MF Dnes: Dostanou Romové další odškodné?

Kauza Červeňákovi: advokátka žádá po státu 420 tisíc

Ústí nad Labem - Rodina Červeňákových z Ústí nad Labem opět žádá stát o odškodnění. Před čtyřmi lety dostala 900 tisíc korun jako kompenzaci za vlekoucí se soudní spor o ochranu osobnosti. Ústecká radnice jim kvůli této částce, která zvýšila příjem rodiny, odebrala sociální dávky. Jejich právnička Klára Veselá Samková za to nyní žádá další odškodnění. "Odebrání dávek nebylo v pořádku, protože kompenzace se neměla počítat do příjmu rodiny," argumentuje Veselá-Samková. Na ministerstvo spravedlnosti proto podala žádost o náhradu škody ve výši 140 tisíc korun pro každého ze tří členů rodiny. Romská rodina Červeňákových se stala známou v roce 1993, kdy se rozhodla z Ústí odstěhovat na Slovensko. Prý jim zde vyhrožovali jiní Romové. Radnice jim koupila jízdenky na cestu. Po několika dnech se však Červeňákovi vrátili, na Slovensku neměli co jíst a kde bydlet. Chtěli se nastěhovat znovu do svých bytů, jenže ty byly zdevastované a město pro ně jiné nemělo. Početná rodina se i s dětmi ocitla na ulici, chvíli přežívali v garáži a školní tělocvičně.
Město pro ně opravilo dům v Předlicích, rodina se však domáhala lepších bytů. Někteří začali tvrdit, že byli na Slovensko vystěhováni násilím. Cítili újmu a začali se soudit. Kvůli soudním průtahům se obrátili na Evropský soudní dvůr. Stát je pak raději odškodnil. Teď chce rodina ještě náhradu za odebrané dávky.
"Paní Veselá-Samková asi nemá co dělat," poznamenal včera Radek Vonka, někdejší starosta ústeckého centrálního obvodu, jehož úředníci dávky odebrali. "My jsme postupovali podle zákona," říká. Postup úředníků tehdy potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí. "Posuzuje se příjem a odškodnění spadá do kategorie příjmů, z nichž se vypočítává sociální úroveň rodiny," uvedl vedoucí tiskového oddělení ministerstva Vladimír Hrubý.
Veselá-Samková netvrdí, že úředníci postupovali nezákonně. Podle ní jsou však špatné zákony a ona prý chce novou kauzou upozornit na hlubší problém. "V legislativě je mezera. Pokud lidé kvůli odškodnění nebudou mít nárok na dávky, pak kompenzace přestává mít smysl. Jde přeci o náhradu za újmu, díky penězům se žadatel dostane do stejného stavu jako před újmou," vysvětluje a přidává příklad: "Když někoho přejede auto a on přijde o nohu, dostane peníze, které mu mají ztrátu nahradit. Pokud takový člověk přijde ještě o dávky, bude na tom hůře než před nehodou," vysvětluje.
V případě Červeňákových magistrát mohl podle Veselé-Samkové jednat jinak. "Odebrání dávek není povinné, úředníci měli zvážit všechny možnosti, jejich právní úvaha měla být jiná," říká Veselá-Samková.
Advokátka Červeňákovy zastupuje už déle než jedenáct let. Ona byla v roce 1996 za zmíněnou žalobou na město kvůli ochraně osobnosti klientů, chtěla osm milionů korun - pro každého milion. Kvůli soudním průtahům si na Česko stěžovala ve Štrasburku. Pak v roce 2003 přišlo zmíněné devítiset tisícové odškodnění. Soudní pře o osm milionů korun ale trvala dál. Červeňákovi žalobu nakonec stáhli. Rodina pak dávky nepobírala půl roku. Od května 2004 je již znovu dostává. Tehdy totiž úředníci zkoumali jejich finanční poměry a zjistili, že jsou na tom opět stejně jako před odškodněním. "Mohli si koupit lepší byty a vymanit se ze sociálního srabu. Místo toho peníze projedli a promrhali," uvedl Vonka.

Proč nyní?
Veselá-Samková podala žalobu do Štrasburku kvůli odebrání dávek už v roce 2004, jenže začalo platit ustanovení, že všechny spory se musí řešit nejprve v domovském státu. Proto nyní začíná nový kolotoč soudů.
Odškodnění 140 tisíc korun za odebrané dávky je pak podle advokátky částka, kterou Evropský soud považuje v podobných případech za přiměřenou. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které se nyní případem zabývá, dosud o náhradě nerozhodlo. "Pokud nebude s obsahem dopisu právní zástupkyně spokojena, může se obrátit na soud," říká Jiří Sezemský z tiskového oddělení ministerstva. Na soud se Veselá-Samková obrátí určitě. "Předpokládám, že tady nikdo nebude chtít nést odpovědnost. Budeme s nimi muset jednat jako se štěňátkem, jemuž namočíme čumáček do loužičky. Případ tedy opět skončí ve Štrasburku," předjímá.
"Pokud bude muset stát platit z našich daní další odškodnění, pak to považuji za skandální zneužívání sociálního systému," dodal Vonka.

***

* O úřednících

Advokátka Klára Veselá-Samková o úřednících Ústí a ministerstva práce a sociálních věcí: "Předpokládám, že tady nikdo nebude chtít nést odpovědnost. Budeme s nimi muset jednat jako se štěňátkem, jemuž namočíme čumáček do loužičky."

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy

Advokátní kancelář Klára Samková s.r.o. je pojištěna pro případ odpovědnosti za škodu do výše 50 000 000 Kč ročně.

Kromě tohoto pojištění je každý spolupracující advokát pojištěn na částku 7 500 000 Kč ročně.

Pokud advokát zanedbá svou práci tak, že poškodí zájmy svého klienta, vzniklou škodu uhradí klientovi pojišťovna advokáta.