HN: Soudce nechce rozhodovat miliardový spor

Jediný český soudce odmítá ve Štrasburku rozhodovat spor, ve kterém státu hrozí, že přijde o miliardy. Zkušený soudce Karel Jungwiert totiž odstoupil ze sedmičlenného senátu Evropského soudu pro lidská práva, jenž se bude zabývat stížností českých majitelů domů na regulaci nájemného.

Jungwiert tvrdí, že nechtěl, aby ho někdo považoval za podjatého: jeden z jeho příbuzných je prý ve vedení sdružení majitelů, kteří po státu chtějí mnohamiliardové odškodnění.

Jenže kritice se stejně nevyhnul - a to právě od majitelů. Podle nich neměl odvahu se kauzou zabývat. A to v situaci, kdy Polsko už stejný spor prohrálo, a téměř pět tisíc českých majitelů domů má tedy velkou šanci, že jim dá soud zapravdu a přizná vysoké odškodné.

"Mám tam příbuzného"

Jungwiertovo vysvětlení ovšem zní logicky, přestože nechce říct, kdo je oním blízkým člověkem, kvůli němuž se z nechal z případu - řečeno právnicky - "vyloučit". "To není nechuť k té věci. Ale ať by to dopadlo jakkoli, tak by si na mě vždycky ukazovali prstem. Takže to je ten jednoduchý důvod," vysvětluje soudce.

Za devět let, co ve Štrasburku soudí, prý stejnou věc udělal asi třikrát. "Například když byl advokát, zástupce stěžovatele, můj kamarád nebo blízký kolega," dodává Jungwiert.

Ovšem i když majitelé domů Jungwiertovy důvody částečně uznávají, zároveň poukazují na to, že štrasburského soudce navrhuje vláda, takže Jungwiert teď nechce jít proti státu.

"Znáte to: když se vám do něčeho nechce, tak si důvod najdete," říká místopředseda sdružení Robert Aksamit. "Rozhodovat tak citlivou kauzu, k tomu je potřeba jistá míra osobní statečnosti. Já v tomhle pana doktora naprosto chápu. Je to starší pán a po verdiktu by se doma mohl stát nepřítelem číslo jedna," přidává se advokátka Klára Veselá-Samková, která nespokojené majitele zastupuje. Námitka o chybějící odvaze ale trochu bledne při pohledu do Jungwiertovy minulosti. Za komunismu zastupoval lidi, kteří se režimu postavili: protože důsledně hájil mladíka, který zničil sovětskou vlajku, byl vyloučen z řad advokátů.

A vůbec první velkou kauzu, kdy Štrasburk prohlásil, že Česko porušilo lidská práva, také rozhodoval Jungwiert. Soudci tehdy přiznali odškodění dědicům podniku Rakona. Na druhou stranu tehdy nešlo o tak obrovské peníze jako v případu nájmů.

Rozhodnutí až za dva roky

Jméno "tajemného" příbuzného nechce sdělit ani předseda sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček, přestože přiznává, že ho zná. "Já to ale nejsem," ujišťuje. Česko teď musí do poloviny září oznámit jméno soudce, který Jungwierta pro tento konkrétní spor nahradí. "Nemělo by to ale v celém řízení znamenat žádné zpoždění," říká Jiří Kmec, zástupce vládního zmocněnce pro štrasburské stížnosti.

I tak se ale nečeká konečný výrok dříve než za dva roky. Podle Jungwierta je ale možné, že ještě letos senát poprvé zasedne - jenže výsledek bude stejně neveřejný.

Přestože v případě Polska, kde si také majitelka stěžovala, že jí regulované nájemné nestačí ani na opravu domů, soudci rozhodli už před rokem, nic stále také není vyřešeno. Soud přiřkl podnikatelce v přepočtu 1 a půl milionu korun za morální újmu a náklady řízení. A přikázal, aby se s ní stát dohodl a doplatil jí peníze, o něž regulací přišla. To se ve lhůtě nestalo, a vše se tak znovu vrací do Štrasburku.