HN: Vlastníci domů: Vláda nás ničí

SPOR O NÁJEMNÉ VE ŠTRASBURKU

Ve sporu o 50 miliard, kde majitelé domů tvrdí, že je Česko kvůli regulaci nájemného poškozuje, přibyl další významný dokument.

Soudci ve Štrasburku nyní dostávají na stůl dopis, v němž vlastníci bytů podrobně vysvětlují, proč by jim měl stát za regulaci nájemného zaplatit vysoké odškodné. A také si stěžují, že je vláda zastrašuje, a snaží se soudce přesvědčit, že vláda dobře ví, jak regulace majitele poškozuje - ale z politických důvodů to odmítá přiznat.

"Vláda je velmi dobře obeznámena se skutečným stavem věci a neudržitelností právního postavení regulovaných nájmů," píší majitelé v dokumentu, který mají HN k dispozici.

Evropský soud pro lidská práva tak má nyní pohromadě argumenty, na jejichž základě bude rozhodovat: stanovisko majitelů i vlády, která tvrdí, že regulací nevzniká majitelům žádná škoda. Zvládli to i v NDR

Nejnovější dokument je reakcí na stanovisko, které koncem roku poslala do Štrasburku Topolánkova vláda. Advokáti státu v něm například psali, že když majitelé získali domy v restitucích, věděli, že jim budou vydělávat málo. Tudíž si teď nemají nač stěžovat.

Vlastníci domů se naopak na konkrétních příkladech snaží dokázat, že v Česku nemají zastání. Ani u politiků, ani u soudů. Nikdo podle nich neřeší to, že nájemné, které vyberou, nestačí mnohdy ani na nejnutnější opravy. Uvádějí i případy majitelů, kterým dal zapravdu i Ústavní soud, přesto ale nižší soudy jejich nájemníkům nenakázaly, aby platili víc.

A usvědčují také vládní politiky, že o pokřivenosti regulace nájmů vědí. Citují například dokumenty ministerstva pro místní rozvoj, které neudržitelnost regulace už dříve přiznalo. A rovněž vypočítávají, že i po roce 2010, kdy má zákonem skončit postupné uvolňování nájmů, budou majitelé v některých velkých městech dál prodělávat.

"V bývalé NDR proběhla deregulace nájemného bytů v průběhu sedmi let, aniž došlo k jakýmkoliv sociálním otřesům či znejistění vlastnických vztahů," odmítají majitelé i argument, že by si mnoho lidí nedokázalo po deregulaci udržet střechu nad hlavou.

Rozhodnutí potrvá roky

Topolánkova vláda se dostala ve sporu s majiteli do zvláštní situace: mnoho jejích ministrů ještě v roli opozičních politiků regulaci nájemného kritizovalo. Jenže teď jako členové kabinetu nemohou jednoduše říct, že majitelé mají pravdu - znamenalo by to, že souhlasí s možná až miliardovým odškodněním, které by musel zaplatit stát.

I proto kabinet ke svému stanovisku pro Štrasburk odmítá říkat cokoli bližšího.

Evropští soudci si nejnovější dokument majitelů prostudují a rozhodnou, co dál. Mohou si vyžádat ještě další doplnění, nebo se usnést, že se stížností budou zabývat a další důkazy už nepotřebují.

"To by se mohlo stát snad do prázdnin," říká advokátka majitelů Klára Veselá-Samková.

Vše ale může zpomalit to, že jeden z majitelů, jehož případ si soud vybral jako modelový pro své rozhodování, loni zemřel. A další vzal svou stížnost zpět poté, co ho rozzlobila obhajoba Topolánkovy vlády. Soud nyní zřejmě vybere z tisíců stížností jiné "pilotní" kauzy.

Například Karel Jungwiert, český soudce u evropského soudu, míní, že spor o nájemné potrvá nejméně dva roky. Advokáti hovoří až o dvojnásobku. Soud je navíc zahlcen: ročně mu přibude 50 tisíc případů. Soudci už ale mají pro české stížnosti vodítko: v podobné kauze tady už vyhrála Polka, která se bránila, že jí regulované nájemné nestačí ani na nutné opravy.