," uvedl Prokop.
Obžalovaná se odvolala. Podle advokátky Samkové je naděje, že se případ dostane k Nejvyššímu soudu, a dosáhne se tak změny zákona. Pokračování na str. C3
LÉČILA SE MARIHUANOU "Proč by se mělo trestat pěstování jakékoliv rostliny? Copak jsme víc než příroda?" ptá se Libuše Bryndová, která dávala lidem masti na klouby a přiznává, že konopí občas kouřila, léčila si tím astma.
Za konopí podmínka
Pokračování ze str. C1
Libuše Bryndová, která prožila část dětství na Kubě a procestovala Evropu, Asii i Afriku, je přesvědčená, že kriminalizovat pěstování konopí je zločin. V Čechách rostlo odedávna.
"Proč by se mělo trestat pěstování jakékoliv rostliny? Copak jsme víc než příroda?" ptá se žena.
"Zahojila mi záda spálená od slunce. Jestli konopí také kouřila, to nevím. Sám jsem ho za mlada taky vyzkoušel," přiznal se muž s culíkem Jiří Remeš.
Podle místopředsedkyně Strany zelených Dany Kuchtové je třeba změnit zákon o drogách v tom smyslu, aby v něm byla možnost pěstování konopí pro vlastní potřebu. "Obžaloba porušuje základní úmluvu o lidských právech, to znamená i právo na soukromý život a rozhodnutí, jakým způsobem se chceme léčit," připomněla obhájkyně Bryndové Klára Samková Veselá. Advokátka upozornila, že stát vlastně diskriminuje hlavně staré a sociálně slabé lidi, kteří jsou tak donuceni kupovat předražené léky od farmaceutických firem, zatímco si mohou pomoci sami přírodní léčbou. Soudy by potom měly podobné případy hodnotit individuálně. Podle obyvatel Zlukova na Táborsku se kriminalizuje to, co se dělá všude v zemi.
Dokument Konopná paní ale ukázal obec jako vesnici, kde roste konopí v každé třetí chalupě a lidé se tím báječně baví. Podle Libuše Bryndové pořad v televizi skutečný obraz zkreslil.

* Co zaznělo u soudu Dana Kuchtová místopředsedkyně Strany zelených Tato kauza má i rozměr lidských práv. Máme ve straně sekci, která se zabývá účinky omamných látek. Chceme lehké drogy dekriminalizovat. Hana Gabrielová ekocentrum Zelená pumpa Tento soud je mrháním penězi a energií. Soudí se lidé, kteří si léčí zdraví bylinou, která nese jen název konopí, ale s indickým konopím nemá nic společného. Klára Veselá Samková obhájkyně Doufám, že Nejvyšší soud rozliší u tohoto případu společenskou nebezpečnost. Martin Prokop soudce Společenskou nebezpečnost považuje soud za malou, ale postrádá lítost a ujištění, že obžalovaná v tom nebude pokračovat. * Za kolik gramů trest hodnocení jako množství drog větší než malé heroin více než 0,3 gramu asi deset dávek kokain 0,5 gramu a více asi deset dávek extáze více než 1 gram zpravidla deset dávek LSD více než 0,0005 gramu zpravidla deset dávek THC, látka v konopí 0,3 gramu dvacet cigaret takzvaných jointů