novinář

Novinář může tajit svůj zdroj

29.9. 2005, Právo

Ústavní soud zrušil pokutu pro dokumentaristu Šmoka

Americký expert OSN Charles Jordan zmizel ze svého hotelu Esplanade a o tři později se jeho tělo našlo ve Vltavě. Psal se roku 1967. Svět byl rozdělen železnou oponou. Není divu, že nad jeho smrtí se doslova zavřela voda. Tu nedávno rozčeřil svým dokumentem filmař Martin Šmok. Místo toho, aby se vyšetřovatelé vydali po stopě, na kterou je upozornil, dali mu pokutu čtyřicet tisíc korun. neodkryl jim totiž zdroj svých informací. Minulý týden Ústavní soud vynesl průlomový rozsudek. Rozhodl, že dokumentarista byl v právu. Ke kauze se po roce vrátila Andrea Máslová.

Ústavní soud: Novinář může tajit informátora

Brno - Scenárista a volný novinář Martin Šmok měl právo zatajit jméno svého informátora, který mu poskytl údaje o dávné vraždě významného představitele OSN Charlese Jordana. Ten byl v roce 1967 zabit za záhadných okolností v Praze.

Ústavní soud: Novinář nemusí policii vyzradit zdroj informací

Novinář má právo utajit zdroj svých informací - tak zní rozhodnutí Ústavního soudu. Dospěl k němu při posuzování stížnosti nezávislého novináře a scenáristy Martina Šmoka. Ten dostal od policie pokutu ve výši 40 000 korun právě kvůli tomu, že odmítl prozradit jméno svědka v případu vraždy amerického komisaře pro uprchlíky Charlese Jordana z konce 60. let.

Novinář může tajit svůj zdroj

Novinář není povinen policii či soudu sdělit v trestním řízení jméno člověka, který mu podal důležité informace, a může svůj zdroj ponechat v utajení. Toto neplatí pouze ve zvláštním případě, kdy by šlo o veřejný zájem. Tento nález vydal v úterý senát Ústavního soudu v Brně (ÚS), který projednával stížnost Martina Šmoka.

Novinář může chránit svůj zdroj

Roman PISTORIUS, moderátor
--------------------

Novinář má právo chránit svůj zdroj a nemusí ho prozradit ani vyšetřovateli. Takový je verdikt Ústavního soudu, u kterého si stěžoval scénárista Martin Šmok. Vloni totiž dostal čtyřicetitisícovou pokutu, když odmítl prozradit svědka, který mu řekl důležitá fakta o případu nevyjasněné vraždy Američana Charlese Jordana z roku 1967.

Novinář má právo utajit zdroj svých informací

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka
--------------------

Novinář má právo utajit zdroj svých informací. Tak zní dnešní rozhodnutí Ústavního soudu. Dospěl k němu při posuzování stížnosti nezávislého novináře a scénáristy Martina Šmoka. Ten dostal od policie pokutu ve výši čtyřiceti tisíc korun právě kvůli tomu, že odmítl prozradit jméno svědka v případu vraždy amerického komisaře pro uprchlíky Charlese Jordana z konce šedesátých let. Jednání Ústavního soudu sledovala redaktorka Zuzana Kopuletá.