Brány (tajnosnubná úvaha o prezidentské volbě)

Lidé se radují z nejrůznějších věcí a snad každý je nějak úchylný. Já ujíždím na branách – na těch, co nikam nevedou a co se dají obcházet dokola. Mám návrh na „zokolojdění“ další z nich.

 

Klasickým případem mé milované brány je Písecká brána pod pražským letohrádkem. Původně prý vedla k Písku, vybíralo se v ní mýtné byla obdařena takovými těmi boudičkami s ozbrojenými mužskými hlídajícími potravinový kontraband. Již řadu let byla brána odbraněna, hradby okolo ní zbourány, takže bylo možno ji vesele obkružovat – pravda, občas také jí i projít. V poslední fázi byl vchod do brány utemován a jejích útrobách vznikla půvabná hospoda či restaurační zařízení. Branou projet nelze, leč dobrého alkoholu popít je možno. Nastal ideální branní stav….. žádná brána totiž není.
Sedávala jsem na pálavských kopcích nad Mikulovem, za zády tušení růžových rozkvetlých jabloní zrcadlících se v temných vodách Novomlýnských nádrží, u nohou zplaněné narcisy a plané kosatce, tváří obrácenou do nížiny, z níž jakoby přilétaly zvuky vídeňských zvonů. Brána nebyla. Byl obrovský tlustý pichlavý kroucený drát a malilinká škvírka dvířek, kterou, jak jsem slýchávala, se občas někdy někdo protáhnul. Já ne.
Dráty padly a vznikly brány. Spousta bran. Tam, kde nikdy nebyly, tam, kde kdysi byly a byly zazděny. Brány se závorami, ale dalo se jimi projít. No príma. Moc fajn, moc príma…

Pak se stal ten zázrak a já jsem prošla takovou vznosnou konstrukcí na jejímž průčelí byl nápis „EU Citizens“. Brána tak široká, že kdo by se namáhal ji obcházet. Oturbanělý had pasažérů India Airlines jsem nechala daleko za sebou a z Heathrow se stalo v podstatě předměstí Prahy. Ach – skvělé….
A pak jsme takhle na Vánoce jeli na Slovensko, autovlak beznadějně vyprodán, takže jsme museli autmo po kolečkách. Chudinka Makov! Tých stodol, co tam stojí pustých a prázdných, bran, kterými si můžete projíždět, objíždět, proplétat se……jak je ctěná libost. Nikde ani značka s přikázaným směrem jízdy. Brána, která ztratila smysl. Zařadila jsem zapět a bez zastavení projela parkoviště dříve zaplácané tiráky. Jsme v Schengenu.

Za pár let, doufám, že skutečně jen za pár, padne další brána, tedy takový ty trapný dveře, co je nad nimi napsáno „change“ a mně se konečně přestanou plést po kapsách slovensko-česko-evropské drobné. Už aby, už aby, až aby to bylo. (A jestli je stará dobrá Anglie happy, že si vyhrává se svými puntíky, je to její problém, však ono ji to taky jednou přestane bavit, stejně jako ji přestaly bavit i jiné věci).

Nu, a zbude poslední brána. Je na Hradě a jmenuje se Matyášova. Kolem ní je vysokááánský železný plot a nad ní se tyčí Herkules a tváří se, že sejme každého, kdo by ten plot, nedajbože, chtěl nějak upajcnout a bránu tak zobchodnit. Odkud a kam ta brána ale vede??? Na Hrad, že ano. A co na Hradě??? Kam vede brána na Hradě??? K panu králi. Králi čeho??? Kotliny obkroužené horami (co je za Větrným Jeníkovem se nepočítá, však to jsou beztak tajnosnubný Rakósy). Kotliny plné osaměle stojících bran, které odnikud nikam nevedou. Bran, kterými lid může obcházet odkud a kam chce, pletla v kytku rozmarýnu. Není utíkat odkud, kam – a přes obecně vzatou „blbou náladu“ hojně přiživovanou českým lamentarismem, není vlastně ani proč….
Navrhuji ten plot okolo Matyášovy brány dát do starého železa. Po Nerudovce dolů kromě zimní sjezdovky navrhuji na léto instalovat tobogán a na Malostranském náměstí kašnu, ve které by se dalo čochtat stejně krásně jako v té na Trafalgáru.
Sídlo vládce české kotliny navrhuji proměnit na nějakou bohulibou instituci obdobného charakteru jako je ta, co se uhnízdila v Písecké bráně. O pravomoci slavného úřadu, tam dříve (tedy rozuměj nyní) sídlícího, si mohou střihnout zbylí představitelé regionálních institucí nazývaných z nostalgických důvodů Parlament či Vláda.

Podle mého názoru není co řešit. Jediné, co by měl či snad mohl člověk za dnešní situace udělat, je užít si poslední královskou korunovaci, ke které se (možná – snad) neodvratně schyluje se vším všudy. Bude Libuša. Budó fanfáre a ekumenická mše v katedrále, jejíž vlastnictví není záhodno rozebírat. Budou proslovy, budou slavnostní přísahy a pěkní mladí chlapci stále ještě navlečení do Pištěkových uniforem budou umně pochodovat. Prápory budou třepotat ve větru a možná bude i lidová veselice. No řekněte – nebude to krása??? Další brána pozbude svého původního smyslu. Užívám si to…..

 

Komentáře

 

Příspěvky do diskuse se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

m&m napsal(a):

Bude! :-)

12.01.2008 19:39:27

LEVAK napsal(a):

Podle lidoveckého předsedy Jiřího Čunka je tradiční romská kultura a její systém hodnot "v řadě případů" v rozporu s listinou základních práv a svobod. Čunek to uvedl ve shrnutí svého vystoupení o sociálním vyloučení na programové konferenci KDU-ČSL v Praze.
Tvrdí, že sociální začleňování může být úspěšné jen tam, kde se podaří oslabit "závislost na tradičních rodových strukturách". Podle Čunka zejména rodinné sítě přispívají k pádu do chudoby.
Co myslíte paní doktor,bude s tímto souhlasit staronový korunní princ výměnou za hlas Čunka a hlasy jeho melodyboys?

12.01.2008 20:50:29

vlk napsal(a):

Překvapuje mne,že můj názor na tenhle blog je v zásadním rozporu s pány m+m a Levák....
Marně pátrám po tom, co dělám špatně, ale něco to bude. Asi mi uniká nějaká nadsázka.
Ale nemohu si pomoci. Víte paní doktorko, pro vás třeba není Pražský hrad symbolem něčeho. Pro mne ano. A je tím symbolem s tím plotem. protože k Hradu prostě patří. a Nerudovka a tobogán a dole kašna na cachtání? A plot odvézt do šrotu? No řekl bych, že řekněme - multikulturalismus,jemuž jste trvale vystavena, na vás zanechal více stop než by se dalo čekat.
Ale třeba mi schází smysl pro humor... Kdo ví?

12.01.2008 21:00:25

bigjirka napsal(a):

I já jsem váhal, zda něco připsat, ale asi mi něco uniklo... Ucpané brány nebrat, hospody patří jinam. Přiznám se, že jsem se zamyslel nad tou Píseckou branou. Ale z Hradu do Písku se tudy asi jelo.. Ono vždycky záleží na tom, odkud kam jedeme.

12.01.2008 21:08:13

LEVAK napsal(a):

No vlku až nám Vlk ukrade katedrálu zamáčknem slzu,někteří. Někteří dají na modlení, a přestěhujeme ten nejvyšší ouřad z hradu na Karlštejn a bude vymalováno!

12.01.2008 21:25:25

vlk napsal(a):

Leváku já pevně věřím, že Jeho eminence dostane u soudu pořádnou nakládačku. Stačí , aby soud uvážil zásadní myšlenku, že katedrála, symbol státnosti má být majetkem nikoliv všech, ale pouze a jen vyznavačů jistého náboženství , resp. jejich oficiální organizace. Přesto, že tam jsou ostatky českých králů a korunovační klenoty!
Jeho eminencemá desiítky nesporně církevních budov,které volají,aby si jichněkdo všimnul. Ne Jeho eminence umanutě trvá na katedrále.
Dost dobře nechápu, co s tímmá společného služba Pánu.
No a Karlštejn? Kdy přijde nárok na Kapli sv. Kříže a její mobiliář?
Ale jak to souvisí s blogem paní doktorky?

12.01.2008 21:31:38

LEVAK napsal(a):

Opravdu vlku věříte na nezávislost našeho soudnictví?Promiňte ale tuhle víru s Vámi nemohu sdílet!
Poslední věta paní doktor zní "Další brána pozbude svého původního smyslu." Jsem přesvědčen že se jedná o bránu pražského Hradu.Pokud ne tak se omlouvám!

12.01.2008 21:41:10

vlk napsal(a):

Leváku a proč bych, zrovna v této věci, neměl věřit, že soud rozhodne svobodně?
V té době už bude po prezidentské volbě.

A poslední věta paní doktorky mne nijak nebere- já si totiž mylsím, že zrovna tahle brána smysl má.
Nic zásadního neodděluje. Ale dotváří.
Co kdyby paní doktorka šla příkladem a otevřela bránu u svého sídla. Dokořán. Od rána do rána, od pondělka do pondělka.

12.01.2008 21:47:33

LEVAK napsal(a):

vlku Vy jste nesledoval kauzu Čunek, kauzu exministra Mlynáře a další?Tomu snad ani nelze věřit!

12.01.2008 21:54:29

Pepa Řepa napsal(a):

Hm,
Levák hned nasadil svou mantrou o Čunkovi a vytříbeným citem pro národní uvědomění laťku příliš vysoko. Chybí už jen obvyklá zmínka o pražské nadřazenosti a velebení humanisty Lenina.

Připadám si jako v rychlíku, kde na pátém kilometru zatáhnul nějaký pojídač vtipné kaše za záchranou brzdu.Honem ven, než se to znova rozjede.

Příjemnou debatu všem.

12.01.2008 21:57:46

Čochtan napsal(a):

Leváku,
komu že "ukradne" Vlk katedrálu ? Tobě ? Ty nějakou máš ? Já ne.
A co s ní jako bude dělat, podle tebe ?

12.01.2008 22:01:18

vlk napsal(a):

Levák

já jsme přesvědčen, že jsem dost poctivě sledoval obě zmíněné kauzy.
Takže vím, že Čunek se před soud vůbec nedostal a Mlynář byl v druhé instanci logicky kompletně očištěn.

Když toto vezmu v úvahu pak nevidím souvislost s Čunkem neboť soud ohledně určovací žaloby jistě proběhne , protože Vesecká ani Salichov nebudou účastni a druhoinstanční nález v kauze Mlynář dává určitou naději , že i soudce může osvědčit selský rozum.

12.01.2008 22:03:34

Pepa Řepa napsal(a):

Chudák Levák, oni mu ukradli katedrálu?

A že se nepochlubil a nerestituoval?
Pořád tvrdil, že je z nuzných poměrů.

A který vlk ji ukrad? Já znám vlci dva.Jeden je kardinál.Že by to byl on?
Vida je černočernonočernokošiláče.

12.01.2008 22:11:50

LEVAK napsal(a):

Ad Pepa Řepa:k Vašemu hysterickému blábolu lze jen prohlásit-margaritas ante porcos!
Ad Čochtan:Vy nejste Čech?

12.01.2008 22:13:35

Deny napsal(a):

Já bych ty "čenž" brány ještě nerušil, aspoň po tu dobu, co nám tvrdne koruna. Takto nenásilně se může naše životní úroveň, resp. koupěschopnost, příblížit západním zemím.
Druhá cesta jsou stávky za zvýšení platů, ale to se u nás zatím moc nenosí.

12.01.2008 22:14:43

Kuk napsal(a):

Asi si pletete brány paní Veselá.
Matyášova brána je mezi I a II nádvořím Hradu.

12.01.2008 22:15:06

LEVAK napsal(a):

vlku a co role místopředsedy Nejvyššího soudu?

12.01.2008 22:18:35

Pepa Řepa napsal(a):

To Levák
máte pravdu, vaše obhajoba velkého humanisty Vladimíra Iljiče, to byla skutečná perla.

Pak si vám dovoluji připomenout vaše barvité odsouzení jedné církevní školy. Když jste byl pořádán, abyste ji lokalizoval, vzal jste rychlé boty a už se na blogu neobjevil.Dlouho to sloužilo k pobavení.
Mám vám to vyhledat?

12.01.2008 22:28:08

vlk napsal(a):

Levák
u Čunka? Ať byla jakákoliv -Čunkův případ se prostě k soudu vůbec nedostal. Nic tonemění namojí argumentaci.
A spor o katedrálu je mimo státní zastupitelství a Nejvyšší soud by řešil jen dovolání. Nic víc. Dvě instance jsou Městký a Krajský soud.

12.01.2008 22:30:42

Čochtan napsal(a):

Jsem laváku, jsem Čech, a kostel nevlastním. A je mi úplně fuk, jestli katedrála patří státu nebo církvi. I když logicky by kostel měl patřit církvi a ne státu.
Pokud budu moct se tam pomodlit a přijít na mši, tak mě nezajímá majitel.
Ostatně stát býva mizerný majitel.

12.01.2008 22:31:54

LEVAK napsal(a):

Při četbě textu Pepy Řepy vzpomněl jsem si na dotaz Rádiu Jerevan, zda je pravda, že kolchozník Ivanov vyhrál v loterii automobil. V zásadě to pravda je, zněla odpověď. Nebyl to ovšem automobil, ale bicykl, a kolchozník Ivanov ho nevyhrál, ale ukradli mu ho. Zkrátka, Pepa Řepa má v zásadě pravdu až na to že se nejednalo o církevní školu ale o nemocnici.To za prve.Za druhé jsem značce PatienceO.t sdělil její lokalizaci!

12.01.2008 22:45:53

Anna napsal(a):

Copak brána ale co ten železnej plot...já o něj začínám mít strach,,,,u nás už zmizely poklopy na kanálu

12.01.2008 22:48:58

Žižka napsal(a):

Co se takhle zamyslet, kdo všechny kostely a kláštery skutečně ale opravdu skutečně postavil. Komu tedy ve skutečnosti patří. O žádném prelátovi s zednickou žlicí v ruce jsem, i když dějepis je můj nejoblíbenější předmět, nečetl ani neslyšel.

12.01.2008 22:54:38

LEVAK napsal(a):

Ad Čochtan:logicky by kostel měl patřit církvi a ne státu,autobus řidiči a ne firmě,prodejna prodavači,etc.?
Podle poslední věty Vašeho příspěvku lze usuzovat,že jste modrý komsomolec.Vaši předchůdci červení komsomolci zase tvrdili,že nejlepším majitelem je stát.A tak tehdy na to doplatili občané zhoršením služeb.Uplatńováním opaku přicházejí občané zase o peníze!Jen se zeptejte některých starostů obcí,které jsou mimo hlavní komunikace kolik doplácejí na autobusovou dopravu!

12.01.2008 22:55:57

bigjirka napsal(a):

Myslím si, že stát kostel nepotřebuje. Alespoň sekulární ne. Případ Čunek, to je velikánská záhadička - jako by se prali dva obři - na mravenečku Čunkovi zas tak moc nezáleží. Bylo tam mnoho podivuhodných obratů na obě strany. Záhadné se objevování informací z jedné strany o kontech, z druhé strany z mejlů - myslím, že vidět do toho, poblili bychom se všichni... Co se týče Mlynáře, to je jiná káva. Zveřejněno bylo celkem dost a zbytek lze dohledat v rejstříku. Přirovnal bych to... k tunelu :-))) .
Chlapci prokopali celý tunel a ještě jednou kopnout, už by tekla vodička. Jenže vtom někdo nepočkal a prásknul je. Tak oni se omluvili, že nevěděli, tunel zasypali. K trestnému činu nedošlo. Došlo k porušení práva, to se napravilo, ke škodě nedošlo, čili objektivní stránka nic.. A úmysl se neprokázal, takže subjektivní stránka taky nic. Chlapci jsou čistí, křišťálově čistí... A tak to má byť... oni přece ten poslední kop udělat nechtěli...

12.01.2008 22:56:01

Čochtan napsal(a):

Leváku ty jsi ... jako Uhl. (rýmuje se to)
Kostel nepatří kostelníkovi ale církvi a autobus nepatří řidiči (někdy ano) ale dopravní firmě.

Ty jsi takový pitomý šťoural, za každou cenu chceš mít poslední slovo i kdyby to slovo měla být blbost. Jak malej fracek.

12.01.2008 23:21:34

LEVAK napsal(a):

Ad Čochtan: a manželka patří manželovi a někdy i sousedovi!

12.01.2008 23:40:30

tomas napsal(a):

Tak tedy, ta Písecká brána, alespoň v létě je průchodná, co já vim, v zimě je to tam možná zavřený, ale ta hospoda tam opravdu je. Jenomže, to holt byla jenom taková jedna z mnoha, co spíš plnily kapsy pražskejch měšťanů, zatím, co ta Matyášova chrání naše český vlastenecký cítění, náš pocit státnosti, protože jinak je to lidem celkem šumafuk, tedy pokud jde o nějaké zásadní postoje, či mravní ideály, v tom jsme celkem zajedno s kýmkoliv a čímkoliv co nám zrovínka nedělá bordel na našem dvorečku a nestrká nos kam nemá a neužírá nám z našeho talíře, což je v podstatě docela normální a podle všeho legitimní, ale my si tady myslíme, že jsme v tom tak nějak lepší než jinde/což je úplně v pořádku/ a tak jsme si to museli nějak posvětit, olomoucké tvarůžky, knedlovepřozelo, socializmus z lidskou tváří a v neposlední řadě neviditelná ruka trhu, ty Hradčany, pravda, od vody vypadaj moc pěkně a ty palácový prostory taky, je to všechno zachovalý, tedy ruku na srdce, dobrej pocit, turisti čuměj, krása, velká hrdost, jako že patřej nám všem, alespoň, tak trošku, že, je to něco, co máme každej v srdci a vy byste tam dala nějký úředníky, ať je to jak je to, úředníky plebejce a co národ a co ten prápor, pravda vítězí, co by z nás zbylo, no dobrá, je to pěkný, máme tam pana prezidenta, je to tak trochu náš táta, ale fakt, stojí to prachy, každej se nemusí povíst,…………….
Takže, něco optimistického, když o tom myslím, přemýšlím, dobře hospoda by tam byla pěkná, velká, samá cimbálovka, dupárna jedna radost, tedy prachy by tekly, ale co s námi má drahá, tedy s naší identitou vlasteneckou, radím Brusel, jo, tam by nám to slušelo – Václav do Bruselu./že Václave?/

13.01.2008 00:21:26

PatientO.T. napsal(a):

2 Pepa Řepa: K tomu Radiu Jerevan - LEVAKovi trvalo několik týdnů, než jsem z něho vypáčil, že nemocnice, ve které dostali padáka všichni zaměstnanci bez konfese, je ve Vizovicích. Zcela v duchu tohoto radia ovšem ihned dodal, že oficiálně se o tom nic nedozvím. Je to tak tajné, že pro informace si musím do Vizovic zajet, sblížit se s postiženými a ti mi možná pravdu vyjeví... Nechte ho, Pepo, to nemá cenu, LEVAKovi jde opravdu jen o to poslední slovo.

