MF Dnes: Dostanou Romové další odškodné?

Kauza Červeňákovi: advokátka žádá po státu 420 tisíc

Ústí nad Labem - Rodina Červeňákových z Ústí nad Labem opět žádá stát o odškodnění. Před čtyřmi lety dostala 900 tisíc korun jako kompenzaci za vlekoucí se soudní spor o ochranu osobnosti. Ústecká radnice jim kvůli této částce, která zvýšila příjem rodiny, odebrala sociální dávky. Jejich právnička Klára Veselá Samková za to nyní žádá další odškodnění. "Odebrání dávek nebylo v pořádku, protože kompenzace se neměla počítat do příjmu rodiny," argumentuje Veselá-Samková. Na ministerstvo spravedlnosti proto podala žádost o náhradu škody ve výši 140 tisíc korun pro každého ze tří členů rodiny. Romská rodina Červeňákových se stala známou v roce 1993, kdy se rozhodla z Ústí odstěhovat na Slovensko. Prý jim zde vyhrožovali jiní Romové. Radnice jim koupila jízdenky na cestu. Po několika dnech se však Červeňákovi vrátili, na Slovensku neměli co jíst a kde bydlet. Chtěli se nastěhovat znovu do svých bytů, jenže ty byly zdevastované a město pro ně jiné nemělo. Početná rodina se i s dětmi ocitla na ulici, chvíli přežívali v garáži a školní tělocvičně.
Město pro ně opravilo dům v Předlicích, rodina se však domáhala lepších bytů. Někteří začali tvrdit, že byli na Slovensko vystěhováni násilím. Cítili újmu a začali se soudit. Kvůli soudním průtahům se obrátili na Evropský soudní dvůr. Stát je pak raději odškodnil. Teď chce rodina ještě náhradu za odebrané dávky.
"Paní Veselá-Samková asi nemá co dělat," poznamenal včera Radek Vonka, někdejší starosta ústeckého centrálního obvodu, jehož úředníci dávky odebrali. "My jsme postupovali podle zákona," říká. Postup úředníků tehdy potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí. "Posuzuje se příjem a odškodnění spadá do kategorie příjmů, z nichž se vypočítává sociální úroveň rodiny," uvedl vedoucí tiskového oddělení ministerstva Vladimír Hrubý.
Veselá-Samková netvrdí, že úředníci postupovali nezákonně. Podle ní jsou však špatné zákony a ona prý chce novou kauzou upozornit na hlubší problém. "V legislativě je mezera. Pokud lidé kvůli odškodnění nebudou mít nárok na dávky, pak kompenzace přestává mít smysl. Jde přeci o náhradu za újmu, díky penězům se žadatel dostane do stejného stavu jako před újmou," vysvětluje a přidává příklad: "Když někoho přejede auto a on přijde o nohu, dostane peníze, které mu mají ztrátu nahradit. Pokud takový člověk přijde ještě o dávky, bude na tom hůře než před nehodou," vysvětluje.
V případě Červeňákových magistrát mohl podle Veselé-Samkové jednat jinak. "Odebrání dávek není povinné, úředníci měli zvážit všechny možnosti, jejich právní úvaha měla být jiná," říká Veselá-Samková.
Advokátka Červeňákovy zastupuje už déle než jedenáct let. Ona byla v roce 1996 za zmíněnou žalobou na město kvůli ochraně osobnosti klientů, chtěla osm milionů korun - pro každého milion. Kvůli soudním průtahům si na Česko stěžovala ve Štrasburku. Pak v roce 2003 přišlo zmíněné devítiset tisícové odškodnění. Soudní pře o osm milionů korun ale trvala dál. Červeňákovi žalobu nakonec stáhli. Rodina pak dávky nepobírala půl roku. Od května 2004 je již znovu dostává. Tehdy totiž úředníci zkoumali jejich finanční poměry a zjistili, že jsou na tom opět stejně jako před odškodněním. "Mohli si koupit lepší byty a vymanit se ze sociálního srabu. Místo toho peníze projedli a promrhali," uvedl Vonka.

Proč nyní?
Veselá-Samková podala žalobu do Štrasburku kvůli odebrání dávek už v roce 2004, jenže začalo platit ustanovení, že všechny spory se musí řešit nejprve v domovském státu. Proto nyní začíná nový kolotoč soudů.
Odškodnění 140 tisíc korun za odebrané dávky je pak podle advokátky částka, kterou Evropský soud považuje v podobných případech za přiměřenou. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které se nyní případem zabývá, dosud o náhradě nerozhodlo. "Pokud nebude s obsahem dopisu právní zástupkyně spokojena, může se obrátit na soud," říká Jiří Sezemský z tiskového oddělení ministerstva. Na soud se Veselá-Samková obrátí určitě. "Předpokládám, že tady nikdo nebude chtít nést odpovědnost. Budeme s nimi muset jednat jako se štěňátkem, jemuž namočíme čumáček do loužičky. Případ tedy opět skončí ve Štrasburku," předjímá.
"Pokud bude muset stát platit z našich daní další odškodnění, pak to považuji za skandální zneužívání sociálního systému," dodal Vonka.

***

* O úřednících

Advokátka Klára Veselá-Samková o úřednících Ústí a ministerstva práce a sociálních věcí: "Předpokládám, že tady nikdo nebude chtít nést odpovědnost. Budeme s nimi muset jednat jako se štěňátkem, jemuž namočíme čumáček do loužičky."

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy