HN: Majitelé realit chtějí miliardy, stát čeká na žalobu

O půl milionu korun ročně přijde majitel činžáku na pražském Žižkově, v jehož domě je deset bytů s regulovaným nájemným. Tržní nájemné je v dané lokalitě nejméně o pět tisíc korun vyšší.
Mnohem větší rozdíly mezi regulovaným a tržním nájemným, až patnáct tisíc korun, jsou na pražských Vinohradech nebo v domech na Malé Straně.

Na druhé straně majitelé domů v menších městech prodělávají na regulovaném nájemném mnohem méně. V průměru za celou republiku se suma padesáti miliard korun, požadovaná v mimosoudním vyrovnání, podle společnosti Patria Finance rovná rozdílům mezi regulovaným a tržním nájemným za necelé dva a půl roku.
Právnička Klára Veselá-Samková, která zastupuje více než 4500 majitelů domů, uvedla, že částka 50 miliard pro mimosoudní vyrovnání vychází z údajů ministerstev pro místní rozvoj a financí.
Proti návrhu na mimosoudní vyrovnání však v pátek vystoupil předseda Občanského sdružení Hnutí na obranu majitelů realit (OS HOMR) Girolamo Giormani, který trvá na zaplacení veškerých škod majitelům domů, které jim vznikly "protiústavními kroky České republiky".
Podle Veselé-Samkové mají požadavky jí zastupovaných majitelů domů dvě části, finanční a legislativní. Návrhy na změny v zákonech předali již v září. "Dodnes nemáme konkrétní odpověď, a pokud jsem měla možnost se seznámit s novým zněním návrhu občanského zákoníku, tam tyto návrhy, na kterých jsme se shodli, zakotveny nejsou," uvedla právnička pro ČTK.
S tím nesouhlasí náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. Podle něj jsou připomínky a návrhy v navrhované novele občanského zákoníku zahrnuty. Dodal, že novou právní úpravu je nutné přijmout co nejdříve, neboť tím se výrazně vylepší pozice České republiky před štrasburským soudem.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil včera v Nedělní partii televize Prima souhlasil s tím, aby ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek nadále jednal s majiteli domů o mimosoudním vyrovnání, nikoli ale o padesáti miliardách. Stát se podle ministra ale připravuje na soudní jednání, ve výběrovém řízení už zvolil specializovanou advokátní kancelář. Přihlásili se dva uchazeči, uspěl ten levnější. Nyní se čeká, až bude Česku žaloba doručena.
U Evropského soudu pro lidská práva leží celkem 40 žalob majitelů domů o 50 miliard korun. Ministr Čunek dříve uvedl, že majitelé poškozeni byli, ale 50 miliard korun je nepřiměřená náhrada. Česko je podle něj v lepším postavení než Polsko, protože má schválený zákon o deregulaci nájemného.