13.01.2008 00:42:52

klaravesela napsal(a):

AD DENY:
Euro a koruna?? Pokud vím, tak plán je při konečné konverzi koruny za euro cca 20,-Kč/Euro. Když aproximuju dnešní vývoj, tak mi měna pořád netvrdne dost rychle - o tom to je.
AD Tomas: konečně mne někdo pochopil... s tou vyjímkou, že naši národní identitu nepokládám za tak důležitou, abych ji musela vyštafírovávat nějakýmisymboly. Kdyby každý jeden jednotlivý občan - obyvatel - této země měl OSOBNÍ integritu, tak žádnou státní integritu nepotřebuje. To by ovšem vyžadovalo osobní úsilí a to je moc práce, že....

AD ostatní: Doufám, že pan Stejskal, jen co proloupne očička, vám smaže vaše čunkiádské příspěvky, které se netýkají daného tématu a nemjí tady co dělat. K pochopení situace doporučuji asi před půl rokem vyšlý obsáhlý životopis Maa. Je zde velmi trefně popsán způsob, jak hrát na ty nejnižší pudy nejnižší společnosti za účelem vlastního vzestupu: vzorec, který se náš vsetínský ogar snaží usilovně napodobit, neboť je vyzkoušeně úspěšný. Až do těch hladomorů a totální devastace země.... vřele doufám, že si to s ním jednou vyříkají jeho rodní Valaši a nebude nutno s jeho pseudopostoji zaneřáďovat virtuální prostor.

13.01.2008 07:44:57

Pepa Řepa napsal(a):

To PatientO.T.
Děkuji za objasnění,jenom jsem popletl školu s nemocnicí.

I já slibuju, že to uchovám v naprosté tajnosti, že to nikomu ani neřeknu,ani nikam nenapíšu, že to byla nemocnice ve Vizovivicích,kde se operuje slepák jen po předcházející zpovědi a odříkání creda.Pssst!

Já si myslím, že Levák má obrovské kouzlo.

13.01.2008 09:03:51

Pepa Řepa napsal(a):

Dobré ráno
tak, když odpochodoval pan Levák exhibovat jinam, chtěl jsem napsat něco konstruktivního, něco k věci.
Třeba o tom, že brány mají jednu společnou vlastnost, že se branami chodí tam a zpátky a že jimi procházejí poutníci, ale i lupiči. Napadl mne Bospor, mám pocit, že se mu říkalo Brána do Evropy. Poradce Alzi Heimmer mně našeptal, ať si to raději vygooogluju.Udělal jsem to, zadal jsem "Brána do Evropy".
Místo Bosporu nebo Istambulu mně na prvním místě vyjel tento link.

http://www.zvedavec.org/poh...

Možná, že je to také k věci. Taky brána.Asi to téma přitahuju.Navíc je neděle, třináctého.

13.01.2008 09:47:44

Ročník 53 napsal(a):

K té katedrále připomenu Mahlerova slova:

Za Karla IV. byli Češi lidé jedné víry. Časem byli už dvojí víry, a dneska jsou konfesijně rozlišeni až po nevěřící. Nicméně ti všichni jsou legitimními dědici tohoto díla, postaveného za stamilióny od panovníků, stamilióny od občanů, stamilióny od všech republikových vlád.

A protože na tu katedrálu přispívali i protestanti, lidé bez vyznání, ale i židé, nevidím důvod pro její vlastnictví katolickou církví.

13.01.2008 09:54:02

Deny napsal(a):

Paní doktorko, chcete bourat ve svém příspěvku brány, ale v reálném životě jednu bránu stavíte. A to pro lidi, kteří zkrátka nechtějí žít a chovat se jako většina občanů této země. Budujete pro ně branku, kterou potečou těmto lidem státní peníze, aby si mohli pro sebe kupovat zlatě řetězy, aby mohli hrát automaty, místo toho, aby se postarali o sebe, aby si koupili byt, dům. Je to dělící brána mezi Romy a Neromy. Vy jste ta, co by u této brány uplatnila Schengen a státní úředníci, zvláště ti z ministerstva práce a soc. věcí jsou ti "zlí celníci"

viz. aktuální informace:
„Advokátka rodiny Červeňáků Klára Veselá-Samková opravdu neví, jak vyždímat ze státu, respektive z nás všech, peníze pro nepřizpůsobivé občany. Otevírá se tak znovu téměř zapomenutá noční můra všech, kdo pracují a musí platit daně. Její dlouholetí klienti, rodina Červeňáků, společně s ní vymýšlejí, jak nás zase pumpnout o nějaké statisíce,“ sdělil Právu rozhořčený Vonka, vícehejtman Ústeckého kraje.

13.01.2008 10:46:54

kwich napsal(a):

Jen drobné upřesnění. Do města Písek by Píseckou bránou putoval jen bloud. Avšak někde v dnešních Dejvicích byla už dávno zaniklá avšak historicky doložená lokalita označovaná Písek. (Možná s ní má také něco společného ulice Na Pískách?)

13.01.2008 11:24:37

vlk napsal(a):

Klára Samková Veselá

Původně jsem k vašim příspěvkům přistupoval velmi opatrně. Následně jsembyl schopen je akceptovat ve stále rostoucí míře, než jste na jednom ze svých blogů v diskusi , tlačena do kouta fakty udělala hysterickou kličku a z problému jste se dostala výkřčikem /parafráze/- stejně jste rasisti. Od té doby mám celkem jasno a dnešní replika z vaší klávesnice mi to jen potvrdila. Ani původní, velmi opatrný přístup k vám nebyl dost opatrný.
Tolik na úvod. Tak říkáte čunkianské příspěvky? A že by je jako editor měl smáznout? A že jako je to o nějnižších lidských pudech? Inu paní doktorko, já právě zaznamenal novou informaci na Seznamu, že rodina Červeňáků , kterou máte čest zastupovat, se opět domáhá nemalého balíku peněz po tomhle státu. Konkrétně 420 tisíc za odepřené sociální dávky v době , kd yvy jste jim , pro mnohé naprosto nepochopitelným způsobem, 900 tisíc. Když někdo dostane 900 tisíc, není podle normálního rozumu o nic víc v hmotné nouzi než Čunek, když bral sociální dávky a dokázal ušetřit se ženou na mateřské a čtyřmi dětmi milion korun.
Proč o tom píši?
Protože zkusím srovnat roli Čunka a vás. Vy vyčítáte %čunkvi, že staví svůj politický osud nanejnižších lidských pudech. Ano, kdyby nebylo toho, že odsunul ROmy ve Vsetíně z neobyvatelného baráku uprostřed města do kontejnerového domu,nově postaveného a zařízeného na jeho okraj, nejspíš do velké politiky vůbec nepřišel a když už, tak by z ní byl dávno odejit. Nic by mu nepomohla ani jeho hroší kůže. Ale ten kdo Čunkovi de facto obstarává politický background a sympatie, jsou lidé jako vy. Kteří rozviřují kauzy, které nutně musí popudit každého daňového poplatníka, ale které jsou proti logice s nímž byl institut sociálních dávek uzákoněn. Můžete namítnout a jistě tak učiníte, že děláte jen svou práci, že každý má právo využít zákon až na jeho samou hranici a že každý má právo na spravedlivý proces. To jistě. Ale pak musíte připustit i následující srovnání co činil Čunek ve vztahu k Romům , co činíte vyvevztahu k Romům ajaké to má dopady.
Čunekvyřešil letitý městský problém. Romům , alespoň jejich části dal lepší bydlení než měli před tím.Donutil je respektovat určitá pravidla neboť žijí pod hrozbou, že když se v kontejnerovém domě nebudou slušně chovat a nebudou platit, půjdou na dlažbu. Řada z nich, dle dostupných informací toto akceptovala. Takže Čunek udělal alespoň něco pro jejich komunitu a dokonce i malý krůček pro sblížení obou komunit,protože menšina začala ,v úzkém vlastním zájmu respektovat pravidla většiny. A navíc - Čunek TOTO UDĚLAL BEZ VLASTNÍHO PROFITU.
Teď co děláte vy v kauze Červeňáků. Tedy v té nové. Inicujete stav, když většinová společnost bude mít oprávněný pocit, že je za hkupáka a je opakovaně zneužívána. Že její mechanismy, které nastavila pro případ nezaviněné nouze jsou brutálně zneužita. Její postoj vůči CELÉ romské menšině bude opět zostřený oním jednoduchým - vidíte, to jsou celí oni. Přesně tohohle,na rozdíl od Čunka jste dosáhla! A na rozdíl od Čunka zřejmě nikoliv bezplatně. Předpokládám, že vedle práva na spravedlivý proces logicky uplatňujete i právo na spravedlivou odměnu. Přiznám se , že vám ten požitek z ní docela přeji. Třeba potom ,dobře naladěna dokážete obhájit práva paní Urbanové a dostanete Čunka kam patří. Protože jakkoliv mi z výše uvedeného srovnání vyšel lépe než vy,nemá v politice co dělat.

13.01.2008 11:33:33

vlk napsal(a):

a ještě drobnost pro Kláru SamkovouVeselou
Koukám paní doktorko, že váš profesionální přesah je skutečně mimořádně široký. Dokonce i do světa mezinárodních financí.
Mohu říci, že zatím nejoptimističtější odhad , který jsem slyšel ohledně kursu k datu převzetí EUR byl 22 kč/Eur.Vy jste u 20.A říkáte, že posilování není dost rychlé. Mno - když uvážím, že Euro zapár posledních dní ztratilo řádově korunu,že jsme dnes na řádově na 25,85 a že ta kačka polílila skutečně o skoro 4% , taktedy - najedné straně smekám před reálností vašeho odhadu, pokud tedy koruna ve svém současném posilování přiměřeně zbrzdí, ovšemnecháp současně poznámku, že neposiluje dost rychle....Exportéři si myslí pravý opak. Jsme s nimi denně v kontaktu. Může ovšem být, že ne zcela rozumí financím...

13.01.2008 11:40:17

Deny napsal(a):

@ vlk
Pane vlku, máte naprosto recht. Pro ostatní uvádím např odkaz na Vámi uvedené téma http://www.novinky.cz/clane...

Vám bych chtěl dát jednu radu, ve svém příspěvku jste zapomněl napsat "klíčové" slovo, např. brána, pálavské kopce, Matyášova či Písecká brána ..."
Na stránkách aktuálně.cz došlo k přitvrzení, pan Stejskal již nemaže jen vulgární výroky, ale i ty, co jsou mimo téma blogu. Naposledy ve svém včerejší blogu "Duel blogerů, 2. kolo - Pehe v. Mrklas", kde se rozvinula debata ohledně paní Paroubkové. A teď k mazání příspěvků mimo téma vyzývá i paní doktorka.

13.01.2008 11:45:34

klaravesela napsal(a):

AD Vlk a Deny:
nejsem odborník na ekonomiku, jen naslouchám těm, kteří experty jsou. Názory jsou různé, ale nezdá se mi, že kurz 20,-Kč/Euro byl tak mimo mísu, že by nemohl být reálný. Asi jsem neužila správné slovo, když jsem uvedla, že koruna dle mého názoru neposiluje dost rychle. Lepší by bylo říci, že zatím nemám jistotu, že by koruna posilovala dost stabilně - totiž, že jí ten posilující trend vydrží až do konverze, která by měla v kurzu 20:1 proběhnout. Doufám, že toto preciznější vyjádření uspokojí Vaši inženýrskou duši, Vlku:-)

Jinak k mazání příspěvků a pod: někteří obzvlášť vykutálení problém mazání a kodexu bloggera umně obchází tak, že příspěvky, o kterých bezpečně ví, že by je p. Stejskal smazal, mi posílají přímo. Takže já je budu dávat tam, kam patří, totiž zpět na blog. Každý z dalších diskutujícíh má právo na to, aby si pěkně užili totéž co já a aby zvěděli, jací další diskutující se mohou v diskusi chovat jako beránci a v e-mailu jako hnůj. Zde prní ukázka:

From: "Klara Vesela" <klara.vesela@lawyers.cz>
To: <gghii@seznam.cz>
Cc: "Stejskal Libor" <libor.stejskal@aktualne.cz>
Sent: Sunday, January 13, 2008 11:46 AM
Subject: Re: drzost na n - tou

Doufám, že jste spokojen, že jste pro svou agresivitu našel dalšího příjemce. Jsou lidé, jejichž názory beru v potaz. Jsou ti, jejichž názory v potaz neberu. Vy patříte k té druhé skupině. KV

----- Original Message -----
From: <gghii@seznam.cz>
To: "Klara Vesela" <klara.vesela@lawyers.cz>
Sent: Sunday, January 13, 2008 11:03 AM
Subject: drzost na n - tou

Mýlíte se ,pokud si myslíte,že tímto populismem získáte opět nějaké bodíky ,abyste mohla kandidovat na post ústavního soudce.

A ten blb Veselý ,co se rád zviditelňuje,ať radši zaleze,protože,co řekl za poslední dva dny v televizi,tak to byly opravdu "perly".

Novotný

13.01.2008 11:56:32

vlk napsal(a):

Deny, nevěřím, že Stejskal poslechne paní doktorku. Použitím termínu čunkianské příspěvky dala svému blogu novou dimenzi a dynamiku. Sedla si na tygra, řekl bych. A natojsme oba dva reagovali schodně. Byť každý z nás formálně jinak.

13.01.2008 11:59:33

klaravesela napsal(a):

ještě ad Deny:
pan vicehejtman Vonka - a, bohužel, zdá se, i Vy - stále unikáte jedné zásadní myšlence: právo není zásluhové. Právo a spravedlnost platí buď vůči VŠEM nebo vůči NIKOMU. Sami žádáte, aby se k Romům přistupovalo rovně, aby se seciálné pomoci dostalo jen a pouze tomu, kdo ji potřebuje etc. Ovšem v případě, kdy by měli vyhrát ( a, ó ty hrůzo, vyhráli) lidé, kteří si to podle Vás "nezasluhují", tak to najednou neplatí. Zvláštní způsob uvažování.... KVS

13.01.2008 12:02:41

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní doktorko,

zatím nemám jediný důvod v této diskusi cokoliv mazat. Přísně vzato se zde od tématu odchýlilo spoustu lidí včetně Vás. Podle mého soudu to však nikdo neudělal způsobem, který by mne přiměl k tak razantnímu zásahu.

Pane Deny, opět se mýlíte. Nemazal jsem pod svým debatu, která se rozvinula ohledně paní Paroubkové (to si ostatně můžete ověřit, neboť řada takových příspěvků je v této debatě dosud), ale "vtipné" poznámky na margo jejího vzhledu.

Ale vytrvejte. Jsem přesvědčen, že jednou mne z tendenčnosti, zaujatosti, podjatosti či jiného nečestného jednání usvědčíte.

Hezký den všem.

Libor Stejskal

13.01.2008 12:06:51

vlk napsal(a):

Paní doktorko, jádro pudla je úplně někde jinde nežu kurzu EUR/CZK..

Pokud jde o výňatek z vaší soukromé korespondence - už jsme zažil horší. A za sebe jsem si, při prvním otevření vašeho blogu, zakázal jakkoliv se kdykoliv vyjadřovat k vašemu muži. Musel bych se totiž vrátit do dob, kdy mi paměť ještě opravdu dost sloužila a vzpomenout si na pořad tehdejší ČT. Mylsím, že se jmenoval Sněžení / nevím to určitě/. Byl diskusní, spoluuvádělajej paní Kálenská z dnešních Lidovek. A v jednombyl také diskutujícím váš muž. a musel bych si vzpomenout na jeden z jeho výroků ...kdy zkoprnělému publiku v jakési souvislosti odpověděl příspěvkem, z kterého mi naskočila husí kůže. Byla tam totiž slova jako Kalašnikov a tak podobně. A přesně tohle se mi vybaví, kdykolv na něj narazím.
Třeba nejsem sám.

13.01.2008 12:09:44

klaravesela napsal(a):

AD KWICH
Díky!!! Co se člověk nedozví.... taky se mi to zdálo, že na jih k Budějicím by to sedlák Cimbura bral jinudy, na Dobříš, jak známo z literatury.... "Na Pískách" je o mnoho logičtější. Podle pražského uličníku "Na Pískách" pochází z pískovny, doložené v Dejvicích k roku 1545. Ovšem o stejnojmenné osadě, která by opravňovala vznik stejnojmenné brány, se nic neříká - asi by to chtělo rozsáhlejší bádání. Stejně tak by se mohla jmenovat totiž jakkoliv jinak - osad směrem k Dejvicím bylo víc než dost.

s pozdravem, KVS

13.01.2008 12:10:49

Deny napsal(a):

Vážená paní doktorko, vycházím z toho, co bylo na netu, např. cituji:
Podle Vonky si radnice před odebráním sociálních dávek nechala udělat právní výklad od ministerstva práce a sociálních věcí. „Rodina nemůže mít finanční majetek nebo dům a auto a přitom pobírat od státu štědré sociální dávky. Červeňákovým se odškodnění za soud nezapočítalo do příjmu, ale měli statisícový peněžní majetek, proto bylo nepředstavitelné, aby dál pobírali sociální dávky,“ je přesvědčen Vonka.

Rodina nedostávala dávky půl roku. Podle Vonky si měla za peníze z odškodnění pořídit vlastní bydlení, jak původně slibovala. Místo toho prý peníze různě utratila a do šesti měsíců byla ve stejné situaci jako předtím.

Jinak samozřejmě obecně s tím, co jste napsala výše, lze souhlasit. Zajímavá je ale ta skutečnost, že "nepobírali dávky půl roku" a chtějí 420.000Kč"
Sakra paní doktorko, kolik tedy berou měsíčně Červeňákovi na dávkách? Ale tam bude jistě již z Vaší strany nějaké penále atd.

