Z práce zdarma se už nedostanete

Publikováno: 7Sedmička MLADA FRONTA, 16 MYCH SEDM DNÍ, 1. Března 2012, Autor: Alena Volfová

Advokátka Klára Samková se zamýšlí nad minulými dny. Podivuje se třeba nad sociální politikou české vlády.

Předdůchody

Začnou chodit lidé od příštího roku do předdůchodu? Vláda s odbory se dohodla, že o něj bude možné požádat pět let před dosáhnutím důchodového věku, ale jen pokud bude mít člověk úspory. Minimální měsíční výše předdůchodu má totiž činit třicet procent průměrné měsíční mzdy. Zdravotní pojištění za člověka v předdůchodu zaplatí stát.       
          „Jsem zvědavá, s čím naše vzácné velitelství sociálního inženýrství ještě přijde. Nejdříve schválí podstatně vyšší věk pro odchod do důchodu. Potom zjistí, že nejen ti, kteří by měli být v důchodu podle nové právní úpravy, ale dokonce i ti, kteří jsou dnes v předdůchodovém věku, práci nemají a nemohou ji sehnat, i když pracovat chtějí. Takže se hbitě hledá obezlička, jak nenechat značnou část populace, tedy seniory a lidi mladšího zralého věku, chcípnout hlady. A vynaleznou se předdůchody,“ komentuje to advokátka Klára Samková.

Mladí opilci

Šestnáctiletí Češi se stále častěji opíjejí, trvale holdují marihuaně a čtvrtina z nich kouří. Zatímco v roce 1995 se alespoň třikrát do měsíce opilo čtrnáct procent šestnáctiletých, loni jich už bylo přes jednadvacet procent.
          „Vůbec mě tento trend opileckého a zdrogovaného mládí netěší, ale obávám se, že mu rozumím. Svět, který jsme vytvořili, není moc bez alkoholu a drog způsobilý k přežití. Jak jsou na tom s požíváním návykových látek dospělí? Ještě hůře než mladiství anebo to lépe tají,“ domnívá se brněnská advokátka.

Domácí násilí

Další případ, kdy žena bila a ponižovala muže. Domácí násilí oznámil na policii muž z Přerova poté, co se útoky začaly opakovat denně. Násilnice se nesmí po dobu deseti dnů přiblížit k bytu, nejvýš na sto metrů.
          „Navzdory tomu, že každé násilí je hnusné, vnímám tuto zprávu nanejvýš pozitivně,“ říká Klára Samková. Podle ní svědčí o tom, že tradiční vidění světa podle příslušnosti k tomu nebo onomu pohlaví již mizí.

Týrání psů

Tři štěňata měl usmrtit muž na Orlickoústecku. V pytli je vyhodil do kontejneru před domem. Jedno ze štěňat přežilo a upozornilo na sebe štěkotem.
          „Jedenácté přikázání, které dal údajně Kristus poté, co pronesl kázání na hoře, požaduje, aby nikdo nečinil druhým to, co sám nechce, aby ostatní činili jemu. Když už si v dnešní době někdo dá tu práci a nad tímto požadavkem alespoň uvažuje, obvykle toto jednání vztahuje jen na lidi. Nechci, aby mi někdo okopával kotníky, tak je nebudu okopávat já jemu,“ říká Samková.

Práce zadarmo

Práci mají, ale zadarmo. Nezaměstnaní nedostávají za dobrovolnou práci zaplaceno tak jako ještě loni. Ministerstvo se hájí tím, že lidem udržuje pracovní návyky, a kdo práci odmítne, přijde o dávky. Někteří nezaměstnaní se z úřadů práce odhlašují.
          Problém není podle Samkové v tom, že práce není placená. „Problém je v tom, že když se pustíte do práce zdarma, tak se z ní už nikdy nedostanete, protože prostě na hledání a vymýšlení si skutečné placené práce už nikdy nebudete mít čas,“ říká.

Málo policistů

V ulicích chybí jeden a půl tisíce policistů. Jejich prezident Petr Lessy na ně shání téměř tři čtvrtě miliardy korun. Nyní slouží u policie necelých devětatřicet tisíc mužů, jejich počet by měl přesáhnout čtyřicet tisíc. „Asi jsem jen blbá ženská, ale nějak jsem nepochopila, co pan policejní vlastně chce. Víc policistů, nebo míň policistů? Aha, vlastně chce víc policistů za míň peněz. A hodinky s vodotryskem a princ na bílém koni by na policejním skladě nebyli? Že bych se také postavila do fronty,“ komentuje Klára Samková.

Tišší reklama

Proti poslanecké novele zákona, která má ztišit reklamu, jsou majitelé televizí. Minulý čtvrtek novelu ve svém prohlášení odmítla Asociace televizních organizací s tím, že je nevymahatelná, a proto zbytečná. Ve hře jsou peníze. Miliony korun by stály náklady na nové technické vybavení. Asociace poukazuje na to, že spoty jsou autorská díla, do kterých nelze zasahovat.
          Advokátka doporučuje vypnout televizi úplně, protože má anestetické účinky. „Bavit se s někým, kdo čučí do bedny, má asi stejnou šanci na úspěch jako rozebírat filozofické otázky s někým, kdo se probudil z narkózy,“ tvrdí. A doporučení televizím? „Ať si dělají, co chtějí. Když spoléhají na to, že jim na to lidi budou koukat, tak ať se tím klidně utěšují,“ uzavírá Samková.