Ústavní soud vyhověl stížnosti Jana Jošta, jenž se soudí o regulaci nájemného

Tento článek vydala dne 8. března 2011 tisková agentura Mediafax a převzali ho její klienti

Ústavní soud v úterý zrušil část čtyři roky starého rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové z procesu, ve kterém pardubický podnikatel Jan Jošt požaduje po obecných soudech vyřešení sporné otázky ohledně stanovení takzvaného místně obvyklého nájemného. Verdikt vynesl předseda senátu Jiří Nykodým. Ústavní soud projednával podání podnikatele Jana Jošta týkající se sporné otázky o určení takzvaného místně obvyklého nájemného. Joštova kauza se v úterý dostala před ÚS již podruhé, protože nižší soudy se stanoviskem ÚS odmítly řídit.

Jan Jošt se před ÚS kvůli regulaci nájemného dostal již několikrát. Nyní argumentuje tím, že soudy nižší instance rozhodly prakticky stejně jako v minulosti, ačkoli ÚS jejich verdikt již jednou zrušil.

Mluvčí Občanského sdružení majitelů domů  (OSMD) Aneta Červenková dodává, že problém tkví v tom, že soudy v Pardubicích a Hradci Králové odmítly stanovit místně obvyklé nájemné. "Jejich zamítavé rozsudky byly ÚS zrušeny, avšak tyto obecné soudy opět odmítly se nálezem ÚS řídit a rozhodly de facto identicky a opět žaloby zamítly," dodává Červenková.

ÚS totiž již dříve judikoval, že obecné soudy nesmí odmítat žaloby požadující určení zvýšeného nájemného s odkazem na nedostatek zákonné úpravy. "Obecné soudy přesto žalobu stěžovatele znovu zamítly, aniž by se uvedeným nálezem Ústavního soudu řídily," stojí v oficiálním materiálu ÚS.

Poznámka Kláry Samkové: Naše advokátní kancelář už několik let zastupuje Občanské sdružení majitelů domů  (OSMD) a vzhledem k neumdlévající neochotě českých soudů rozhodovat záležitosti vlastníků jinak než civilizovaně a v duchu integrované justice Evropské unie dospěla tato kauza před Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Rozhodnutí v kauze Jana Jošta, člena OSMD, je 57. nálezem Ústavního soudu České republiky, že české soudy rozhodly v rozporu s právem a spravedlností.