13.01.2008 12:11:23

Deny napsal(a):

@ Stejskal
Vážený pane Stejskale, já si Vaší práce vážím. Ale znáte to heslo: "Důvěřuj, ale prověřuj". Jsou jiní diskutující, co si myslí, že jste např. příznivce ČSSD, a že jim straníte. Já ne. Ale být neutrální je těžká práce, proto mé reakce neberte prosím osobně, ale jako mou snahu o to, aby jste byl ještě lepší, dokonalejší.

13.01.2008 12:18:20

vlk napsal(a):

Deny
předjímal jsemargumenatci paní doktorky ve svém příspěvkunaprosto přesně. takže odpovědla vám....
Takže musíme doufat, že soud rozhodne v souladu se zdrvaým rozumem. A když ne,pak Nejvyšší pomáhej těm, co s ev budoucnu dostanou do hmotné nouze. Já totiž být Nečasem , tak případné vítězství Červeňákových v novém sporu se státem použiji jako universální důvod k totální demontáži sociálních dávek v tomhle státě.
Totéž být Čunkem, tak po výhře Červeňáků okamžitě žádám návrat do vlády a budu na něm nekompromisně trvat. A nejen to, být Čunkem, sáhnu do vlastní sraitofle, pro část toho, co jsme si ašetřil a dokonce paní doktorce přispějina její palmáre, aby totiž Červeňákovi dostali pokud možno celých 420 tisíc. Jednak vykonám dobrý skutek, který dokáže, že nejsem rasově podjatý a jednak kladný výsledke očišťuje u mne. Paráda.

13.01.2008 12:21:20

Deny napsal(a):

@ paní doktorka Veselá
"Právo a spravedlnost platí buď vůči VŠEM nebo vůči NIKOMU"

Zásadní omyl paní doktorko, a Vy to myslím víte. Právo a spravedlnost je něco jiného. Není nikde napsáno a dáno, že práva a ZÁROVEŇ spravedlnost platí vůči všem nebo vůči nikomu.

Příklad: Pojedu v tramvaji a zapomenu si později cvaknout lístek. Revizor má právo po mně vidět jízdenku, dopravce má právo vymáhat po mně jízdné u soudu, já mám právo se hájit s argumenty, že nejdříve musim např. usadit své děti do sedadla, aby nespadly a nedošlo k úrazu, přesto zaplatím pokutu, protože jsem porušil přepravní řád. Je to spravedlivé?

13.01.2008 12:30:42

stejskal napsal(a):

Mohu Vás ubezpečit, pane Deny, že je zde také spousty dalších, kteří si myslí, že jsem řízen přímo z "Jánského vršku" (i když tam už ODS nějakou dobu nesídlí ;-)

Vysnažím se, abych dokázal lépe ocenit, jak pracujete na mém zdokonalování :-) Zejména takhle o víkendu.

Nicméně děkuji za Vaše ocenění. Potěšilo mne. Vážně.

Libor Stejskal

13.01.2008 12:30:45

Deny napsal(a):

@ vlk
Já se domnívám, že paní doktorka hájí Červeňákovi zadarmo. Je to její právo. Rozhodně každému jinému by účtovala odměnu min. podle advokátních tarifů nebo by kauzu nevzala, pokud by nebyla mediálně profláknutá.
Ale pokud paní doktorka vyhraje, nelze jí nic vyčítat, spíš naopak, že je šikovná. Za uši by měli dostat poslanci a Nečas, že platí u nás takové zákony, které umožňují cucání soc. dávek, aniž lidé nejsou v hmotné nouzi.

13.01.2008 12:48:39

vlk napsal(a):

Deny
i pokud by to tak bylo,být Čunkem, nenechám ji dělat zadarmo!Z důvodů. které jsem popsal výše.
Pokud paní doktorka skutečně vyhraje,je bezesporu šikovná. Ovšem samotný Pyrrhos by jí to vítězství mohl závidět.

13.01.2008 13:16:14

klaravesela napsal(a):

ad Vlk:
když se podívám na kauzu Červeňákovi, která bezesporu měla lví podíl na ukončení mé ústavně-soudcovské kariéry dříve, než začala, tak Pyrrhos je normální niksmochr, jak se říkávalo u nás ve štatlu.
A co se placení týká, pravdu má Deny: kdybyste věděl o "normální" mediálně neprofláknuté kauze za normální peníze, kde by účastníci o moje rady stály - tak sem s nimi: navzdory svému mediálnímu obrazu jsem totiž normální lidská bytost živící se prací... Kdo by se nadál, že?? Bohužel jsem ve svém výkonu práce handicapovaná tím, že když už se do něčeho pustím, tak práci musím dokončit, i když prachy na stole nejsou. Ubezpečuju Vás, že to je velmi nepraktická vlastnost...

13.01.2008 13:40:07

Deny napsal(a):

@ dr. Klára Veselá
Tak teď už Vás paní doktorko plně chápu. Před několika měsíci jsem Vám poslal mail s žádostí, zda by jste se nechtěla věnovat mému případu, kdy byla zásadně porušená čs. státem moje práva (právo vlastnit a právo na spravedlivý proces). Asi neprozřetelně jsem se zmínil, že buď případ skončí u Ústavního soudu či ve Štrasburgu nebo v televizi (např. Ob. judo). Proto jste asi neodpověděla. Bála jste se další medializace. A nebo otázka restituce či náhrady škody není Vaše parketa nebo jsem zvolil špatný postup první komunikace.
Ale právě ta Vaše houževnatost je Vaše přednost, né handicap.

13.01.2008 14:07:09

VK-Can. napsal(a):

Vazena pani doktorko.
Osobne jsem velmi rad, ze mnoho z tech bran, kterymi se vchazelo a vychazelo a ktere byly vzdy soucasti plotu jenz drzely verejnost aby nemohla tam, kam vrchnost nechtela, jsou uz nefunkcni. At uz ty z doby davne, ci nedavne.
Zvlaste ty, z doby nedavne, kterymi se dalo vychazet jen s velkymi potizemi!

Tu branu Matyasovu mezi ne rozhodne nezahrnuji. Ta uz patri mezi branky rodinnych domku.
No ja vim, on Prazsky hrad je ponekud prostornejsi na rodinny domek, ale funkci ma stejnou.
Je to totiz rodinny domek nas vsech. Bydlet tam vsichni nemuzem, ale bydli tam ti, kteri nas zastupuji a representuji. Nebo by aspon meli!
A tak bych se primlouval, nechat tu Matyasovu branu i s tim plotem tam kde jsou.
Jen bychom meli byt vybiravejsi na ty docasne najemniky!

13.01.2008 14:46:15

fudoshin napsal(a):

no každý chápe tento blog trošku jinak.pro mě to je roztomilé žvatlání.rozhodně autorku nehodlám chytat za slovo.už z jeho formy je patrné, že se nesmí brát vše vážně.nebudu ho proto komentovat.ale stejně jako v jiných příspěvcích autorky je patrný její optimismus,hravost a tvůrčí invence.společně se zajímavou prací s jazykem.působí na mě zdravě sebevědomě a svobodomyslně (zřejmě i po zakalení se po srážce s předsudky,které porazila svobodnou volbou jít si jim navzdory za svým).shrnu-li, rád čtu její povznášející a škádlivé blogy.neberu je úplně vážně, jsou trošku provokující a utahující si z některých "nediskutovatelných" pravd.je mi za to sympatická a přeji jí vše nejlepší do budoucna.vážím si takových lidí, a žen zvláště,pro ně je to ještě těžší, než pro většinu mužů, dívat se na svět nezaujatě svýma očima.

13.01.2008 15:01:42

vlaďa napsal(a):

Milá paní Kláro,
Vaše povídání je vlastně o dětské říkance: "Zlatá brána otevřena, zlatým klíčem otevřena, kdo do ní vejde, tomu hlava sejde. Ať je to ten nebo ten, praštíme ho koštětem...". Až tak pozdě mně došlo, na co jsme si jako děti hrály :) , takže Vám díky za hezkou vzpomínku na mládí. Ale, dávno „Nejsme děti“, jak už bylo jednou řečeno Štěpánovi. Že už dávno nejsme děti, to bude nutné stále připomínat nejen sobě, ale také dosud hravým dospělákům, kteří si na nějaké brány mermomocí (přes spáleniště, přes krvavé řeky) stále chtějí hrát. Zdravím :)

13.01.2008 15:23:12

klaravesela napsal(a):

AD VK-Can.
zdravím do kanadských plání, nyní pravděpodobně sněhem zavalených. Máte pravdu: takový kráááásný rodinný domek. Jenže já bych z něj fakt raději viděla hospodu a ty symboly, které ať chceme nebo ne drží společnost pohromadě, posunula někam jinam. Ne že by mne Brusel až tak úplně uchvacoval, ale transatlantická státní spojení se zatím ukázala jako nepraktická.... (Jejda, já ve výčtu padlých bran zapomněla na tu bránu v Lešanech u Prahy, kde místo hypervyzbrojené raketové základny je historické muzeum a na stožáru tam vlaje vlajka NATO - častokrát jsem si říkala, kolik oficírů tam dříve slouživších z toho kleplo!)

AD Fudoshin: Vás jsem v diskusích pod svými blogy doposud nezahlédla, nemýlím-li se. Tož vitajtě a díky za pochvalu. Mám podezření, že mi rozumíte:-)

13.01.2008 16:08:08

VK-Can. napsal(a):

Pani doktorko, diky za pozdrav. Zde v Toronte momentalne mnoho snehu nemame, mame zde dokonce rekorni teploty (ve ctvrtek bylo +13!!), ale neni pochyb, ze to pocasi rychle napravi.
Myslim, ze tim, ze ziji mimo Cesko je ve mne vice nostalgie nez prakticnosti, ale v te SKUTECNE spojene Evrope jsem s Vami !

13.01.2008 16:22:14

Kritik Krtek napsal(a):

Jste dobrá a Vaše blogy čtu rád :-) !

13.01.2008 16:54:02

bigjirka napsal(a):

Já si furt nějak u té Písecké nedovedu vybavit, kde je "huvnitř" a kde je "venku", budu tam muset mrknout... jak ono tam vlastně to opevnění vedlo...

13.01.2008 18:25:41

bigjirka napsal(a):

Aha:
Písecká brána - někdy také Písečná, Písková, Bruská či původně Karlova.
Takže se nejedná o Písek, ale písek.

13.01.2008 18:43:41

vlk napsal(a):

Klára Veselá Samková
víte paní doktorko, mohl bych odpovědět navaší poslední replikujak furiantsky- tedy ve smyslu, že být Čunkem, tak se o vaše palmáre ohledně Červeňákových postarám, tak věcně - tedy o tom, že si kauzy , kde s placenímnení nejmenší problém umíte najít nebo, že i advokát má možnost z případu vystoupit nebo... no bylo by toho dost. A proč vlastně?

Zůstanu tedy u jediné repliky - totiž té s tím Ústavním soudem.Ono to bylo tak trošku jinak, pokud si vzpomínám.... A pokud bych měl vyjádřit svůj pocit, vaše tehdejší nominace mi nekonvenovala ani trochu. Těch důvodů bylo víc. Ale jen do chvíle, než prošla doktorka Formánková.... Radši toho nechám.
A tu vaši nabídkupovedu v patrnosti. Jakkoliv mám dvaprávníky v rodině.

13.01.2008 19:19:42

klaravesela napsal(a):

Bigjirko, s KWICHem jsem měla úžasnou mimoblogovou diskusi na téma Písek/písek a poslal mi krááásný odkaz:http://www.piseckabrana.cz/01_historie.html

doporučuji!! KVS

13.01.2008 20:03:55

klaravesela napsal(a):

Milý Vlku, úplně Vás chápu. Moc často myslím na paní poslankyni Roithovou, která mi vyčítala, že jsem moc mladá - to je věc, která se zaručeně každým dnem lepší...:-)
Jinak od té doby jsem již mluvila s řadou senátorů, ba i jiných,kteří toho měli proti mně víc než dost a vypouštějí podobné povzdechy. No, to už tak bývá, že člověk dělá to, co si myslí, že je nejlepší a občas se ukáže, že tomu tak není. Nic se neděje. A co se týká mého "reparátu", který mi, mimochodem i na těchto stránkách někdo coby odstrašující možnost sem tam někdo nadhodí, mám svůj fan klub a stejně silný antifan (viz také třeba dnešní TV Nova, že ano...) K tomu je možno pouze pokusit se při nastupující skleróze (pardon, zrání) vzpomenout bible. jakže to tam bylo?? Vlažné vyplivneme ze svých úst?? Dobrou, Klára

13.01.2008 20:08:38

vlk napsal(a):

Klára Samková -Veselá
nemohu vám sekundovat.Novu jsem neviděl. Naše rodina kouká na zprávy na ČT...
Pokud jsme u toho, co říkala paní Roithová, byl jsem stejného názoru. To byl také jeden z důvodů. Klidněvámdámmožnost,abyste si zasmečovala a vzpomenula neústavního aktupresidenta, odůvodněného stejně. Je tam ovšemzásadní rozdíl - pozice ústavního soudce a soudce okresního soudu je kvalitativně rozdílný.
leč jakjsmenapsal - nominace Dr. Formánkové mne přesvědčila, že kritéria třeba přehodnotit.
A z Bible bych vybral jiné například o pokoře.

13.01.2008 20:20:57

LEVAK napsal(a):

Vážená paní doktor, ten rómský hudebník,který dnes vystupoval na Primě řekl,že není znám přesný počet Rómů v republice.Dále národu sdělil,že to co říká Čunek není pravda,velké rómské rodiny prý jsou už dávno minulostí.Údajně prý je to faktum jenom u olašských Rómů,kterých prý je podle jeho odhadu asi 30% rómské populace.Promiňte paní doktor ale "su z teho volajaký zmetený"!Mohla by jste mi ty počty nějak upřesnit?Podle čeho prosím Vás určil těch 30%,když celkový počet nezná?

13.01.2008 21:32:54

klaravesela napsal(a):

Milý pane Leváku, vítám Vás do klubu miene zmätených, lebo jediný, kto to všetko vie, je Čunek a Pánbožko (obrácene nie...) Při posledním sčítání lidu romského/cikánského, které dělaly sociální odbory průběžně po celé období totáče, bylo v ČR cca 200.000 Romů (započítávali se přizpůsobení - nepřizpůsobení, vsjo rovno). Jo, právě přišel manžel z kina, tož sa zpýtám. Tak prý je Romů asi o 25.000 méně, což je počet, který emigroval. Porodnost ve srovnání se 70. lety neustále klesá. Dělaly se nějaké demografické studie a Ivan říká, že to vychází asi 3,5 dítěte na rodinu. Pokud mohu dohlédnout kolem sebe, tak i to pro velká města moc neplatí, zejména mladá generace pěkně sleduje majoritní trendy. Co se týká "romské velkorodiny", tak už dva dny tady doma dumáme, co tím pan predsedateĺ myslel. Velkorodina predikuje nějakou funkční strukturu, eventuelně ekonomickou provázanost. Inu, v ghettech jistě najdete klany, co si jsou ledasjak příbuzné, ale lze to považovat za rodinu?? Naše tříčlenná velkorodina se usnesla, že Gipsy (jestli to byl on) má pravdu - romským rodinám ve smyslu romantizmu 19. století je nenávratně odzvoněno.
Ovšem co se týká olašské komunity (do které částečně patří i můj manžel), tak těch je v Praze tak MAXIMÁLNĚ 5.000 osob a po celé republice tak maximálně 20.000 osob a dělají vše pro to, aby splnili gádžovské zadání a odkráčeli do horoucích pekel. Ivan jim říkal už v jednadevadesátém, ať si dají s těmi drogami pokoj, ovšem dnes je prostoupenost olašské komunity koksem a heroinem - no, abych něco neplácla, řekněme 80%? To platí zejména pro mladou a nejmladší generaci. Jejich tradiční soudy si s tím absolutně nevědí rady, takže "tradiční velkorodina" a její sociální vazby jsou totálně neúčinné, rozložené, tedy vlastně nejsou. Od smrti "Štrougala" (posledního jednotného olašského krále z Ostravy) není jednotné vedení. Tak se pan Ču. up- dejtuje, je mimomísák. Jojo, je to smutná storry, bezmocně pozorovat, jak jeden zajímavej národ takřka dobrovolně odchází do kopru. Od doby, kdy jim komouši uřezali kola od vozů a zrekvírovali koně, to šlo hnedle nalevačku, ale teď to nabralo takové obrátky, že Gipsy by měl začít psát rekviem. Fakt blbý... tož dobrou. KVS

13.01.2008 22:03:23

MASH napsal(a):

Dnes jsem videl v TV zpravach pribeh rodiny Červeňáků. Jakasi rodina jistych neprizpusobivych spoluobcanu nebílé pleti z Usti n/L, ktera tu kdysi prodala i to, co nebylo jejich - s tim, ze jeli zkusit stesti na Slovensko (neb se pry nepohodli s jinymi cikany v miste sveho bydliste)... Tam zjistili, ze nemaji kde bydlet a co jist, ale hlavne, ze nemaji zadne socialni davky a kvapem se tedy vratili. A ejhle, ono jim mesto nechtelo pomoct (=dat jim zadarmo novy byt a odpustit dluhy a zlociny). To je preci dýýýííískrííímííínace, nééé? Vysoudila jste jim nehoraznych bez mala milion korun, jako "odskodneho" (paní Červeňáková to okemntovala slovy: "eebhmmm, tý vole to je jeste furt malo").
Zkratka, poblbla jste par nasich pomeru neznalych urednicku z Francie. Prima :-/
Stat pak teto rodine neuznal narok na socialni davky (neb jste jim vysoudila ten temer milion, ktery meli na ucte) a oni ted zvazuji dalsi soud. Opet preci ta "hele Fero dýýýskrimynance, nebo jak seto rika...".
Pry to zase pozenete az do Strasburku, pani advokatko.

Vite, semtam jsem tu procital Vase blogy, mel jsem na Vas spise neutralni nazor. Nicmene timto jste v zebricku mych hodnost klesla skutecne na uplne dno - mezi naprosty povl!!! Zle mi z Vas je Vazena pani! Velmi zle!!!

P.S. Take jste videla a slysela, jak Váš mandant na kameru reporterovi onech TV zprav rekl: "Dýýž búúdeš déržet húbu, níc se tí néstane...". Slysela jste to?
Skutecne mi je z Vas na zvraceni.

13.01.2008 22:57:11

LEVAK napsal(a):

Paní doktor,měl jsem za kamaráda jednoho bratra z rodiny Holomkových.Škoda že už umřel.Pracoval v Exicu.Na vojně jsem některým Rómům psával koncepty milostných dopisů,které si potom překládali.Nepamatuji se,že bych za svůj už poměrně dlouhý život měl s Rómem nějaký konflikt.Vždycky se mi podařilo najít společnou řeč ať už to bylo na fotbále,na zábavě,v hospodě či jinde.Dnes však po TV zprávách na Nově jsem doslova konsternován a nevím co si mám o tom myslet!

