Asistenti budou hlídat domy

Publikováno: Ústecký deník, Rubrika: Ústecko, 27. září 2012, Autor: Jitka Hadašová
Na domě v ulici Beneše Lounského už je zákaz vstupu, ale nájemníci nevědí, kam mají jít. 

Předlice – Ceduli se zákazem vstupu umístili včera ústečtí strážníci na předlický dům v ulici Beneše Lounského. Má to ovšem háček, byl stále plný nájemníků, kteří pořád ještě netušili, kam se vrtnou.

V úterý se od strážníků dozvěděli, že stavební úřad nařídil vlastníkovi dům zrekonstruovat a oni musí pryč. Stav objektu je totiž takový, že se mohou propadnout podlahou nebo jim může spadnout na hlavu strop. 

„Majitel nám nabídl tři náhradní místnosti. Tam se ale nevejdeme,“ postěžovala si včera po poledni jedna z nájemnic. 

V narušeném domě podle odhadu jich samotných přebývá kolem 80 lidí, je mezi nimi i spousta malých dětí. Vlastník včera na místě byl, novinářům ale nic neřekl. Nájemníci chtějí požádat o pomoc advokátku Kláru Veselou Samkovou. Některé z nich už dříve zastupovala. 

Město situaci jen monitoruje a vyhodnocuje, ale konat mu prý nepřísluší, alespoň zatím ne. 

„Strážníci majitele domu i jeho obyvatele varovali před možným nebezpečím. V případě, že by majitel nepostupoval správně nebo vůbec nekonal, je město připraveno učinit další kroky,“ uvedla jeho mluvčí Romana Macová. 

Ode dneška budou Předlicemi procházet čtyři romští asistenti městské policie, už si to zkoušeli nanečisto. 

„Budou dohlížet na veřejný pořádek. Když zjistí problém, uvědomí hlídku a ta ho vyřeší,“ popsal jejich činnost zástupce ředitele Jan Novotný. Jsou místní, zdejší poměry dobře znají, obyvatelé, většinou Romové, jim důvěřují. „Určitě mohou situaci pomoci řešit,“ soudil starousedlík Jan Cibrik. 

Michaela Horváthová a Jozef Dančo, dva z asistentů, potvrdili, že budou i kontrolovat, zda se v narušených domech nikdo nezdržuje. Aby nedošlo k neštěstí jako minulý týden, kdy pod troskami zborceného stropu domu v Hrbovické ulici zahynula žena a další byla těžce zraněna. 

***
 „Nevím jak teď nájemníkům pomoci. Je to vina města, jež dům prodalo a nestaralo se komu.“ advokátka Klára Samková