dluhy

Klára Samková

Jak na dluhy vzniklé za manželství?

Nemine takřka den, kdy bych nedostala e-mailem, přes FB nebo i klasickou poštou nějaký dotaz, zoufalou prosbu o právní pomoc. Obvykle popisuje situaci, ze které už moc není úniku. Navíc tyto dopisy píší úplní právní laici, což je vidět nejen z formulace dotazů, ale také z toho, kam je život vůbec dovlekl. Často tak musím z dopisu značně pracně vůbec zformulovat otázky, abych mohla nad jejich zodpovězením uvažovat. Je úplně mimo moje možnost se zabývat všemi otázkami a odpovídat na všechny dopisy a žádosti o pomoc, ale v některých případech se snažím alespoň svoje odpovědi zevšeobecnit, takže by moje odpovědi mohly sloužit i dalším. Jedním z takových dopisů a dotazů je dopis, který jsem si dovolila přeformulovat do série smysluplných dotazů. Třeba budou odpovědi k užitku i dalším lidem.

Musíte platit dluhy za své rodiče?

Vaše rodina podniká a krachuje. Čekají vás roky škudlení a splácení dluhu, za který nemůžete?

"Rodiče podnikají. Hrozil jim krach a já jsem s úděsem zjistila, že bych musela splácet jejich dluhy Zajímá mě, v kterých dalších případech se mě ještě toto ,příbuzenské' splácení týká." 

- Andrea, Ostrava

Věřitelé stále častěji vymáhají dluhy po právě zletilých dětech

V poslední době se opakovaně v médiích objevují zprávy o tom, že věřitel "si počká", až dítě dosáhne zletilosti a následně po něm vymáhá dluhy, které za něj "nasekali" v době jeho nezletilosti rodiče. Takovým klasickým případem  je situace, kdy rodiče neplatí za dítě správní poplatek za likvidaci komunálního odpadu, načež obec začne tento poplatek vymáhat po dítku v den jeho 18. narozenin.