13.01.2008 23:29:29

Javít napsal(a):

Divím se, proč všichni nadávají na pana Čunka. Dle mého názoru si 90 % lidí o cikánech myslí to co pan Čunek, ale všichni se to bojí říct nahlas.
Proč asi ???
Stát bude zase z našich daní platit nefachčenky ?

13.01.2008 23:42:49

MASH napsal(a):

Javít: Coz o to. I mne byl Cunek diky svym nazorum velmi sympaticky (ne proto, ze se mi libi rasizmus, nebo xenofobie, ale proto, ze Cunek se jako jediny politik tenkrat nebal rici svuj nazor na problematiku, ktera se u nas diky vyhruzkam diskriminaci a osocovanim z rasizmu a fasizmu stava TABU). Pri volbe predsedy KDU-CSL jsem mu velmi fandil.
Nicmene, pak prisly jeho kauzy.
Narceni pani sekretarky z obtezovani jsem naprosto presel a naopak si myslel, ze slecna jinak ne prilis pohledna sekretarka je tak trosku "slepicka".
Ovsem kauza s uplatkem uz pro me byla horsi :-/ Kdyby se aspon Cunek ke vsemu postavil. Ale to mlzeni me temer dorazilo. Co me ale pak dorazilo uplne bylo to, jak se cela kauza resila (resi) z pohledu ne-zavisleho soudu a zasahu politiku (Topolanek, Nemec, Vesecka, Dalik, Slouf). To byl pro me KONEC.
Je to prevelika skoda, protoze Cunek mi byl svou razanci vuci zlocincum a parazitum vymlouvajicim se na diskriminaci velice sympaticky.

Pozn. pro p. Stejskala, ktery zacal z mne nepochopitelnych duvodu nektere me prispevky posledni dobou mazat: Slovo "parazitum" jsem pouzil ve vztahu ke vsem lidem, kteri jakymkoliv zpusobem parazituji na jinych lidech a tim je okradaji, obtezuji je, zneprijemnuji, ci ohrozuji jejich zivot a predevsim nici veci, kteri vybudovali ostatni. V zadnem pripade jsem slovo "parazit" nepouzil ve vyznamu oznacujicim nejaky narod, mensinu, nebo obyvatele jine barvy pleti, vlasu, atd.

14.01.2008 03:32:22

klaravesela napsal(a):

Tak vidím, že se to Nově znovu povedlo: vzbudit vášně na objednávku, právo neprávo, spravedlnost nespravedlnost. Zvláštní - zrovna v téhle době... a referují o věcech dříve, než je vím já. Znají obsah spisu, do kterého nemá nikdo kromě účastníků právo nahlédnout.. z toho se vám nedělá šoufl?? KVS

14.01.2008 03:49:35

Ládik napsal(a):

Poslední korunovace bude o sypání korun a ekumenická mše bude ekonomické vše v katedrále germánského svatého. Korunovaci si užijí handlíři, veselice bude určitě když ne masová, tak alespoň s masem.

14.01.2008 06:53:57

s. napsal(a):

Červeńákovia Klára V.S.
Známá rodina Červeňákových chce po státu další odškodnění
Už před časem přitom od státu dostali 900 tisíc korun za vlekoucí se soudní spor.

http://www.nova.cz/tvarchiv...
Známá rodina Červeňákových chce po státu další odškodnění
Už před časem přitom od státu dostali 900 tisíc korun za vlekoucí se soudní spor.

14.01.2008 07:02:21

Holly napsal(a):

No a zase jste napsala blábol o ničem - raději se hluboce zamyslete nad obhajobou Červeňákových kde se zase kasáte jak to vyřešíte - co kdybyste těm "dobrým" lidem poradila, aby šli makat ... ať přiloží také ruku k dílu ... ale vy jak vidno raději píšete o nesmyslech - jedinou bránu máte totiž vy v sobě a ta je stále zavřená nebo zabedněná? tak nevím ...

14.01.2008 08:18:42

bara napsal(a):

To, ze znaji media obsah spisu a pouzivaji, co se jim hodi, aby vzbudily vasne na objednavku-jak pisete, je pravda.
Typickou ukazkou byla kauza Cunek.

14.01.2008 08:49:56

Jan Kasl napsal(a):

To KVS - píšete dobře, máte svůj názor, tak se nedejte otrávit.

14.01.2008 11:33:40

MíraV. napsal(a):

Proč tajnosnubná úvaha? Spíše střelená úvaha střelené dámy.

14.01.2008 14:01:35

Novotný napsal(a):

To Holly : Ona totiž dr.K.V.S. programově cikánům straní,neb má
za manžela "křiklouna" bez vzdělání a inteligence Ivana Veselého.Bez ohledu na to,jestli
Červeňákovi lžou a je evidentní, že lžou na 99,9 % tak bude KVS tvrdit ,že takoví paraziti ,bez toho aby pro společnost vytvářeli hodnoty,jsou podle ní chudáci !

pro KVS : když jste se rozhodla dát sem můj mail Vám,proč ne celý i s přílohou ?Že by skleroza nebo úmysl ? Soudružko,soudružko.....

14.01.2008 14:12:20

MASH napsal(a):

to Klára Veselá:
To si snad delate legraci?!? Jak Nova na objednavku vzbuzuje v teto kauze vasne? Jako, ze zaplatila madam Červeňákové, aby na kameru reporterovi řekla: "Dýýž búúdeš déržet húbu, níc se tí néstane...".
Nebo, že Nova nejak zaridila, aby Cervenakovi prochlastali, prohrali, profetovali a za nepotrebnou elektroniku a znackove obleceni utratili vesktere Vami vysouzene penize?
Ja být sefem zpravodajstvi TV, okamzite bych na tuto "dámu" podal trestní oznámení a zapojil bych do toho i treba rasový podtext! Mozna bych pak žádal pro reportera odskodneni - nový byt a socialni davky. Pokud bych to nedostal, obratil bych se na Strasburk, kde bych srdceryvne presvedcoval francouzkeho urednika, jak me tu jina rasa pronasleduje a diskriminuje... Mozna bych take vysoudil 900 tisic, ktere bych pak prohral na automatech, utratil za drogy, chlast a k zivotu nepotrebne luxusni zbozi. Az bych nemel ani korunu (jako nyní Červeňákovi) uvedomil bych si, ze 900 000 Kc je furt jeste malo.
Prosím Vás, paní Veselá, vzdyt v te reportázi uz chybelo jen ono legendární: "Ďýýý s týým výdejem do pr*delé, volé..."

Osobne mam o zpravodajstvi Novy velmi spatne mineni, nicmene, Vase teze mi prijde uz trosinku paranoidni :-/

P.S. Nahlizeni do spisu, ci nakladani s osobnimi daty povazuji za neco zcela nehorazneho a nepripustneho!!! Nicmene, v tomto pripade, kde se diky Vam domohla evidentne parazitujici luza na statni penize, (budu trosku populisticky), ktere by se daly pouzit napr. na rekonstrukci detske nemocnice, kde se leci vazne nemocne deti rodicu, jez pracuji, maji zodpovednost a poctive plati pojisteni a odvadi dane (za ktere se napr. i ta nemocnice kdysi postavila)... Tak zkratka klidne, ale vyjimecne privru oci!

14.01.2008 14:53:43

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů

14.01.2008 19:59:35

tomas napsal(a):

My mame problém, my češi/a asi nejen my/ máme problém jako vrata, pořád jenom co tu jsme a co si říkáme češi, tož slovani co maj víc těch keltskejch genů než slovanskejch, pořád sami sobě a těm okolo dokazovat, že tu jsme, pořád něco doháníme a když to doženeme tak ono se jeví, že už je zase tak trochu pozdě a tak když náhodou něco stihneme, když se nám něco povede, jásáme a křepčíme, a zase doháníme a tak nám času nezbývá, občas se trochu zastavit, zamyslet se co jme opravdu, jak to s námi doopravdy je a v tom fofru, v tom šturmu nám holt unikaj věci podstatný a jak už to bývá, spěch je špatnej rádce, vidíme jen to co chceme a tak se vidíme všelijak, někdy nad sebou brečíme, a jindy zase, div né, že vyvolený národ. A tak se chytáme kde jaký fusekličky, fangličky, každýho prdu, co nám libě voní, pohlazení, pošmajchlování, občasný to vlastenčení na zámku i v podzámčí.
Svět je plnej zázraků, ale bohužel i odpadků, lidskejch, zbytků naší nabubřelý marnivosti. Žijeme na hnoji a pro ten smrad necítíme, že jsme tím načuchli i my, všichni a jsme jako ty mouchy masařky, lítáme sem a tam bzučíme a nic neslyšíme. Nic. Ani ty trouby nebeský. To by si ten nahoře musel strhat hlasivky. Je to marný, hlavně se přispůsobit, být přispůsobiví, být in, být rozmný spořádaný, žrát vepřový, pít pivo, chodit na tenis, jezdit do Špindlu, na Kanáry, Bahamy............Nojo cikáni, čert ví kde se tu vzali, čert ví co je vyhnalo tam odkud pocházej a proč jsou tak zarputile a zoufale jiný, ale fakt je, že kdyby nebyli, bylo by to jak s těma bakteriema, co se je snažíme všema prostředkama tak vhubit, až se nám to podaří, nebudeme ani my. Nebude nic. NIc ani lidoví demokrati. Zbohem.

15.01.2008 04:19:45

XY napsal(a):

Vesela-Samkova popsala alegorii svobody pohybu a bran dobre, ikdyz nas takticky namodro prelakovany bolsevik na Hrade nas "opravdu vazne varuje" ze Shengenskeho otevreni hranic a vubec.

Ja bych s eurem nespechal, tedy dokud nebude dochazet dech exportu a dokus Cesko neprestane byt docela atraktivni destinaci investic pro korporace i nakupci nemovistosti.

Pak bychom mohli mit deficity rozpoctu pod kontrolou, jeste vice vyhodnejsi vymenny kurz s eurem a pak by me teprve zacaly vadit ty vsechny mimce a bankovky ruznych men v kapse.

Kazdopadne je integrace vyhodna pro vetsinu, nejen nomenklaturni mafie. Lepsi JAKAKIOLIV "vlada z Bruselu" nez domaci vlada, ikdyz ze samych Klausu (ti by se asi po tydnu USTEKALI)

15.01.2008 05:58:32

XY napsal(a):

Otazka pro KVS i ctenare: Nemate take dojem, ze ten nas Hrad, Hradcany jsou - hlavne z EKONOMICKEHO hlediska, jak by nas poucil, kdyby mohl ekonom Klaus - nesmire predimenzovana nemovitost?

Casa Blanka, uradovna stale jeste nejmocnejsiho urednika planety, prezidenta USA je, i s pridruzenou Old Executive Building oproti Hradu miniatura.

Mela by se vypsat, jak by zase ten, ktery je ztelesnenim ceskeho naroda, Klaus, rekl "seriozni" soutez na mnohem lepsi, intenzivnejsi vyuziti vsech tech sestitisicu ctverecnich metru prostor.

Panovnik ceske kotliny na Hrade nesedel 300 let a v republikovem zrizeni moc spravni ani jina na Hrade nesedi. Takze - neni to, zae hlavne ekonomicky, kdyz musime koukat na kazdou korunu, abychom vsechno neprepustili CLR: co na Hrad nastehovat mnohem vic statnichj instituci, nechat jeden barak, velikosti toho Bileho domu prezidentovi. Nic vic.

15.01.2008 06:15:23

klaravesela napsal(a):

AD Tomáš a XY - děkuji za zaslání diskuse k věci a nikoliv osobní útok.... jak osvěžující.
Tomáši, Vaše úvaha je naprosto skvělá. Často si taky kladu otázku, PROČ vlastně tady Romové jsou (když z biologického hlediska je jasné, že se jedná o velmi úspěšný národ, protože stále v extrémně nevyhovujících podmínkách přežívá. Možná jsou zde Romové pro to, aby zrcadlili.... nás..... chápu, že pro mnohé to je strašná představa.

AD XY - vaše ekonomické úvahy zcela a naprosto sdílím. Fakt je ovšem ten, že Hrad má tak blbou vnitřní disposici, že by z toho šel asi udělat repre hotel, výstavní prostory a spousta hospod, ale na moderní kancelářské prostory pro vícero institucí bych měla jiné nároky... na příklad velké komerční společnosti mají "rozpočet" na hlavu 11m2 kancelářské plochy - včetně zasedaček, toalet a chodeb. Už vidím, jak zase bude někdo něco prohlašovat o "reprezentaci", eventuelně o "symbolech státnosti". Myslím, že proti symbolu státnosti ve formě úspornosti a efektivnosti nikdo nemůže nic namítat - ovšem z úhlu pohledu racionálního, který se zde nevede, zato vášně, ty v srdci hárají... nejen v této souvisloti. ach jo.
Zdravím, KVS

15.01.2008 09:12:56

bigjirka napsal(a):

No tak ten blbej hred zbourejte a postavte tam kancelářský špeluňky. ...chjo..

15.01.2008 10:07:24

petrof napsal(a):

paní Kláro, pořád mi vrtá hlavou, kdo asi těm Červeňákovým poradil, že se dá vysoudit i těch "ušlých" 420 tis. ??
Vy o tom asi také nic nevíte...?

15.01.2008 10:59:19

dickdiver napsal(a):

Vážená paní doktorko, velmi rád čtu Vaše texty a mnoho jsem se z nich přiučil. Nicméně - otázka pana MASHe - zda jste slyšela větu v reportáži "když budeš držet hubu, nic se ti nestane" - by opravdu, ale opravdu stála za odpověď.

15.01.2008 12:15:40

jaryn napsal(a):

to KVS:
"Jojo, je to smutná storry, bezmocně pozorovat, jak jeden zajímavej národ takřka dobrovolně odchází do kopru. Od doby, kdy jim komouši uřezali kola od vozů a zrekvírovali koně, to šlo hnedle nalevačku, ale teď to nabralo takové obrátky, že Gipsy by měl začít psát rekviem. Fakt blbý... tož dobrou."
Vaše úvaha mě nedojímá. Máme asi jinak vyvinutý smysl pro pojem "zajímavý". Na feťácích, čórkařích, nemakačencích a parazitech mi nic zajímavýho nepřipadá. A na uječených parazitech s hubou plnou výhrůžek k okolí už vůbec ne.
Váš žaludek, paní doktorko, nemám, a jsem tomu rád.

15.01.2008 13:18:05

Javít napsal(a):

paní KVS, napsala jste že:

"i když z biologického hlediska je jasné, že se jedná o velmi úspěšný národ, protože stále v extrémně nevyhovujících podmínkách přežívá".

Máte pravdu v tom, že primitivní národy jsou rozhodně odolnější než ty civilizované.
A cikáni jsou primitivové, kteří o zcivilizování ve většině ani nestojí.
O to je soužití s nimi (některými) horší.

15.01.2008 13:26:20

Anna napsal(a):

paní doktorko já jsem jen hloupá ženská od hrnců.....vy máte takový dobrý známosti....třeba tu milou paní červenákovou.....nemohla by jste napsat nějakej hezkej článeček o romskejch hrách......já nemyslím na tátu a na mámu....to znám taky....ale mně se strašně líbí ta nová cikánská hra na bumerang.......jak jí hraje ta červnáková.....já si myslím že jsme asi nějaký zdege...no víte co myslím....že na takovou náramnou věc může přijít akorát cikán...a když k tomu vemu že z toho máte aspon deset procent....no pro vás je to taky zajímavý....jo a kolikrát eště chcete házet....vy ste takový dvě šikovný holky....jenom já jsem taková blbá

15.01.2008 14:24:30

takyklara napsal(a):

Kláro,drahoušku,chápu,že Vaše frustrace z definitivně ujetého vlaku sexuálních radovánek a vrásek na břichu je strašlivá, ale proč ,proboha, jste ji nahradila tímhle strašlivým rádoby sofistikovaným blábolem???

15.01.2008 14:47:04

jaryn napsal(a):

to Javít:

Člověče, ono to bude kapku jinak. Tento "národ" nepřežívá v extrémně neyhovujících podmínkách, ale naopak díky extrémně příznivým podmínkám. Ostatní makají, oni se vezou, parazitují, dokonce to dochází tak daleko, že si už i diktují. Chceme tohle a támhleto... o zodpovědnosti, loajalitě, svědomí či pojmu povinnosti nemají tušení. Jejich většinová přizpůsobivost měnícím se okolním podmínkám je tak katastrofální, že dnes mohou z velké části žít pouze díky solidaritě. Podíl na vytváření současného blahobytu je v součtu roven nikoliv nule, ale záporným číslům.
Možná dokáží přežít extrémní chudobu. V pomyslné evoluční soutěži národů a etnik však visí na chvostě.

15.01.2008 15:14:41

UGH napsal(a):

to KVS:

Omlouvám se, ale já jsem pointu Vašeho výroku "Možná jsou zde Romové pro to, aby zrcadlili.... nás..... chápu, že pro mnohé to je strašná představa." opravdu nepochopil. V čem nás mají podle Vás Romové zrcadlit?

Také nechápu podle čeho hodnotíte biologickou úspěšnost toho či onoho nárada? Ale zhruba si dokážu představit všeobecnou úspěšnost národa. Ta by se mohla například odrážet od úrovně vzdělání, technické vyspělosti, životní a enviromentální úrovně nebo oblíbebnosti daného národa u ostatních národů (mezinárodní vztahy)atd. Popravdě jediné co si myslím, že díky romské menšině v ČR máme, je vyšší kriminalita a víza do USA...

15.01.2008 15:57:53

Hernandez napsal(a):

Milá KVS. Váš poetický článek vhodně doplňuje vaše protěžování asociálů a parazitů. Nenacházím rozumné opodstatnění pro napsání prvního, ani pro realizaci druhého.

15.01.2008 16:37:17

UGH napsal(a):

to Hernandez:

Naprostý souhlas, asi bych tento výplod také nazval poetický článek, protože o prózu se nejedná. Ta by měla obsahovat logické věty a jako celek by měla dávat smysl... Mě smysl nedává ani článek, ani podporování někoho, kdo demoluje byty a zneužíváná sociální dávky.

15.01.2008 16:56:58

Javít napsal(a):

to Jaryn:
Já jsem to myslel tak, že primitivní lidé (např. Australané v buši a podobní)jsou schopni přežít bez civilizačních vymožeností, tj. bez el. proudu, ledniček, koupelen, aut atd.
To Cikáni v podstatě také. Ale v civilizované a slušné společnosti žít schopní nejsou. Neumím to jinak napsat.

