PRIMA TV: Válka mezi zástupci nájemníků a majitelů domů se vyostřuje

Moderátor
Válka mezi zástupci nájemníků a majitelů domů se vyostřuje. Důvod sporu je stále stejný - peníze. Pronajímatelé teď chtějí mimosoudní vyrovnání - rovných 50 miliard korun. Tyto peníze mají nahradit zisky, o které přišli kvůli regulaci nájemného. Nelíbí se to státu, který je má zaplatit, ani nájemníkům. Tento požadavek je podle nich nesmyslný.

Autor
Sdružení nájemníků požadavek majitelů domů rozzlobil. Vše se točí kolem přemrštěné částky 50 miliard korun. Jenže podle Sdružení nájemníků je to jen zbožné přání majitelů.

Stanislav Křeček, předseda Sdružení nájemníků:
Ta částka je zcela nepřiměřená.

Jiří Pospíšil (ODS), ministr spravedlnosti (Nedělní Partie, 18.2.):
Částka v desítkách miliard, si myslím, že není reálná.

Klára Veselá Samková, advokátka, zástupkyně majitelů domů:
Výše škody byla opakovaně odhadnuta i zcela nezávislými subjekty.

Autor
Nájemníci navrhují pro majitele záplatu ve formě příspěvků na opravy domů nebo daňové úlevy. Prý jen ale pro ty poctivé. Všichni majitelé ale dál svorně pláčou nad pomalou deregulací a také nad tím, že nemůžou vystěhovat nájemníka na ulici bez udání důvodu. To se ale možná už za tři roky změní. Stát chce ovšem v takovém případě nájemníkům zaručit dostatečně dlouhou výpovědní lhůtu.

Miroslav Kalous, náměstek ministra pro místní rozvoj:
Já si myslím, že ta ochranná lhůta by mohla být a nebo dokonce měla být alespoň dva roky.

Klára Veselá Samková, advokátka, zástupkyně majitelů domů:
Jednoroční lhůta je dostatečná.

Na stole Evropského soudu leží v tuto chvíli 40 žalob nespokojených majitelů domů. Odborníci odhadují délku trvání sporu i na několik let.