Zákon proti domácímu násilí oběti neochrání

Praha/Ani nový zákon proti domácímu násilí neochrání bité či týrané ženy a muže zcela. Oběti mohou sice nechat násilníka vykázat z bytu a odstěhovat se pryč, bohužel to ale nezabrání jeho vstupu do nově pronajatého bydlení. Jakmile skončí zákaz vstupu do obydlí, může se dožadovat vstupu do partnerova nového bytu, a to bez ohledu na to, zda se rozvádějí nebo ne.
"Dokud se neprokáže, že manželé spolu trvale nežijí, má stále jeden z nich automaticky nárok na nájem bytu, o kterém uzavřel smlouvu ten druhý, a to i po dobu rozvodu," vysvětluje soudce Jaromír Jirsa ustanovení o společném nájmu manželů. Nic na tom nemění, jestli byl jeden z nich vykázán z bytu jako násilník.
"Bohužel je to tak," říká právnička Ivana Stoupová, která se právním aspektům domácího násilí věnuje. "Původní návrh zákona o domácím násilí původně počítal s tím, že by násilník automaticky ztratil možnost společného nájmu manželů, nakonec to ale vypadlo," lituje právnička. "Obecně je dobře, že proti tomu není obrana. Zmenšuje prostor pro případné vydírání mezi manželi typu: buď mi dáš dítě, nebo tě nepustím do bytu," říká advokátka Klára Veselá Samková. "V případě domácího násilí ovšem může žena požádat o rozšíření vykázání ze společných prostorů," dodává advokátka.
Podle Stoupové mají ohrožené ženy nebo muži jedinou šanci. "V novém bydlení neuzavírejte smlouvu o nájmu, ale domluvte se jen na užívání, pak tam manžel přístup nemá," radí postiženým právnička.

JOSEF ŠLERKA