15.01.2008 22:24:31

Open Mind napsal(a):

Opice patří do klece, nebo na stromy, ale ne do Strasburku.

16.01.2008 01:15:53

TTT napsal(a):

to Stejskal
Na rozdíl od jiných si nemyslím, že by jste stranil té které straně. Co vím ovšem bezpečně, nemáte moc v oblibě naše komunisty.
Také mám dojem, možná mylně, že spíše podporujete toho druhého..., ne V.Klause. To jsem ale nevydedukoval z Vaší aktivity na tomto blogu.
To Klára Samková
Nerad si to připouštím viz "Často si taky kladu otázku, PROČ vlastně tady Romové jsou (když z biologického hlediska je jasné, že se jedná o velmi úspěšný národ, protože stále v extrémně nevyhovujících podmínkách přežívá. Možná jsou zde Romové pro to, aby zrcadlili.... nás..... chápu, že pro mnohé to je strašná představa"

Ano, self-objektní zrcadlení, příšerná asociace

16.01.2008 04:23:51

Rokurota Makabe napsal(a):

"Opice patří do klece, nebo na stromy, ale ne do Strasburku."

Můžete nám, prosím, svůj originální výrok nějak blíž osvětlit? Máte pocit, že ve štrasburské ZOO by neměli chovat opice bez ohledu na to, že tam mají klece i stromy? Pokud ano, proč?

Nebo považujete soudce ESPLP za opice (mimochodem nejde o Francouze, jak tu někdo mystifikoval, ale o právníky ze všech smluvních stran Úmluvy)? Pokud ano, proč?

Nebo si snad pletete s opicemi Romy a chtěl byste je zavírat do klecí? Pokud ano, proč?

16.01.2008 07:24:20

Open Mind napsal(a):

Rom? Co to je? Paměť do PC?Neznám!

16.01.2008 08:30:15

klaravesela napsal(a):

Takyklaro, drahoušku, posdle sebe soudím tebe, že? Váš příspěvek je tak rozkošňoučký,že nemohu nereagovat. Vrásky na bříšku nemám. Dokonca ani na dalších místech - což ovšem není žádná moje zásluha, ale rodová disposice. Sexuální abstinencí netrpím mimo jiné i pro to, že životní energii je možno transformovat do ještě daleko příjemnějších slastí, jako třeba intelektuální potěšení. Což je pravděpodobně skutečnost, která Vám není sdostatek známa. Četba něco málo esoterické literatury Vám to objasní. Tož vzhůru!

TTT - nebojte, moje self je úplně v pohodě zrcadlení přijímám z mnoha stran, naštěsí nikoliv jen od pisatelů diskuse tohoto blogu. Stejně je překvapující, kolik osobní frustrace a nenávisti se v těch komentářích vylije. Lidi, jak s tím můžete žít? KVS

16.01.2008 09:12:03

jaryn napsal(a):

to KVS:
jste si opravdu jistá naší osobní frustací a nenávistí? Nenapadlo vás, že váš vztah k jistému etniku plus kroky v jejich prospěch (mj. 900 tisíc korun parazitujícím asociálům plus další požadavky dnes) normálním lidem zvedají adrenalin? Víte, paní Kláro, každý člověk, který se živí prací za obvyklé peníze a uvažuje normálně ví, že ani jedny, ani druhé peníze nikdy takoví paraziti dostat nemají. A jestli je dostat mohou, je to špatně a vy to víte.
Sloužíte špatnému pánovi....

16.01.2008 12:09:01

UGH napsal(a):

to jaryn:

Taky mám ten pocit. Je pravda, že každý má nárok na spravedlivý a rychlý soud a nárok na svou obhajobu. Ale druhá věc je heldání mezer v zastaralém sociálním systému na úkor většiny a zneužívání Štrasburgských soudců v neznalosti místních poměrů... Ďáblův advokát - můj oblíbený film :-)

16.01.2008 12:48:14

bigjirka napsal(a):

Ňák se to zvrhlo, už aby se cikáni začali chovat normálně a byl pokoj. Já myslím, že se to všechno zbytečně psychologizuje. Když někdo podřízne halu a ona mu spadne na kebuli, tak já ho nedokážu litovat a obvinit majitele, že za to může. Myslím, že to zařazení do databáze největších blbců světa je na místě. Není to vázáno na jedno konkrétní etnikum - můj o rok starší spolužák z devítiletky přeřezával na pásové pile dělostřelecký granát... Podle mne je potřeba spostit vytváření ostrůvků pozitivní deviace mezi cikány, aby ti zdatnější začali zaměstnávat další, pracovně to nazývám "Projekt ŘEMESLA PRO CIKÁNY", tak, aby se z deklasované skupiny začala vynořovat nižší a postupně vyšší vrstva. Paní Kláro, vy jste mi kontrovala projekty moderátorů a info technologií, ale cikánské moderátory může ČR potřebovat ještě tak dva tři a použitelný specialista IT, to je projekt nesmírně náročný, je to nejméně středoškolská kvalifikace... Sádrokartonářů a YTONG zedníků a podobně potřebujeme mnoho tisíc. Socializované nižší vrstvy již budou samy své děti posunovat dopředu. Vychovávat cikánské špičky je neefektivní - ani pan Holomek, ani Váš manžel, ani Samko či Giňa do kolonky s těmi deklasovanými stejně pracovat nepůjdou, ta vzdálenost je tam potom už moc veliká. Já jsem 100% přesvědčen o tom, že je potřeba vytvářet ty ostrůvky pozitivní deviace na té jednoduché úrovni.

16.01.2008 12:53:06

bigjirka napsal(a):

Ke zvýhodňování parazitů se radš nebudu vyjadřovat...

16.01.2008 12:54:26

takyklára napsal(a):

Kláro,drahoušku,zklamala jste mne.Tajně jsem doufala,že vám stavovská hrdost zavelí:tacet!Leč-potrefená husa zakejhala.A jak hloupě!! Je to opravdu smutné.Je mi fuk, co maáte na břichu, či kdekoliv jinde.To vysvětlování je VÁŠ trapas!Pouze jsem konstatovala, že u sexuálně frustrovaných feministek vašeho typu jsou výsledky vidět na tomto blogu - toť vše.A schovávat se za četbu esoterické literatury a intelektuální potěšení místo erotického uvolnění?! Chachá!!Tak zpátky do školy, milá dámo, na hodiny právní asertivity a empatie - a vibrátor sebou!!

16.01.2008 18:22:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní takykláro,

upozorňuji Vás, že na tomto webu se diskutuje. Není určen k tomu, abyste zde někoho urážela a provokovala. Další podobné texty budu mazat.

Libor Stejskal, editor blogů

16.01.2008 20:19:56

Javít napsal(a):

Paní KVS.
Znám několik velmi slušných Cikánů.
Ale viděl jsem také mnoho těch nepřízpusobivých. Těch je daleko více.
Nejvíce mi vadí, jak se chodí kolem těch "nepřízpusobivých" po špičkách. Málokdo si dovolí zveřejnit fotografie "vybydlených" bytových objektů, které poctili svou přítomností Cikáni.
Bylo by velmi zajímavé, a pro příznivce těch "nepřízpusobivých" i poučné, zdokumentovat, fotograficky, bytové objekty před nastěhováním "nepřízpusobivých", a po vybydlení. Viděl jsem několik takových objekt, otřesné. Myslím, že toto je možné vidět téměř v každém městě či vesnici !!

Paní Kláro, navštívila jste některé takové domy ??

Je načase tvrdě kritizovat tuto garnituru lidí, ať se to politikům či zahraničním kritikům "čes-kého" rasizmu líbí nebo nelíbí.
Nechápu, že se Cikáni (někteří, ale přesto většina) nejsou schopni naučit ty nejzákladnější ci-vilizační pravidla, ani za desítky let.
To již není neschopnost ostatních lidí naučit je to. Oni se to naučit prostě nechtějí !!!!
Říkají, že jsou jiní, tak ať se potom nediví následkům.

V řemeslných profesích chybí spousta řemeslníků, proč se tedy Cikáni nesnaží o vyučení se v nějakém řemeslu ?
Proč ani cikánský majitel stavebního podniku nechce Cikány zaměstnávat ?

Proč lidé nemají tu "většinu" Cikánů rádi ? Protože jsou hluční, často i špinaví, neví co je to hygiena, málokdy vědí co je slušnost, hodně jich krade, nechodí do školy, nechce se jim pracovat, zneužívají sociální dávky. Je to málo důvodů pro pochopení proč ??

16.01.2008 20:41:13

tomas napsal(a):

Pane Bigjirko /a spol/, vy jste takovej ten co všechno vidí tak nějak po našem, že, po česku. My jsme ty chytráci co všchno víme a přitom se tak akorát všichni vzájemně oblbujete těma prvoplánovejma moudrama, zatim, co támhle nějakej blbec, nechá na sebe spadnout střechu, hahaha, tak jinej blbec v kravatě a co se deně dvakrát sprchuje a čistí si zuby elektrickym kartáčkem, vás a nás deně okrádá o milióny a o dobrou náladu, a o víru v nějký vyšší principy, protože ten nějakej čurda to dělá tak nějak ve velkym a nechává si to posvětit hordou nenažranejch právníků a daňovejch poradců a některý ty mazanější si to nechaj odsouhlasit předem ve volbách.....to neni obhajoba cikánů,zlodějíčků všeho druhu, to je o tom jek je blbý pouštět se do zjedušujících soudů a ubezpečování se, že na cokoliv existujou jednoduchý řešení. Neexistujou.
Smiřte se s tím a pokuste svojí energii zaměřit někam vejš než pod vlastní zadky. Nejsme - nejste tu sami a, tady na týhle planetě má všchno nějakej smysl, plevel stejně jako vojtěška, cikáni stejně jako slovani, jakýkoliv pokusy přispůsobit si to tady jenom pro naše momentální pohodlí, pro naše zrovna teď uznávaný normy nezbytný potřeby a morálky a blablabla , je tak akorát cesta do pekel.
Náš život je závislej na klíšťatech, komárech, mravencích a jinejch zdánlivejch hnusech všeho druhu, víc než si vůbec dokážeme představit.
Jenom pro zajímavost, s každym vyhubenym rostlinym druhem, vyhubíme celou řadu na něm závislých živočišných druhů. Mějme na mysli, že nejspíš je to tak i s námi akorát, že kterej, že to je řetězec se nejspíš dozvíme až bude pozdě.
Javít - neni to žádná sranda, ale oni jsou opravdu jiný, nejspíš sem vůbec nepatří, něco se kdysi dávno semlelo, nejspíš stratili domov a oni začali bloudit světem, žádný hordy po zuby ozbrojenejch dobyvatelů, žádný dobývání území, přivlastňování si majetků a cizích území, žádný vnucování nějakech zaručeně správnejch ideí a náboženskejch rituálů, sem tam nějaká ukradená slepice.
A podívejte se kolem, statisíce, miliony navoněnejch gaunerů, sedí u svejch počítačů a číhaj na každou příležitost, jak hlava nehlava, soused nesoused, bílej, černej, žlutej nebo růžovej,okrást, zbídačit kohokoliv , čistě ze sportu. Sorry, to jen tak na okraj.

17.01.2008 00:56:04

Milan napsal(a):

Váš příspěvek na mě působí jako nedomrdlá slátanina pitomá, která neumí normálním prostým způsobem povědět, co chce. Proč to obcházení? Z čeho máte strach?

17.01.2008 10:04:57

takyklára napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale,
diskuze:(výměna názorů,mající vést k vyjasnění nějaké otázky,rozprava,rokování)- tolik výkladový slovník.Jelikož se jedná o subjektivní názory individuí,je možné, že se jiným individuím zcela subjektivně mohou jevit jako provokativní.Ale to je zcela legitimní a správné, protože jinak by nešlo o diskuzi,ale uzurpaci názoru a diktát! Možná se cítíte být povolán tyto názory korigovat a určovat vlevo-vpravo.Ale cítit se být povolán- bez jakékoliv legitimní delegace, to je,pane Stejskale,vskutku velmi ošemetná a nebezpečná věc!!
P.S.
O nějakých urážkách nemůže být ani řeč!To jen váš pocit být povolán zapracoval až příliš. Pouze jsem paní KVS doporučila konkrétní studijní repetici na základě toho, co mi ona sama jako vysvětlení nabídla.Račte si pozorně přečíst oba příspěvky.

17.01.2008 11:09:33

klaravesela napsal(a):

Milý Milane, říká se tomu impresionismus.....

Milý Tomáši, přesně jste odhalil jádro problému. Tím problémem je, že oni se NECHTĚJÍ přizpůsobit, protože přesně tím, co jste popsal, hluboce pohrdají. A budou tím pohrdat i v případě, když jim vezmete úplně všechny sociální dávky. I ty jsou totiž výmyslem majoritní společnosti, nikoliv jejich. Když o ně přijdou, pokrčí rameny a najdou si jiný životní modus....
Jinak k Bigjirkovi a mnoho a mnoha dalším, kteří říkají buď více nebo méně zřetelně, že si Romové/Cikáni mohou sami za to, že je lid český nenávidí.... a můžete mi říci, kde se bere antisemitismus?? oni jsou Židi špinaví, nevzdělaní, hloupí, nefakchčenkové, zneužívači sociálních dávek a neintegorvaní?? Že jsem si nevšimla.... KVS

17.01.2008 11:22:24

jaryn napsal(a):

to tomas:

hezkej příspěvek. Prostě my obyčejní smrtelníci nedohlédneme moudrosti fungování Všehomíra. No fajn. Klíďo píďo.
Co se týká toho, že někdo obtěžuje cizí životy řevem a parazitováním, zatímco jinej rozkrádá milióny... milej pane, nikdo nemůže koukat na všechno. Vy se teda starejte o ty milionáře a jiní zas budou ukazovat na nešvary jinde. Někdo vám brání? Ne. V tom případě nekecejte ani vy do toho, o co se zajímá a bere si za svůj problém někdo jiný. Není to složitej způsob a můžeme pak spolu kdykoli vycházet.

17.01.2008 12:42:40

jaryn napsal(a):

to KVS:
"Jinak k Bigjirkovi a mnoho a mnoha dalším, kteří říkají buď více nebo méně zřetelně, že si Romové/Cikáni mohou sami za to, že je lid český nenávidí.... a můžete mi říci, kde se bere antisemitismus?? oni jsou Židi špinaví, nevzdělaní, hloupí, nefakchčenkové, zneužívači sociálních dávek a neintegorvaní?? Že jsem si nevšimla...."
Velmi správně, paní KVS. On totiž vztah velké části obyvatel ČR k "Rómům" nemá stejný původ jako antisemitismus.
Vztah majority k většině cikánů se bere z jejich chování, neslučitelným s běžným fungování a pravidel okolní většinové společnosti.
Antisemitismus je hovadina, dílo fašisto-komunisticko-závistivé rétoriky, živené závistí a nenávistí už od dob historických.
Antisemitismus a neobliba cikánstva jsou prostě dvě odlišné věci.

17.01.2008 12:50:06

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní takykláro,

mýlíte se, když píšete, že mi chybí "jakákoliv legitimní delegace". Tento prostor je majetkem mého zaměstnavatele, který mne pověřil, abych zde nastavil určitá pravidla. Tím základním, které zde platí a které je obsaženo i v Kodexu diskutujících, je slušnost http://blog.aktualne.centru...

Ani ne tak proto, že bychom chtěli někoho vychovávat, ale proto, aby se původní záměr i.e. poskytnout prostor pro co nejširší výměnu názorů, nezvrhl jen v pusté napadání a osočování (jak je tomu v případě většiny internetových debat).

Zmínku o vibrátoru považuji za hranicí toho, co lze akceptovat jako korektně vedenou debatu.

Pokud na to máte jiný názor, je mi to líto, ale doporučuji Vám weby, kde jsou podobné diskuse a výzvy běžnou a přijímanou normou.

Libor Stejskal, editor blogů

17.01.2008 12:53:49

stejskal napsal(a):

To je právě to, pane jaryne. Nejsou.

Řada Židů (poměrně dost) skutečně byla lichváři, kteří nekřesťansky odírali všechny kolem sebe. Společnost jimi kvůli tomu opovrhovala a ostrakizovala je úplně stejně, jako se ta dnešní chová k Romům. Byli jí odporní.

Nicméně hněv a opovržení davu se periodicky obracel proti všem. Pogromy si nevybíraly. Žid byl ztělesněním hnusného jednání. Bylo potřeba je všechny potřít.

Jenže ono to není tak jednoduché. A se situací Romů je možné najít důležité paralely.

Řada Židů se živila lichvou, protože je k tomu křesťanské prostředí dotlačilo. Křesťan měl podle středověké věrouky zakázáno půjčovat peníze na úrok. Mohli to dělat jen Židé. A tak to dělali. Bylo to i pro ně výhodné, výnosné. A většinová společnost jim stejně moc jiných šancí nedala. A mnozí z nich toho využívali. A zneužívali.

A když se dav dostatečně naštval, odnesli to pak všichni. Vinný, nevinný. Pár šikovných lidí to dokonce umělo načasovat, a odvést tak pozornost od daleko závažnějších věcí. Někdy je holt třeba vytvořit nepřítele.

A jak to souvisí s Romy?

Také v podstatě dělali a dělají to, co jim většinová společnost po staletí dovolila. Žijí na jejím okraji. Občas kradou. A propadají se čím dál hlouběji. Prostě mnozí z nich (možná dokonce většina) využívají prostor, který mají. A zneužívají. Zvykli si na to, v podstatě jim to vyhovuje. Nemají důvod se měnit. Ani to neumějí. Stejně to fungovalo v případě židivské komunity. Co myslíte, že by se stalo, kdybyste jim před pár stoletími řekl, aby přestali s lichvou a živili se poctivě?

A z toho plynoucí nebezpečí? Behaviorální vzorce davu se bohužel příliš nemění. "Romové jsou prostě jiní, nám se nelíbí, chovají se odporně. Tak jim to natřem, hajzlům." Budeme jim tak dlouho nadávat a dívat se na ně skrz prsty, až buď odtáhnou nebo se změní (to je ta civilizovanější varianta). Anebo je rovnou poženem (to je ta horší možnost, která se velmi často děla v případě Židů).

Přemýšlet o tom, proč jsou věci takové, jaké jsou, a jestli by se nemělo postupovat s ohledem na příčiny jinak, je moc složité. Kdo na to má čas...

Prostě smrdí, křičí, kradou a nechtějí se změnit. Tak ať táhnou. Kam? Co je nám do toho.

