Vysočina: Kauza Čunek míří k Ústavnímu soudu

Praha/ Šéf lidovců Jiří Čunek nemá vyhráno. Jeho případ totiž míří k ústavnímu soudu. Obrací se na něj advokátka svědkyně Urbanové Klára Veselá-Samková. "Mám podezření, že postup státního zástupce byl protiústavní, když jedním z důvodu zastavení stíhání mělo být ukázání psychiatrického posudku mé klientky," vysvětluje Veselá-Samková možné pochybení zástupce Salichova. Ten totiž zastavil Čunkovo stíhání, protože policie poskytla svědkyni Urbanové na její žádost celý znalecký posudek z psychologie. "Kromě obviněného a obhájce nemá nikdo právo spis vidět," říká Salichov.
Advokátka se domnívá, že Urbanová měla plné právo vidět svůj posudek, protože stát musí umožnit nahlédnout do citlivých údajů, které o občanovi shromažďuje. "Navíc posudek neobsahoval žádné informace ze spisu a byl předložen prakticky na konci vyšetřování," dodává Veselá-Samková.
"Námitka zní logicky a má oporu v zákoně," říká Filip Pospíšil z občanského sdružení Iuridicum Remedium, které se problematice shromažďování osobních údajů věnuje. Podle advokátky Petry Koutné obecně existuje povinnost ukázat subjektu údajů veškeré citlivé informace, které o něm někdo shromažďuje, nikoli však v trestním řízení. "Bude záležet na konkrétních okolnostech případu," dodává Koutná. Dalším pochybením mělo být podle Veselé-Samkové chování policie, která nedala kopie protokolů výslechu Urbanové. "Ani jednou jsme nedostaly protokoly z výslechu, ačkoli jsme o ně několikrát žádaly," říká Veselá-Samková.
---

"Stát musí umožnit nahlédnout do citlivých údajů, které o občanovi shromažďuje."
Klára Veselá-Samková, advokátka

JOSEF ŠLERKA

Vyšlo také v: Havlíčskobrodský deník, Jihlavský deník, Pelhřimovský deník, Třebíčský deník, Žďárský deník

Štítky: