Romové z Předlic píší městu: Pomozte nám

Publikováno: Mladá fronta DNES, Rubrika: Severní Čechy, 2. listopadu 2012, Autor: Jan Horák

Napětí v ústecké čtvrti Předlice sílí. Magistrát nařídil vystěhování obyvatel z lokality, kde demolovaný dům zavalil ženu. Místní Romové ale nikam nechtějí a vadí jim, že se jedná „o nich a bez nich“.

ÚSTÍ NAD LABEM Situace v ústecké části Předlice, kterou obývají převážně sociálně slabí Romové, se vyhrocuje. Napětí mezi místními stupňuje situace kolem domu v ulici Beneše. 

Lounského číslo 106, který magistrát nařídil kvůli jeho dezolátnímu stavu vystěhovat.

Jenže majitel domu začal objekt opravovat, lidé se navíc z domu stěhovat nechtějí a zůstávají na místě. Jednání o budoucnosti nájemníků tak uvázla na mrtvém bodě, situaci se snaží vyřešit magistrát ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v tísni a Agenturou pro sociální začleňování. 

Právě to ale místním vadí. Stěžují si, že se jedná o nich bez nich. Proto se nyní obrátili na vedení města otevřeným dopisem, v němž žádají politiky a magistrát o spolupráci. „Žádáme vás jako občané našeho města, abyste se zachovali tak, jak vám velí zákon, a začali nám pomáhat,“ stojí v otevřeném dopise. 

„Nikdo s námi o situaci v naší čtvrti nekomunikuje. Začněte o situaci v Předlicích s námi, jejich obyvateli, komunikovat,“ píše se dále v dopise, pod který se podepsali lidé z dotčeného domu v ulici Beneše Lounského a další místní obyvatelé. 

Včera se kvůli kritické situaci kolem polorozpadlé stavby sešla pracovní skupina v sídle Člověka v tísni, z místních však opět nebyl nikdo pozvaný. „Nejvíce místním vadí, že se jedná o jejich osudu, ale oni se k tomu nemohou vyjádřit, nemohou to komentovat a dát vlastní návrhy řešení,“ podotkl Miroslav Brož z občanského sdružení Konexe, které chce zprostředkovat dialog mezi ústeckým magistrátem a obyvateli Předlic. 

„Vedení města dopis projedná a občanům odpoví. V případě zdevastovaného domu v ulici Beneše Lounského byli obyvatelé několikrát varováni a vyzvání k opuštění objektu. Bylo jim nabídnuto náhradní ubytování. Primátor Vít Mandík o situaci několikrát osobně jednal,“ reagoval tiskový referent města Karel Rouč. 

Ohrožený dům v ulici Beneše Lounského začal nedávno opravovat jeho majitel Klement Bruncík. Jenže podle nařízení magistrátu měl dům zrekonstruovat až poté, co se vystěhují nájemníci. To ale Bruncík nerespektoval. „Stavební odbor proto vyzval stavebníka k zastavení prací,“ řekla už dříve mluvčí města Romana Macová. Město pak na Bruncíka podalo i trestní oznámení. 

Zdaleka ale nejde jen o dům v ulici Beneše Lounského. Místní mají strach, že bude chtít magistrát do budoucna vystěhovat či nechat zbourat i další domy.

Statik totiž za nevyhovující označil více než 20 objektů v Předlicích, místní ale nevědí, o které domy se jedná a jestli to není právě ten jejich. „Panuje mezi námi kvůli tomu atmosféra strachu a nejistoty,“ píšou místní v otevřeném dopise městu. 

Magistrát zvýšil svou pozornost na Předlice poté, co se tam v září zřítil strop jednoho domu v Hrbovické ulici. Pod sutinami tam zemřela pětadvacetiletá žena, dva další muži stihli těsně před zhroucením stropu utéct. 

Úředníci poté v Předlicích zintenzivnili kontroly, do řady domů zakázali vstup a na místě více hlídkují strážníci městské policie. „Situaci monitorujeme,“ uvedl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný. Magistrát zatím nařídil zbourat jen dva domy v Hrbovické ulici. Jeden z nich je právě ten, v němž došlo v září k tragédii. 

Místní v dopise současně nabídli svůj pohled na příčinu neutěšené situace v Předlicích. „Situace v naší čtvrti je důsledkem špatné privatizace a dlouholeté nečinnosti města. Dnešní krize nenastala ze dne na den,“ píší. 

Podobně vnímá kritický stav Předlic i známá advokátka Klára Samková, která se o romskou problematiku dlouhodobě zajímá. „Přes moje varování prodalo město nemovitosti lichvářům, kteří nerespektovali ani regulaci nájemného, ani neplnili - a to dlouhá léta -povinnosti vlastníka nemovitosti,“ tvrdí Samková. 

FAKTA Co se děje Problémy v ústecké čtvrti Předlice se zhoršily v září, kdy se v Hrbovické ulici zřítil strop jednoho z domů. V troskách zahynula pětadvacetiletá žena. Magistrát poté zintenzivnil kontroly ostatních domů a nařídil vystěhování a opravu domu číslo 106 v ulici Beneše Lounského. Místní ale odejít nechtějí a stěžují si, že s nimi magistrát odmítá jednat. Město se však brání, že obyvatelům domu nabídlo náhradní ubytování a situaci v Předlicích se snaží dlouhodobě řešit.