Libor Stejskal

17.01.2008 13:11:08

jaryn napsal(a):

pane Stejskale,
hezky řečeno. Jenže dnes židé nelichvaří, ani se jinak nedá poznat, kdo je Žid (výjimky mohou potvrzovat pravidlo - např.podle jména...)a kdo ne. Nikoho normálního to nezajímá. Nikdo se o Židy nemusí starat. Žijí normálně. Antisemitismus je živen jen schématy, případně závistí.
Lze ale toto říct o cikánech?
Znovu opakuji - do žádného etnika se nikdy v životě nenacpalo tolik úsilí, peněz a snahy jako právě do Cikánů. Výsledek je otřesný, tristní, katastrofální. Vy to vidět nechcete. Vaše věc. Utápějte se tedy v nereálných představách o pomoci "potřebným." Vaše volba. Já jim nevěnuji ani minutu, protože tolik času nemám, i kdybych měl jen sedět na zadku a civět z okna do blba. Protože oni se měnit nechtějí. To je horší, než když nemohou, já jim za to nemůžu a prostě si pro mně za mně můžou trhnout nohou. Odepsali a odepisují se sami, nás to akorát stojí hromady peněz. Mých, vašich, všech, a k tomu se množí děsivým tempem. To je skutečný průser, a tomu nezabrání žádná "pomoc" a "láska k bližnímu".
Vy jste kdysi napsal, že jim budete pomáhat. Já ne. A chci ztěžovat život kostlánovským fantasmagoristům, protože jejich vize celý průser jen akcelerují.
Můžeme vidět svět různě. Můžeme věřit, čemu chceme. Ale každý za svoje. Rozumíte? Za svoje... a pomoc jen těm, kteří jsou v nouzi, ne parazitům.

17.01.2008 14:42:17

stejskal napsal(a):

No, nic, jen jsme to zkusil ;-) l.s.

17.01.2008 15:27:59

klaravesela napsal(a):

Je pro mne skutečně poučné sledovat, že ať napíšu zcela o čemkoliv, vždycky to skončí u Romů/Cikánů/cikánů. Prostě neuralgický bod, který je potřeba vybít za jakýchkoliv okolností. Někdy si říkám, co by bylo, kdyby Češi ty Romy neměli. |Na co byste, chudáčci ubozí, nadávali?? Vždyť byste z toho měli psychická traumata! KVS

17.01.2008 16:41:11

stejskal napsal(a):

Já bych nadával na poměry, paní doktorko ;-) l.s.

17.01.2008 17:04:38

bara napsal(a):

Pani doktorko,
prvni rozumna vec, jakou jsem po dlouhe dobe cetla:
http://zpravy.respekt.cz/Ro...

To skutecne ocenuji.

17.01.2008 20:42:54

bigjirka napsal(a):

Paní Kláro, to nebylo fér. Já rasista nejsem, antisemita už vůbec ne... a u cikánů mi nevadí barva pleti a vzhled, ale strašlivé chování. Cestu ven navrhuji, pokud ovšem oni se opravdu změnit nechtějí, tolerovat to nemůžeme. tomasi, rozumím, ale za takové pravdy si nic nekoupíme. Pokud oni se nechtějí změnit, je bližší košile než kabát a my bychom museli hájit své zájmy. proti těm navoněným zlodějům se je snažíme hájit taky, máte pravdu, že ne s moc velkými úspěchy.
Jedno je jisté: pokud tu snámi chtějí rozumně žít, musí se přizpůsobit.

17.01.2008 20:56:37

tomas napsal(a):

Bigjirka- no jo, jenomže, komu a čemu se jako maj přispůsobit? To jako nám všem? A ve všem? Pane Bože umí si to vůbec někdo představit? To by byl tedy mazec. Buďme rádi, že pro některý ty naše majoritní povahový zvláštnosti se jim jaksi nedostává talentu a dostatek dravý ctižádostivisti.

17.01.2008 22:29:12

tomas napsal(a):

jaryn- jen abyste jednou neškemral, aby Vás nechali ohřát u ohníčku, né, že bych Vám to přál, ale možná, že právě díky takovejm egoistům, jako jste vy,by mohli nám všem, ty jejich skušenosti s přežitím být docela k užitku.

17.01.2008 22:47:01

bigjirka napsal(a):

tomasi - úplně jednoduše. pracovat a neparazitovat, nedělat bordel. to neznáte? a bláboly o egoismu radš vynechte, na hovno to jest. každý člověk, který je schopen práce, by se jí měl živit a odevzdat pěťák pro ty, co nemohou. neposílat děti do školy a natahovat pazouru, to by uměl každý. ale fakt nejsou už zajímavé tyhle debaty. já si prostě myslím, že by se měli asimilovat a vy si myslíte, že bychom je měli asi milovat. rum do čaje nebo čum do ráje, vsjo ravno

17.01.2008 23:45:57

Kateřina Rozbrojová napsal(a):

Paralela se židy se nabízí hlavně v roli obětního beránka. To jsou ti, co můžou za všechno špatné kolem nás. Židy už jsme v podstatě zlikvidovali, naštěstí jsou tu jiní exoti, které můžeme nenávidět. Co jsme skutečně nanáviděli v Židech a co skutečně nenávidíme dnes v Romech? Co nenávidíme v každém cizinci, v každé jinakosti? Čeho se to vlastně bojíme?
Odpověď zní: sebe sama. Pravdy o nás samých. I toho zrcadla, ve kterém bychom se mohli uvidět neumytí a neučesaní, nazí a bez masky úspěšného moderního člověka. (cha)

17.01.2008 23:55:55

bigjirka napsal(a):

Paní Katko, o tomhle to ale přece není. Je to o tom, že každý jedinec by se měl živit svou prací, viz výše - a neobtěžovat druhé víc, než je nezbytně nutné. Neměl by šířit epidemie žloutenky... nejde o jinakost. ta je báječná. Vy nenávidíte cizince? já ne... Náš kamarád, americký černoch Reggie přijel z Ameriky a koupil domek s cikány... mám pokračovat? nejde o nic jiného než o elementární pracovní a hygienické návyky, běžné tady už stovky let. jenže paní Klára řekla - "a co když nechtějí?" No to je pak otázka do pranice... jestli má jinakost formu nechuti k naší společnosti, tak já nevím, co s tím... ví to někdo? Mucista Kostlán by cukroval dvě generace... no to nevím... cukrář by jistě taky byl hojně pocukrovaný, ale výsledek?

18.01.2008 00:15:38

bigjirka napsal(a):

Jo, pane Stejskale... a mucista znamená multikulturní nacista - zase taková jedovatá prostořekost, můžete třikrát hádat, z čí wordforge to pochází..

18.01.2008 00:17:19

klaravesela napsal(a):

AD Kateřina Rozbrojová: díky, že jste pochopila můj termín "zrcadlení", užitý v diskusi výše. Přesně to jsem měla na mysli. I naše povrchová slupka je velice převelice tenká a křehká. Jako advokátka, před kterou řada klientů tuto slupku svléká, vím, co je pod ní. Někdy to nejsou úplně pěkné věci, velmi často je pod touto slupkou spousta rfustrace, ba i obyčejného lidského neštěstí... neštěstí, které má univerzální, nerasový charakter.
AD Tomas: to teda máte pravdu, že máme štěstí, že jim některých vlastností nedostává. Nevím, co bychom si počali, kdyby svou unikátní vlastnost pohybovat se zcela samozřejmě po celé zeměkouli od Nového Zélandu pře jižní Ameriku do Kanady až do ruských stepí, použili k organizování sítě "paralelních ekonomik" respektive zločinu. Jediné místo, kde (zatím) o Romech nevím, je Čína. Jinak jsou na příklad i v Iráku.... a každý Rom kdekoliv ze světa může za kterýmkoliv jiným ve světě přijít, požádat jej o pomoc a na bazální úrovni přežití se mu této pomoci dostane. Mno, to bychom se poměli, že? Na doby nějakých sociálních dávek bychom mohli vzpomínat se slzou v oku... KVS

18.01.2008 08:15:52

klaravesela napsal(a):

AD Stejskal
Náš milý blogvedúci, děkuji za nápad "nadávat na poměry", ale ten už vyčpěl, zdá se mi, tak před dvaceti lety....navrhuju začít nadávat na meričany, co si sice ruce mejou a když čůraj, tak zvednou prkýnko, ale stavěj tu radar..... beztak na sledování E.T., protože jiného rozumného vysvětlení neshledávám. Žejsem Vás takhle poránu potěšila!?! srdečně, Klára :-)

18.01.2008 08:20:27

jaryn napsal(a):

to KVS:

"Někdy si říkám, co by bylo, kdyby Češi ty Romy neměli. |Na co byste, chudáčci ubozí, nadávali?? Vždyť byste z toho měli psychická traumata! KVS"

Díky za starost. Budete se divit, ale jinak prakticky nenadávám. Váš chudáček ubohý jaryn

18.01.2008 08:39:24

stejskal napsal(a):

Nadávat na Američany? To je dobré, to bychom mohli, paní KVS. I když moc originální to také není.

Ale také jich tu není tolik, abychom na ně mohli uspořádat nějaký pěkný pogrom, až půjde do tuhého a my si budeme potřebovat vybít svoje komplexy a nedostatek sebevědomí. Navíc by se nám to mohlo i šeredně nevyplatit, kdyby zavolali kamarády.

Takže to asi nebude fungovat. Měli bychom si rychle najít ještě alespoň jednoho nahrádníka. Co kdyby se nám ti Romové přeci jen nakonec polepšili. I když o to zase tak moc nejde.

Multikulturní nacionalista (resp. nacionální socialista). To je roztomilý protimluv, pane bigjirko. A já do čeho mi to tady někteří furt nadávají. Do nacistů. Budu se muset nad sebou zamyslet.

Libor Stejskal

18.01.2008 10:56:10

Javít napsal(a):

Někdo tady říká: "musíme Cikánům pomoci".
Druhý říká: "oni o to nestojí".
Co tedy s tím ??
Dokud je nikdo nemá za sousedy, tak mu Cikání nevadí. Alespoň většina lidí to říká (včetně mně).
Na druhé straně ti, kteří je za sousedy mají, jsou každý den blízko k infarktu.

Tomas napsal:
"neni to žádná sranda, ale oni jsou opravdu jiný, nejspíš sem vůbec nepatří, něco se kdysi dávno semlelo, nejspíš stratili domov a oni začali bloudit světem, žádný hordy po zuby ozbrojenejch dobyvatelů, žádný dobývání území, přivlastňování si majetků a cizích území, žádný vnucování nějakech zaručeně správnejch ideí a náboženskejch rituálů, sem tam nějaká ukradená slepice".

Tomas asi již pochopil, proč se většina Cikánů, ani po staletích, nejsou schopni naučit se zásadám hygieny, slušnosti,pořádku, pracovat atd.
Já to, bohužel, nepochopil doposud.

Proč mnozí Cikáni jsou schopni zařadit se do normální lidské společnosti, ale ta většina není ani ochotna to zkusit ??

Co tedy s tím ??

18.01.2008 12:10:53

klaravesela napsal(a):

Pane Javíte, drobná opravička, a to v poměru většiny a menšiny. Kdyby byla nepřizpůsobená skutečně většina Romů, tak si to můžete/můžeme jít rukou společnou a nerozdílnou v šichni hodit. Nepřizpůsobená je menšina, leč tu je o to více vidět a slyšet. Za jeden skutečný problém pokládám, že se všichni starají a zajímají jenom o ty skutečné průšviháře a asociály, ale opravdu jsem nikdy neslyšela a neviděla, že by se někdo zeptal po tom, jak se žije těm intergrovaným Romům, o kterých slyšet není. Ti to jenom totiž schytávaj za ten asociální lumpenproletariát, že jsou Romové, ale výhod ze začlenění do majoritní společnosti nepožívají žádných. Dokonce ani nikdy neslyší "děkujeme, že o vás vůbec nevíme".... myslím, toto je skutečně potřeba vyslovit a na tyto lidi je potřeba se začít obracet. Na ty živnostníky, co mají malé stavební firmy (a že jich je), na ty, co mají někde svůj malý krám ( a že jich je), na pražské romské taxikáře (a že jich je) na ženský, co maj úklidové firmy ( a že jich je)... víte o nich?? Já ANO. vy NE. to bude ten rozdíl... KVS

18.01.2008 12:19:23

jaryn napsal(a):

Javíte,
pan Stejskal se nám snaží podsunout představu chystání nějakého šikovného pogromu na jisté etnikum. Tak to tedy ani omylem. Na druhou stranu jestli drzost a nedotknutelnost Cikánů poroste jako dosud (ruku v ruce s jejich množením jakožto zdrojem bezpracných příjmů - s výchovou si hlavu obvykle nedělají, jablko nepadá daleko od stromu), k průseru dojde. Bude to průser stejného typu, jako jsou nepokoje ve velkých multikulti městech, které se před pár desítkami let naivně otevřely přílivu cizinců ze zemí s jinou kulturou a hodnotami.
Co s tím? Diskuzí už tu bylo hodně. Osobně se mi jeví jako řešení metoda cukru a biče plus uzavření neomezených veletoků peněz z kapes daňových polatníků. Zásadní kroky musí udělat náš stát a jeho legislativa.
Komu z těch, pro něž budou změny určeny, bude pomoženo a kdo zůstane ve sračkách na absolutním existenčním minimu si rozhodnou příjemci sami nikoliv řevem a osočováním z rasýýýzmu, ale vlastní ochotou a snahou.
Související poznámka bokem: v době, kdy si náš stát neumí poradit s problémovými lidmi z vlastního hnízda, je zcela šílené mluvit o zvládnutí přílivu imigrantů bůhví odkud. Mj.proto ta averze vůči multikulti.

18.01.2008 12:40:43

bigjirka napsal(a):

Paní Kláro, přibližujete se k tomu, o čem mluvím. Pane Stejskale, Vy jste novinář - nevím, jak moc sám píšete. Což takhle napsat o životě slušných cikánů, kteří pracují a nikoho neotravují. Již jsem shodně s paní Klárou napsal, že to odnášejí za ty špatné. Ale ono už to bude tak, že o slušných lidech člověk ani neví...

18.01.2008 12:45:37

bigjirka napsal(a):

jaryne, přijatelné multikulti nemůže být víc, než zajímavé jídlo a písně a tance atd. nad společným základem, vycházejícím z civilizace většinové společnosti. Kakání na zem pod galápkou? To by bylo multikulti v družbě Chanov - Dimašk aš šám.

18.01.2008 12:50:20

jaryn napsal(a):

paní KVS,

myslíte tu nepracující menšinu, těch tak asi sedmdesát procent, která je závislá na dávkách, jak se vyjádřil váš pan manžel? Matematika asi nebude vaší nejsilnější stránkou.
To, že nikdo neděkuje integrovaným "Rómům" bude nejspíš proto, že za normální běžné standardní chování se v našich končinách jaksi neděkuje. Navíc, nezlobte se, to by byl rasismus jako prase. Děkuji, že se chováte dobře=předpokládám, že jinak kradete... Za takovou urážku bych se nedivil, kdyby dotyčnému člověku ruply nervy a děkouvateli nakopal do zadnice.

18.01.2008 12:51:53

stejskal napsal(a):

Mýlíte se, pane jaryne, já Vám nic nepodsouvám. Ani si nemyslím, že se něco chystá.

Ta úvaha byla obecná, nadnesená a sarkastická (myslím, že se to z ní dalo dost dobře poznat).

Vycházela z historických zkušeností. Mám Vám dát nějaké příklady? Ten židovský jistě znáte. Ale není jediný. Třeba Arméni v Turecku. Je jich mnoho.

Nevím, proč jste na základě tohoto spíše bonmotu dospěl k závěru, že se něco chystá.

Pane bigjirko, a jak bych to měl napsat? "Podívejte, našel jsem Roma, který nekrade. Úžasné. Bílá vrána."

To je právě to, co zde někteří z nás občas nazývají - možná trochu zjednodušeně - rasismem. Z mého pohledu není nic pozoruhodného na tom, že řada Romů není nijak problémová. Proč by měla?

Psát o tom, že někdo žije tak, jak žijí normální slušný spořádaní lidé, je nesmysl.

Mně zajímá, co s těmi, kteří problémy mají a působí problémy i ostatním. Primárně není barva pleti z tohoto pohledu důležitá (je důležité připravovat šance i bílým "zkrachovancům"). Bohužel sekundárně ano. Je to pro lidi, kteří se takto ne vlastní vinou odlišují, jeden velký hendykep navíc.

Libor Stejskal

18.01.2008 13:00:07

stejskal napsal(a):

No, napsal jsem to dříve, než pan jaryn odpověď paní KVS.

Jestli jsem její repliku dobře pochopil, vztahuje se spíš na lidi, kteří vynášejí zjednodušené odsudky. Ti by si nejdříve měli zjistit, jak moc jimi urážejí a poškozují řadu svých "úplně standardních" spoluobčanů.

Nemyslím, že by paní KVS volala po tom, aby tito lidé dostali děkovný list prezidenta republiky. I když v určitém ohledu by si velké ocenění zasloužili. Prosadit se v takto nepřátelsky naladěné společnosti je heroické.

Libor Stejskal

18.01.2008 13:05:43

jaryn napsal(a):

pane Stejskale,

nebyl jsem si s vaší nadsázkou jist. Člověk někdy neví - podívejte se na pana Kostlána a jeho reakci na pitomý nevinný vtip pana Vydry...
V naší "nepřátelsky naladěné společnosti" se prosazují Vietnamci, Číňani, Ukrajinci a další a další. Ale proč pořád poukazujete na ty chudáky trpící "Rómy" mi je záhadou. Jim a právě jim se směřuje naprostá většina pomoci, a právě u nich jsou výsledky na dvě věci. Ostatní etnika to řeší bez povšimnutí samy... a nekradou a neřvou... a nepřepadají a nečórují... a nevisí na sociálkách... a nenadávají nám do bílých kurev...
Ono to totiž s tím nepřátelstvím naší společnosti nebude až tak horké. Ale že společnost (z né víc jak poloviny, tak maximálně z 90%, že, pane Veselý) Cikány nemá ráda a vadí jí není dáno vrozeným rasismem. Je to dáno konáním a chováním konkrétních skupin známého etnika. A protože je toto chování nikoliv výjimečné, ale v daném etniku běžné, společnost se dívá a reaguje tak, jak reaguje.
Za svou pověst si každý může sám.

18.01.2008 13:44:14

stejskal napsal(a):

Asi máte pravdu, pane jaryne, vzdávám to.

Jsou špinaví, nepřizpůsobiví, líní, kradou a zneužívají nás, ostatní. A proto si jich nebudeme všímat, nebudeme se snažit přijít na to, proč to dělají a jak by se daly vzorce jejich myšlení a chování případně změnit. Nezaslouží si to.

Kdyby byli čistí, pracovití, ukáznění a zapadli do naší společnosti alespoň tak, jako se to daří Vietnamcům, budeme se jimi zabývat. Zasloužili by si naši pozornost a špetku empatie. Takhle ne.

Walking in the circles.

Libor Stejskal

18.01.2008 14:49:55

jaryn napsal(a):

pane Stejskale,

ne. JÁ za SEBE říkám, že pro ně nehnu prstem Miluju je tak, jak oni milují mně. Vy si jich klidně všímejte, kolik srdce ráčí. Pátrejte a měňte jim vzorce. Budete jako středověký alchymista. Miliónkrát provedené pokusy, hluboké porozumění, ale zlato nikde.
Nicméně je to váš čas a váš život. Já stejný čas věnuji svým dětem, své rodině a kamarádům. Tam je moje zodpovědnost a srdce.

18.01.2008 15:07:07

bigjirka napsal(a):

Je to trochu jinak, pane Stejskale. Copak Váš úplně normální soused potřebuje nějakou Vaši podporu a empatii? Prostě normálně žije a Vy o něm ani nevíte. Vaši empatii potřebuje statisticky asi tak často, jako Vy jeho. Promiňte, že mne napadl tak blbý nápad, jako napsat konkrétně, že existují i nedeklasovaní cikáni a že jsou to úplně normální lidi. Je to asi fuckt hovadina. Nepleťte jabka, hrušky a slony dohromady. Taková blbost jako porovnávat cikány s Židy a Armény! Tady cikánům nikdo nic nedělá, jen jsou z jejich chování lidi otrávení. A vy do toho motáte genocidu Židů a Arménů, to se vzpamatujte.

18.01.2008 15:34:58

stejskal napsal(a):

Pane bigjirko,

zřejmě si nerozumíme, přesně tohle jsem chtěl říct: normální soused (bílý, černý, žlutý, modrý) mou podporu a empatii nepotřebuje.

Naopak si myslím, že mám-li už tu kliku, že jsem vyrostl v normální nerozvrácené nedeklesované rodině, mohu se občas zabývat problémy těch, kteří to štěstí neměli. A podporu potřebují (i když o ni ani nestojí). Aspoň trochu. Sem tam.

Ještě k tomu psaní o Romech (teď to není polemika, jen jsem si na to hned, jak jste to napsal, vzpomněl):

Před pár lety jsem po nějaké době zase zavítal do Českého Krumlova. Je tam bezva cikánská hospoda, řekl mi kdosi a já se hned nadchl, že to musím vidět. Večer jsem se tam hnal jak do zoo. Nevím, co jsem čekal, že uvidím. Asi něco jako hadí ženu či dvojhlavého slona. Byla to úplně normální dobrá hospoda. Plná úplně normálních lidí, jen s trochu tmavší pletí.

Myslím, že tušili, že jsem se tam přišel podívat na cosi "nepředstavitelného". Ale noblesně mi to nedávali najevo. Byli naprosto v pohodě. A taky asi už zvyklí. Cítil jsem se jak naprostý idiot.

No, nic, je dobré si to občas připomenout.

A co se Arménů a Židů týče, snažil jsem se to vysvětlit o pár příspěvků nahoře. Ve chvíli, kdy začnete posuzovat celou skupinu lidí en bloc (tedy ne jednoho každého podle jeho zásluh, vlastností ale i potřeb) a kdy je vztah většiny k této en bloc skupině negativní, je jen nevelký krok k tomu, aby se staly hromosvodem vášní davu.

Je opravdu tak nepředstavitelná situace, že pár opilých Romů z Chanova či podobného ghetta zmlátí nějaké bílé a "spravedlivě" rozzuřený dav si to půjde vyřídit se "všema těma černejma hubama, co už nás tady dlouho štvou". A podobně začínala většina pogromů...

Libor Stejskal

18.01.2008 16:20:40

bigjirka napsal(a):

Ne, ta situace nepředstavitelná není. Takže jim řekněte, ať to nedělají, protože akce vyvolává reakci. Já jsem jen naivně myslel, že by mohlo bejt dobrý napsat pár řádek o cikánech, co se chovají normálně. Jenže oni ti, kterým by to bylo určeno, stejně neumí číst. A mohou to změnit oni, ne my. Zejména pokud se změnit nechtějí, tak cestu neznám...

18.01.2008 16:50:37

stejskal napsal(a):

Dobře, tak já jim to řeknu...

Třeba to pomůže. A když ne?

Víte, myslím, že až k tomuto bodu se poměrně v leččems shodujeme. Dokonce i návrhy, co dělat, máme podobné.

A co za tím bodem? Vy říkáte, že cestu neznáte. Já ji také neznám.

Ale jednu vím jistě: nechci, aby došlo na ty pogromy. Ne jen kvůli Romům, ale také kvůli mně samotnému. Mým dětem. Téhle zemi.

A tak si vážím lidí, kteří se snaží hledat nějaké řešení (i když dělají chyby a jistě jsou mezi nimi i hlupáci a prospěcháři).

Prostě to nechtějí nechat dojít až třeba k těm pogromům. Či lágrům. Či ghettům obehnaným zdmi. Snaží se něco dělat, aby se velmi nepříznivá situace zlepšila. Aspoň o trochu. Či abychom se alespoň stále neblížili k tomu nejhoršímu. Protože výše uvedená řešení jsou strašným průšvihem nejen pro ty, kdo jsou jejich obětí.

Čínský filozof by možná řekl: "Neznáš-li cestu, máš dvě možnosti. Buď si sednout a čekat, nebo se vydat nějakou hledat."

Tak se mějte. Jdu za rodinou. Hezký víkend.

Libor Stejskal

18.01.2008 17:08:20

LEVAK napsal(a):

Paní doktor probuďte se, copak v dnešní době se někomu za něco a nebo jen tak vůbec děkuje.Odpracoval jsem několik desítek let ve své profesi.Přišla však reorganizace a nikdo mi ani neřekl děkuji!Všechno proběhlo přesně podle práva,ale lidskost zde nebyla žádná ba ani její stín!Taková je přece doba.Existuje tržní mechanismus,který si národ ve volbách zvolil.Rozhodují peníze a nějaké city a pocity,ty mohou jít do pryč!Už jsem to kdysi napsal.Fašisti měli nad koncentrákama nápisy "Arbeit macht frei!".Současná naše společnost by si měla dát na prezidenskou vlajku místo "Veritas vincit!" nápis "Geld macht frei!"

18.01.2008 17:14:36

Pavel napsal(a):

ad Stejskal)
To si nepřeji ani já viz "Ale jednu vím jistě: nechci, aby došlo na ty pogromy. Ne jen kvůli Romům, ale také kvůli mně samotnému. Mým dětem. Téhle zemi".
Jenomže se obávám, že se k té problematice vyjadřuje jen málo nezaujatých. Mám dojem, že moc lidí z romské problematiky profituje. A opravdu nevím, zda je K.V.S. 100% obejektivní. Mám pocit, že ona je neúměrně chrání. To je můj dojem. Ty Červenákovy už jí asi těžko někdo odpáře.

18.01.2008 17:37:55

klaravesela napsal(a):

Milý pane Pavle, děkuji Vám za snahu o pochopení, pokusím se jí reflektovat. Zopakuji při tom pravděpodobně mnohé, co již bylo v diskusích pod mými článk řečeno:
Předně - samozřejmě, že nejsem 100% objektivní. To by možná mohl být počítač. Jsem si však vědoma jistých automatismů v našem vnímání a pracuji alespoň u sebe na jejich odrstranění (velmi doporučuji četbu dosti čerstvě vyšlé knížky Malcolm Gladwell: Mžik )
Objektivita se jistě navíc skládá z různých úhlů pohledu a je otázka, zda vůbec existuje a je uchopitelná. (Což takhle si hodit diskusičku na kantovské téma "věci o sobě"??) Jediný způsob, jak v rámci redukcionistického uchopení reality se pokusit tuto uchopit a nějak s ní naložit, je nutno najít obecné principy a pracovat s nimi, bez ohledu na jiné ostatní další faktory. Tímto úhelným kamenem je právo a právo na spravedlnost, které je veřejnýmstatkem, nedělitelným a nepodmíněně konzumovaným. Jinak řečeno, právo na právo má každý bez ohledu na svoje lidské kvality. Já nehájím Červeňákovi, já hájím jejich PRÁVO na něco. Toto právo buď mají nebo nemají. To, kdo nějaké určité právo má či nemá je ZCELA LHOSTEJNÉ. To je totiž to, na čem právo spočívá, jakým způsobem pracuje. Jení důležité, ČÍ právo hájíte, ale JAKÉ právo hájíte. Uffff, už nevím, jak bych to vysvětlila. S těmiČerveňákovými se stále všichni soustření na téma, které je naprosto marginální, totiž, že to jsou Červeňákovi. Nikdo (tedy skoro) se nikdo nezeptá, CO je to vlastně za právo, které bylo dle jejich názoru (a mého názoru) porušeno?? nemá náhodou hlubší úroveň, úroveň obecnou, která se může dotýkat (a zatraceně se dotýká) nás všech??? ovšemže má. Ovšemže se nikdo neptá, protože červený hadr lítá panu vicehejtmanovi před očima a on, stejně jako řada dalších, nevidí skutečný problém, zabývaje se pseudoproblémem...
Tak, teď jsem chytrá jak rádio, takže jdu na svou oblíbenou oddechovou literaturku a šupky dupky do postylky.
klarka

18.01.2008 19:59:56

Javít napsal(a):

Cikánům se musí pomoci, říká se. Ale jak ?
A kterým ? Těm, co vyhrožují Štrasburkem jen proto, že jim stát nechce dát to, co jim nepatří?
Vždyť i ti Britové již pochopili, že k nim Cikáni jezdili pouze pro peníze.
A ta drzost těch Cikánů, kteří tady prodali vše co měli, tam si pobrali podporu, vrátili se sem, a zase žádali "státe, postarej se o nás, dej nám byty".

Nebo těm, co normálně zařízený byt tzv. vybydlí tím způsobem, že vytrhaji podlahy, spálí je, řvou a kálí po schodištích, sklepech či dokonce na chodbách nemocnic ? A potom žádají nové byty ?
Nebo těm, co posílají děti do školy jen proto, aby dostali sociální dávky ?

18.01.2008 20:16:30

stejskal napsal(a):

Přesně těmhle, pane Javíte. Všem, o nichž píšete. Či lépe řečeno jejich dětem. Aby se naučili nevytrhávat parkety, nekálet po schodech či vyhrožovat sestrám v nemocnici. Aby se začaly pomalu, po generacích měnit návyky těch, kteří od narození žijí v takovémto svrabu.

A zrovna ta poslední věta, kterou jste napsal, je možná jedna z mnoha metod, která by mohla pomoci. Alespoň jsme se na ní kdysi shodli s panem bigjirkou.

Bílej, černej, modrej, zelenej: Posíláš děti do školy a staráš se, aby prospívali, dostaneš určitý bonus k sociálním dávkám

Neposíláš. Dostaneš naprosté minimum. Méně než dosud.

Nechci, aby stát někomu sypal peníze, aby se mohl flákat. Musí za ně projevit alespoň ochotu spolupracovat.

Libor Stejskal

18.01.2008 20:49:54

bigjirka napsal(a):

Pro úmyslně nepracující póvl všech barev a odstínů je třeba vytvořit nesnesitelné existenční podmínky. Nedovedu si v tomto bodě socioprostoru představit jinou, než tuto, trestající zápornou stimulaci.

18.01.2008 21:25:08

Open Mind napsal(a):

Zákon negativního výběru - špatný jedinec si vybere ještě horšího partnera - jak dlouho to u nich funguje? Tisíc let? Řekl bych, že ještě déle. Co po nich, po těch letech chcete? Aby se teď učili, pracovali, nekradli? Cha chá, nenechte se vysmát!

18.01.2008 23:54:59

Open Mind napsal(a):

Ještě pár let, tak 30 - 50, a bude to tady kdo z koho. Chudáci moje děti. Co jim řeknu, až se mne zeptají, co jsem udělal, aby se nemuseli bát jít po ulici aniž by riskovaly majetek a život?

19.01.2008 00:01:03

blik napsal(a):

Abbasso i negros! Paní Samková...

19.01.2008 14:20:04

klaravesela napsal(a):

Pane blinku, (Blink jako mžik nebo blink jako blinkat??) tak daleko moje jazykové znalosti nesahají, abych Vám porozuměla... KVS

19.01.2008 15:10:16

klaravesela napsal(a):

Pro všechny zúčastněné:
SLIBUJI slavnostně a rukoudáním, že napíšu ROMSKÝ blog.... abyste se, miláčci moji, mohli konečně jednou vyřádit, rozšoupnout a do diskuse skutečně psali "k věci", což pod mými články pravidelně nečiníte...
Třeba se ukáže i Hawk a Cart - bolestně je postrádám.... nebo právě strašíte na Palackého?? :-)

Jenom tak pro moji potěchu srdce, prosím nemohli byste také někdo do diskuse napsat příspěveček o presidentské volbě, když už jsem o tom ten článek napsala?? Děkuji uctivě :-)
KVS

19.01.2008 15:12:39

bigjirka napsal(a):

Paní Klárko, mě by spíš zajímal ten blog o právech dětí... myslím, že k řešení cikánské otázky by nejlépe prospělo důsledné prosazování rovnosti. A samozřejmě motivování deklasovaných vrstev odstupňovaným snížením podpor až na nulu a na druhé straně vytvářením takových projektů, jako moje Řemesla pro cikány a jiným podporováním lidí, zapojených do cesty nahoru. Cukr a bič, stará a stále účinná technika. Je správné pomoci člověku, který zakolísal, není správné podporovat toho, kdo se slastně válí ve sračkách. Odebrat děti, které nechodí do školy.
O té volbě jsem v tom blogu našel skoro stejně málo jako v následující diskusi. Z presidentských kandidátů má každý z obou nějaké pro mne dosti podstatné závady.

19.01.2008 15:29:04

Javít napsal(a):

Ano, pane Stejskale. Pomoci jim je nutné.

Ale stále se naráží na to, že většina Cikánů o tu pomoc nestojí !!
Stále říkají "my jsme jiní, proč by jsme se měli měnit ?"

Ta cesta pomoci je v mlze. Ani po desítkách let pokusů o pomoc se ten problém příliš nemění, nejen v Česku.
Nedivím se tedy znechucení lidí, kteří musí v jejich bezprostředním sousedství žít.
Setkal jsem se i s normálními Cikány, se kterými spolužít není naprosto žádný problém.
Ale !! I tito lidé se k těm svým "nepřízpusobivým" spoluobčanům nechtějí příliš hlásit a vyhýbají se jim.

Zrovna tak ti "nepřízpusobiví" nemají rádi ty normální (slušné a pracující) Cikány s tím, že jsou "odrodilci", a že se nad ně povyšují !!! To je normální ??
Jak potom má ta pomoc vypadat, má li být účinná ??
To je práce na desetiletí !!!
Navíc, vláda se tomuto problému vyhýbá a chodí kolem něho velmi opatrně a po špičkách.

19.01.2008 16:19:09

klaravesela napsal(a):

AD: Javít, konečně rozumné slovo: vláda kolem toho chodí po špičkách.... tak ať se nediví.

Milý bigjirko, blog o právech dětí zařadím, neb jsem právě dostudovala zimní číslo psychoanalytické revue na téma otcovství mooooooc zajímavý. jakmile sešrotuji v mozkovičce, dodám. Ale jdu již hajuškat, neboť přepisuji číslování stránek v obsahu svojí disertace, vždy se mi rozhodí texťák a už mě to doopravdy nebaví (řečeno slušně, jinak ať si pod tím každý myslí co chce, v každém případě má pravdu). Howgh. KVS

20.01.2008 02:13:00

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane Javíte,

prakticky pod vše, co jste napsal, bych se mohl podepsat.

Přesto je potřeba dál hledat, jak z téhle nebezpečné situace ven. Nic jiného totiž nezbývá. Jinak to bude čím dál horší.

Cestu v hrubých konturách naznačil pan bigjirka. Vidím to velmi podobně.

A vypíchnout bych chtěl především dvě Vaše poslední věty.

"Je to práce na desetiletí !!!
Navíc, vláda se tomuto problému vyhýbá a chodí kolem něho velmi opatrně a po špičkách."

Už by se mělo konečně začít něco dělat. Situace je čím dál horší. Napětí ve společnosti roste. A bez smysluplné státní politiky se nic nezmění.

Libor Stejskal

20.01.2008 12:03:15

bigjirka napsal(a):

Problámem totiž je, že lidé z té vyšší vrstvy se od cikánů oddělují a vzájemně se k sobě moc nemají. je třeba vytvořit zárodky slušné nižší a střední vrstvy, abyti podnikatelé přistupovali k zaměstancům spíš paternalisticky a v případě potřeby jim domluvili i ručně. Lidoprávci v tom budou muset přimhouřit očko.

20.01.2008 12:13:29

Kateřina Rozbrojová napsal(a):

Pane Jirko a další řešitelé romské otázky!
Všimla jsem si, že to, co nejvíce vyčítáte Romům, je nechuť pracovat. Víte, možná není rozumné to přiznávat, ale mě taky nebaví pracovat tak, jak to dnešní „úžasně vyspělá“ doba žádá. To jest minimálně 8 hod denně, den za dnem, rok za rokem, do vysokého stáří, do vyčerpání. Cítím se a vidím kolem sebe, že jsme novodobými otroky a co hůř, ještě si na tom jaksi masochisticky zakládáme. Pro kus žvance, za který považuji třeba i ten nejskvělejší luxus, obětujeme vztahy, děti, lásku. Na oltář toho žvance pokládáme dokonce i to nejcennější, co máme - samotný náš život. Nepřemýšlíme o jeho smyslu, neradujeme se z něj, nečiníme jej krásným. Na oltář toho žvance obětujeme i celou naši planetu, tedy nejen své vlastní životy, ale i životy budoucích generací. Anglosaská hodnota tvrdé práce pro získání majetku je mi odporná. Vidím, kam nás dovedla – do slepé uličky konzumu, nadvýroby a vynucené nadspotřeby, plundrování živé i neživé přírody, zničení životního prostředí. A ve vztazích je to stejná tragédie, co si budeme povídat. Jsou tu však naštěstí etnika, která si -doufám - uchovala jiný hodnotový systém. Možná tu jsou právě proto, paní Veselá.
A co se týče těch tak strašně záviděných dávek – ty si neudělili Romové sami, ty jim uděloval a uděluje stát. Souhlasím, že ten systém byl špatný a co hůř, obávám se, že Romům hrozně uškodil.

