Za koupi padělku hrozí zákázníkovi i soud

Praha/I pouhá koupě padělku porušuje české zákony. V krajním případě byste se dokonce mohli dopustit trestného činu. Podobný postup platí i pro koupi padělku značkového zboží nebo třeba náhradních dílů do auta.
"Podle přestupkového zákona se jedná buďo neoprávněné užívání autorského díla, nebo neoprávněné užívání značky. Je lhostejno, jestli ji užíváte jeho výrobou, prodejem nebo nákupem," říká advokátka Petra Koutná.
S jejím názorem souhlasí i šéf bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta, jehož společnost se na vyhledávání padělků podílí. Dodává ale, že by se ustanovení nemělo uplatňovat přespříliš přísně. "Jde především o sociální kontext. Nebudeme přece honit babičku, která koupí vnoučkovi v tržnici padělané boty Nike, když samotný padělatel je mnohem nebezpečnější," dodává Bárta.
V krajním případě se ale kupující padělku může dopustit trestného činu.
"Pokud by někdo například do automobilu, kam musí dávat originální díl, vědomě dal nevyhovující padělky, mohlo by jít až o trestný čin obecného ohrožení," vysvětluje advokátka Klára Veselá-Samková a dodává, že by policie musela nejdřív ovšem dokázat, že kupující o tom věděl.
"Jedním z důležitých vodítek je cena, pokud je výrazně nižší, je to podezřelé," říká právnička.
"Ano, cena je důležité vodítko," potvrzuje Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů. S případnou kriminalizací kupujícího ale nesouhlasí. "Státní orgány by však měly vždy zasahovat proti skutečným pirátům, kteří na této činnosti vydělávají - výrobcům a distributorům, nikoliv proti jejich obětem jako nyní v Itálii," dodává Picková. Právě v Itálii totiž nově zavedený paragraf považuje nákup padělaného zboží za trestný čin, za který hrozí pokuta až 10 000 EUR. Podle italského zákon se může jednat o padělek v případě podezřelé kvality, způsobu prodeje či nízké ceny.
---

Co říká zákon o přestupcích
Přestupku se dopustí ten, kdo (...) neoprávněně užíval (...) jakékoliv značení zaměnitelného s obchodní firmou nebo označením příznačným pro jiného podnikatele. (§ 33)