20.01.2008 23:31:09

tomas napsal(a):

Tedy paní Katřino Rozbrojová, jako kdybyste mi mluvila přímo z duše. Tedy, nechci být za každou cenu servilní vůči ženám, ale co naplat, nakonec, pokud je ženská jenom trochu ženská, tak má vždycky pravdu. Opravdu.
Jak jste jistě výše zaznamenala, většina se nedokáže srovnat právě s tím, co jste popsala, každej v skrytu duše tuší co se to vlastně s námi děje, svoboda je dar kterej máme v sobě a nemá vůbec nic společnýho s tím co je lidem namlouváno, do čeho jsou ať už dobrovolně nebo nedobrovolně vmanipulovávaný vytvářením všech těch zástupnejch pseudoracionálních berliček. Prdlajs, žádná "všemocná ruka trhu" ve skutečnosti neexistuje, když už tak je to docela normální karabáč, ubohá zástěrka nedostatku fantazie, totální prázdnota.
No a tak se neni čemu divit co vyvolává ty vlny zarputlý nenávisti, to nejsou jenom Romové, ale jaká koliv minorita, která se prostě nenechala a nechce nechat sežrat tim molochem co se momentálně nazývá moderní společnost.
Tam někde jsou ty kořeny iracionální xenofobie.
Nastavený zrcadlo - ach Bože, kde jsou ty neustále se vtírající sny, kam se poděly naše nesplněný touhy, bublající potůčky, šumění stromů, nespoutaná láska,západy slunce, zasněžená krajina, horský hřeny v raním oparu, "Kotliny obkroužené horami (co je za Větrným Jeníkovým se nepočítá, však to jsou beztak tajnosnubný Rakósy). Kotliny plné osaměle stojících bran, které odnikud nikam nevedou"....... Kam jsme to všechno v těch svejch hodnotovejch systémech zašentročili? Kamsi na okraj, do sféry nějakýho zděděnýho balastu, harampádí, jakési zahanbující vyrážky,....tušení vlastní vyprázdněnosti týhle civilizace.
Ach ta čunkovskoeuroatlantická velkorysost, alespoň trošku se snažte být jako my a my Vám odpustíme, že nejste jako my.
Neříká se tomu zdílení společných hříchů?

Pani KVS k těm volbám, čím víc o tom přemýšlim, tím víc začínaám litovat času, kdy o tom přemýšlim. Tedy, když už prezident, tak si představuju takovou neutrální kancelář, něco jako byly za totáče třeba uliční výbory, tam úředník, klotové rukávy, celulojdovej štítek na čele, stůl plnej lejster co je jasný, že se za jeden lidskej život stejně nedaj přečíst, natož kompetentně prostudovat.
V pozadí lehce oprýskaná zeď s poličkama plnejma šanonů "má dáti dal" a s oknem s výhledem na dvorek, kde se vyjímá kadibudka.

21.01.2008 02:48:24

jaryn napsal(a):

Nedělní diskuze:
Souhlas s Čunkovým názorem na cikánskou otázku - veřejné hlasování: 94% ANO 6% NE
Kdo to viděl, nemůže říct o Čunkově názorech snad jediné špatné slovo (na téma Cikánů).
Paroubek mektal svoje socialistický kecy a´la Jakeš: Problémy tu jsou, my o nich víme, my je řešíme... blebleble.
Vážení, dnes je Čunek jedinej z vládní garnitury, kterej chce věci chápat a řešit. Nikoliv kostlánovsky cukrovat a zakládat další a další grantový organizace na hovno či něco podobnýho.

21.01.2008 08:02:39

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý den paní Rozbrojová
píšete:." Anglosaská hodnota tvrdé práce pro získání majetku je mi odporná.Všimla jsem si, že to, co nejvíce vyčítáte Romům, je nechuť pracovat. Víte, možná není rozumné to přiznávat, ale mě taky nebaví pracovat tak, jak to dnešní „úžasně vyspělá“ doba žádá."

Obávám se, že tvrdě pracovat, neznamená automaticky propadnout konzumu.Někdo je právník, někdo truhlář, výtvarník, fotograf..ten dělá to a ten zas tohle, znáte to.Asi jste v životě nedělala to, co vás uspokojovalo.Prostředky, které vám zbydou, pokud vůbec zbydou, můžete použít na nákup dvacátého svetříčku nebo také na vzdělání dětí, lístky do divadla, knihy, cestování.

Znám spoustu lidí, kteří tvrdě pracují a přitom žijí skromně.Děti musí dneska mnohem vynakládat na studium mnohem větší úsilí, zvládnout do dvaceti dva jazyky je normou.Neřekl bych, že jim to škodí.

Představte si, že by každý žil jako navrhujete vy. Otevřel okno, dal cigárko a poslouchal romskou muziku od sousedů. Z čeho budete žít? Z dávek? Obávám se, že to lze provozovat v Karibiku, ne v ČR. A odvozovat zhoršení vztahů mezi lidmi pouze od toho, že je nutno pracovat nebo studovat víc než za bolševika,mně přijde trochu svérázné.

21.01.2008 09:04:34

bara napsal(a):

Ono taky bez prace nejsou kolace.
A kazda brana, o kterou se nepecuje casem spadne a zbyde z ni jen hromada sute.

21.01.2008 09:21:04

bigjirka napsal(a):

Paní Katko, chtěl jsem odpovědět, ale už bylo pozdě. Pepa to udělal za mne. Tvrdě pracujeme, abychom obživili svou rodinu se dvěma vysokoškoláky a ještě odevzdáváme část svého příjmu na obživu parazitů, kterým se nechce. Jastli myslíte, že bych si raději taky alespoň někdy neodpočinul, velmi hluboce se mýlíte. Závidím svému psovi.

21.01.2008 09:37:54

Klárta Veselá napsal(a):

Kateřino Rozbrojová a Tomáši, děkuji vám.Skutečně moc, neskonale a z plného srdce vám děkuji. Máte to u mě. KVS

21.01.2008 13:47:46

jaryn napsal(a):

tomáš:

"tak se neni čemu divit co vyvolává ty vlny zarputlý nenávisti, to nejsou jenom Romové, ale jaká koliv minorita, která se prostě nenechala a nechce nechat sežrat tim molochem co se momentálně nazývá moderní společnost."

OK. Parazitování vzbuzuje váš obdiv a nepřizpůsobivost mj. hygienickým pravidlům halíte do pláštíku "boje proti globalizaci, konzumu a prázdnotě západní civilizace". Tomáši, takovouhle demagogii aby člověk pohledal.
Nic jste nepochopil.
A lžete. Pokud vím, jiné minority tady nemají ani zlomek potíží, jaké mají Cikáni.
Až budou příště v Praze hořet barikády a na nich budou stát fanatičtí zapálení antiglobalizační bojovníci, zamávejte do kamery. Rád bych si vás prohlédl.

21.01.2008 13:59:02

bigjirka napsal(a):

Já tomu romantickému pohledu rozumím a někdy taky závidím bezdomovcům. jenže porozumění je jedna věc a poskytnutí zdrojů druhá věc. I ti bezdomovci, živící se z popelnic, nejsou nezávislí na té tupě pracovité společnosti a žijí, když ne paraziticky, tak alespoň epifyticky. Nemyslím si, že tudy by vedla jakákoli cesta. Myslím si, že plným právem můžeme a musíme žádat od každého jedince, který je toho schopen, aby obživil sebe a své nejbližší okolí. Péče společnosti by měla být adresována jen těm, kteří nemohou.

21.01.2008 14:26:34

jaryn napsal(a):

bigjirko,

já jsem taky člověk, kterého mnohdy štve ta dnešní pomatenost doby. Ale pořád mám svůj rozum, konzum mě nesežral a nesežere. Určitých dostupných výdobytků blahobytu se nezříkám, ale mám svoji míru. Věci a konzum mi svobodu nedá.
Proč bych ale měl obdivovat parazitismus a návyky div ne ze středověku jsem nepochopil. Ale nešť. Třeba je to pro někoho obdivu a následováníhodné. Prosím. Pak ale ať tito "nezávislí" vědomě odmítnou zdroje, výhody, zabezpečení, peníze a další produkty nenáviděné civilizace, a žijí hrdě po svém a za své.
Jenže ona to není romantická hrdost nezávislých národů či etnik. Je to vyčuranost, zvyk zdarma požívat výhod moderní společnosti, aniž by se na jejím bohatství a blahobytu jakkoliv podíleli. To není nezávislost, ani svébytnost. To je hnus. Parazitismus. Společenská patologie.
Kvůli takovým pak nejsou zdroje pro opravdu potřebné.
V čem je potřebnější zdravý líný parazit, než nemohoucí člověk? Ale nemohoucí se potácí na hranici opravdové bídy a pomoci si nemůže. Parazit nechce a peníze si vyječí. A když nevyječí, objeví se nějaký spasitel hypertrofovaného sociálního cítění a penízky mu strčí pod čumák. Ber, ty ubohý chudáčku. Měl jsi těžké dětství, viď? Všichni jsou na tebe zlí.. Tumáš, vem si ještě. A parazit se směje a polyká péči a prostředky jako praženou kukuřici.
Nemohoucí je sám, nikoho nezajímá. Penízky nejsou.
A lidé dělají sbírky jak na Národní divadlo, aby semtam někomu pomohli...

21.01.2008 15:01:39

bigjirka napsal(a):

Souhlas, jaryne. Ale paraziti jsou asi pro grantožrouty zajímavější. Je to dežobusiness. péče jako pražená kukuřice.. :-) budu muset zase zapracovat ve své wordforge, abych se udržel competitive

21.01.2008 15:50:08

jaryn napsal(a):

dežobusiness... kam ty na ty pojmy chodíš?
Granty pro nemohoucí nebudou, to si piš, takže ochránci, právníci a Mesiášové taky ne. Ukaž mi grínpísáka, jak tahá plechovky z potoka v Prdelový Lhotě. Ani jeden. Ale jak někde zabzučí kamery, už se poutají ke komínu... Kostlána, Tydlitátovou, Uhla, Džamilu, Paroubka-ochranitele Rómů (kterých si velice váží, jak pravil) ani nikoho jinýho v Mariánských horách před pár týdny při hladovce místního proti nesnesitelnému soužití s Cikánama nikdo ani nezahlíd. Zato v televizi bojují ostošest. Radí, doporučují, schvalují. Nebo by aspoň rádi. Ech... ale Čunek vadí. Jedinej, kdo pro Cikány i místní ve Vsetíně něco udělal, a kdo bere všeobecné řešení narůstajících problémů mezi majoritou a Cikány vážně. A kdo chce. Jenže holt nabourává mediální obraz správného "bojovníka" za cokoliv či proti čemukoliv. A ještě ohrožuje grantovody a jejich směry. Fuj!

21.01.2008 17:16:53

bigjirka napsal(a):

jaryne, jak pravím, mám svou wordforge a mj. Ty a Pepa mne nutíte, abych zůstal uptodate :-)

Máš pravdu se Vsetínem, shodou okolností jsem měl příležitost se přesvědčit, že s tajemníkem Půčkem, nyní náměstkem, pro město něco udělali. Půček předtím dělal v automobilovém průmyslu, kde se nekecá, ale dělá. A měří se výsledky. Všechny grantovody bohužel mají ssavky v našich kapsách a jejich dosavadní směrování z kapsy ven není ničím ohroženo.

21.01.2008 17:32:11

jaryn napsal(a):

K Čunkovi jsem něco napsal pod posledním páně Kostlánovým článkem. Kdyžtak to je tam, kdyby se ti chtělo.
Hele, frčím domů, mám hlad jako vlk. Měj se fajn
jaryn

21.01.2008 17:54:29

jaryn napsal(a):

Pardon. O Čunkovi pod předposledním článkem FK.

21.01.2008 17:58:22

Tupelo napsal(a):

@Klara Vesela Samkova: chtel bych Vam podekovat za clanek (a vlstne i predchozi) a protoze se debata vychylila predpokladanym smerem, dovoluji si Vas (ale i ostatni) upozornit na clanek zde:

"Romská rodina, zneužívání sociálních dávek a rasismus českých starostů"

http://www.blisty.cz/2008/1...

Myslim ze jde o zajimave ctivo.

A snad jen pro odlehceni, doufam ze se v UK najde jen malo lidi s pausaulizujicim myslenim, pri pohledu na SPZ, jestli mi rozumite :)

http://www.dailymail.co.uk/...

Preji Vam hezky den

23.01.2008 14:47:34

bigjirka napsal(a):

Tupelo, argumentace, že někdo dělá něco špatného, ale není to tak špatné, protže někdo jiný také dělá něco špatného, ta je asi trochu .... ??
Takže pokud cikáni jsou OK, všechny debaty o cikánské otázce jsou zbytečné a všechny vynakládané prostředky taky...

23.01.2008 15:36:03

Tupelo napsal(a):

@bigjirka: kdepak, tak to neni, me nazory znate i z jinych blogu (viz nedavno islam...), proste nemam moc rad zobecnovani (a s tim spojite rozostreni, viz oblibena cerna/bila), proto ten clanek z BL. A vlastne i ten druhy odkaz ;). Predchozi debatu zde jsem moc necetl, proto jsem adresoval muj prispevek autorce clanku, a tim se omlouvam ze snad nebudu reagovat na neco co zde bylo reseno, ale pokud nekdo dela neco spatne a nekdo jiny taky a vic, tak je to jen konstatovani ze nekdo dela neco spatne (a nekdo jeste vic); oba by ohli sve veci delat lip (ostatne to jde skoro vzdy). S trochou nadsazky se rika ze (parafrazuji, mozna je to neci citat) demokracie nestoji za nic, ale nikdo nic lepsiho dosud nevymyslel. To neni vyzva k zatraceni, ale spis vyzva k vylepsovani.

23.01.2008 16:26:43

TTT napsal(a):

Vážená paní K.V.Samková,
Vy jste někde v diskusi poznamenala, že mezi bezdomovci nenajdeme skoro žádného roma. Jak si tento fakt vysvětlujete? Nemůže to být způsobeno mimo jiné tím, že je ve prospěch romů prosazována pozitivní diskriminace? Jak by skončil bílý, který by neplatil nájemné? Nemyslíte si třeba, že by mohla majorita na Čunka nadávat za to, že romům přidělil byty - ty kontejnery, které nás stály přes 30 mil? Dokážete to nahlížet i z druhé strany? Mě totiž přijde, že se Čunek vystavil neřešitelnému dilematu, kdy každé řešení bylo špatné. Kdyby je podle zákona vystěhoval na ulici, byl ještě více popotahován médii a různými humanistickými organizacemi. Tím ale neříkám, že mám pana Čunka rád. Např. paní Urbanové důvěřuji více než Čunkovi. Zkuste se nad tím zamyslet. Děkuji.

24.01.2008 13:39:11

Antonín Pokorný napsal(a):

Tak jsem to tedy vše dočetl:-)
Ze všeho mi zbylo tolik:
Pokud stát něco ukradl - má to vrátit. Bez ohledu zda se jedná o sedláka, živnostníka, fabrikanta či církev.
Pokud je v právním sporu dosaženo práva - pak je to dobře.Bez ohledu na barvu kůže vítěze sporu.
A bez ohledu na mediální či skutečný obraz takového vítěze.
A hrad? Vždyť jde jen o současnou politickou kulturu a teátr pro podhradí. Handl a politický kšeft.A takové hrady jsou ve všech městech, krajích a obcích. Vyjímky to potvrzují.
Cigánský problém musí řešit společnost, tedy stát a to po několik generací.
Hlavně že Gros ty čisté peníze zdaní, kluci z ČEZ nemusí na žebrotu a oba kandidáti na hrad již komančům odpustili.Nemáme na horách sněhu...nevíte o nějakém? ze země mi lezou tulipány a magnolie je na květ...Bůh suď
Pěkný den:-)

28.01.2008 06:23:22

djangee napsal(a):

vy jste ta co obhajuje ubohou rodinu červeňáků???

28.01.2008 16:18:57

Průzkumník napsal(a):

Dnes v poledne bylo podáno na Václava klause s manželkou trestní oznámení, které se týká převodů pozemků v Libni za netržní cenu z majetku Hlavního města Prahy. Bylo tím v červnu 2005 porušeno usnesení Zastupitelstva hl.m. Prahy č. 45/37 ze dne 12.9.2002.
Kromě manželů Klausových bylo podáno toto trestní oznámení rovněž na 4 osoby z Magistrátu hl.m. Prahy, mezi nimiž je i primátor MUDr. Pavel Bém.
Text trestního oznámení je dostupný na požádání na adrese m2008@volny.cz.

Uvidíme co s trestním oznámením, které má celkem 9 stran textu, vyvedou experti na státním zastupitelství....

28.01.2008 17:44:10

jaryn napsal(a):

to djangee:

Ano. Paní Samková obhajuje rodinu Červeňáků. Jde jí o to, že právo je pro všechny stejné. Ze všech lidí, kteří jsou nebo byli v tomto státě vystaveni nespravedlnostem si paní Samková vybrala a bojuje ze všech sil právě za ty, kde výsledek a vysouzené peníze způsobí největší pomoc a nápravu těch hrozných křivd, které páchá náš stát - romskou rodinu Červeňákových. Zároveň vzniká pěkný příklad pro stovky dalších romských rodin, které jsme my všichni naším přičiněním přivedli do jejich nezáviděníhodné situace. Pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí!!!

29.01.2008 08:25:32

bigjirka napsal(a):

kde jste, paní Klárko? scházíte nám :-(

02.02.2008 11:24:07

klaravesela napsal(a):

Haló, Bigjirko,
minulé úterý jsem odevzdala disertačku a od té doby se lížu z utrpěných akademických ran.... hasím nedodělky a tak.... ale už se k něčemu schyluje, tož vydržte. KVS
P.S. Jak milé, že někomu scházím!

06.02.2008 05:42:25

bigjirka napsal(a):

Dobrý den, já už jsem na študování starej, disertace pradávno, ale asi si ještě kvůli synkovi budu muset ledacos zopáknout.. O nervy.. Před chvílí jem vyléčil počítač z virózy. teda byl to trojan.. ale pěkně vyváděl, musel jsem po léčbě přeinstalovat Widle.. scházíte! je tady teď strašně blbů a magorů, rozumnejch lidí pomálu... podívejte se na drdrBB! ..chjo