Na začátek roku školního

Byli jsme vyzváni našim blogvedúcim, bychom se vyjátřili k začátku nového školního roku. Co k němu říci??? Že moje dítě se TEŠÍ do školy (ano, do té soukromé školy pro nadané děti, o níž jsem nevěděla, zda dceru do ní přihlásit či nikoliv tak, jak jsem popsala ve svém loňském článku "V září škola září".) Těší se nikoliv jen na kamarády a učitelky, těší se na učení. Problémy se školstvím však zůstávají - když kvůli ničemu jinému, tak pro to, že se vnucuje otázka, co po páté třídě, kdy její škola končí. Osmiletá gymnázia zdaleka nejsou tak ideální, jak se na první pohled jeví, a projevuje se i řada dalších otázek. Povzbudivé je, že problémy se školstvím jsou na zeměkouli všude (ejhle, další projev globalizace). O problémech trochu jiného druhu hovoří kráááásný z dalších putovních e-mailů, které mi v poslední době zahltily schránku. Užijte si jej taky! 

School Answering Machine

The message
Pacific Palisades High School California staff voted unanimously to record on their school telephone answering machine

This came about because they implemented a policy requiring students and parents to be responsible for their children's absences and missing homework.

The school and teachers are being sued by parents who want their children’s failing grades changed to passing grades - even though those children were absent 15-30 times during the semester and did not complete enough school work to pass their classes.

The actual answering machine message for the school:

Hello! You have reached the automated answering service of your school. In order to assist you in connecting to the right staff member, please listen to all the options before m aking a selection:

To lie about why your child is absent: Press 1

To make excuses for why your child did not do his work: Press 2

To complain about what we do: Press 3

To swear at staff members: Press 4

To ask why you didn't get information that was already enclosed in your newsletter and several flyers mailed to you: Press 5

If you want us to raise your child: Press 6

If you want to reach out and touch, slap or hit someone: Press 7

To request another teacher, for the third time this year: Press 8

To complain about bus transportation: Press 9

To complain about school lunches: Press 0
________________________________________________________

If you realize this is the real world and your child must be accountable and responsible for his/her own behavior, class work, homework and that it's not the teachers' fault for your child's lack of effort: Hang up and have a nice day!

If you want this in Spanish, move to a country that speaks it!

In GOD we Trust

P.S. V naší škole bych vytočila. Kvalita školních obědů je FAKT strašná. A nejen na jedné konkrétní škole - je to všeobecný jev, nad kterým je skutečně nutno se zamyslet. Co si o školním stravování myslíte vy???

 

Komentáře

Příspěvky do diskuse se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Mirka napsal(a):

S jídelnami na základní škole i gymnáziu jsem byla velmi spokojená. Kam se hrabe menza na Albertově...

31.08.2008 21:03:56

Ovi napsal(a):

Dovoluji si zavzpomínat na mé školní stravování. Na základní škole to nebylo špatné, na průmyslovce v Ostravě dokonce výborné, nejhorší to bylo v menze VŠB v Ostravě. Ale to už je přes 40 let, tak se k současnost raději nevyjadřuji, protože moji synové i vnuci se ve škole nestravují.

31.08.2008 21:35:50

Pamětník napsal(a):

To Ovi:
Na základní škole bylo stravování mizerné. Na průmyslovce v Ostravě to šlo, a v menze na VŠB byl už výběr, tak to bylo dobré (za 2,60).
Před 38 lety.

01.09.2008 07:08:44

Deny napsal(a):

Vážená paní doktorko, zkuste si prosím připustit myšlenku, že Vaše dítko se do školy může těšit také proto, že je to Vaše zásluha. Věhlasná právnička, obhájkyně lidských práv, to si učitelé v soukromé škole musí sakra dát pozor, aby dceři takové maminky, jako jste Vy, nebylo "ubližováno", a aby se dceři ve škole líbilo
Já bych osobně dítě do soukromé školy nedal, nejde o peníze, o školné, ale o to, že cílem soukromé školy je především spokojenost rodičů - plátců školného. I děti budou spokojené, pokud se na ně nebudou klást velké nároky, budou si s nimi hrát, ale otázkou je,zda je něco naučí. To uvidíme za rok, až se Vaše dcera dostane na nějakou "normální" školu, pokud zase nepůjde na soukromou

01.09.2008 15:22:51

kOkOooo napsal(a):

Deny: Když jde podle Vás soukromým školám o co největší spokojenost rodičů a žáků, které se snaží dosáhnout například nízkými nároky a náročností, jak mi vysvětlíte, že nejlepší světové školy jsou soukromé a vybírají nemalé školné? Proč podle Vás platí rodiče nemalé částky za vzdělání svých potomků, když tvrdíte, že státní školy jsou kvalitnější a zdarma? A jakou motivaci potom k poskytování kvalitního vzdělání dle Vás mají státní školy? Těším se na vaše odpovědi

01.09.2008 18:52:15

Pepa Řepa napsal(a):

We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone
Hey! Teachers! Leave them kids alone!
All in all it's just another brick in the wall.
All in all you're just another brick in the wall.

We don't need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone
Hey! Teachers! Leave them kids alone!
All in all it's just another brick in the wall.
All in all you're just another brick in the wall.

01.09.2008 20:27:33

Deny napsal(a):

@ kOkOooo
Dobrý den, jistě Vám neodpovím komplexně, je to široké téma. Já jsem reagoval za soukromou základní školu, Vy máte na mysli nejspíš světové západní univerzity. Světové západní školy mají jméno,které si vytvářely mnoho let a toto jméno přitahuje. Tyto školy si mohou vybírat, proto si mohou dovolit i vysoké školné. Navíc nesmíte zapomenout, že některé tyto školy nabízejí i stipendium za výborný prospěch či sportovní úspěchy. Položím Vám otázku. Proč naše základní školy nenabízejí bezplatné studium pro velmi nadané žáky, když jsou tak výborné? Nenabízejí, protože jim jde především o zisk.
Ze svého okolí znám případy, že se dítě nedostalo na státní střední školu z důvodu špatného prospěchu, tak ho rodiče šoupli na soukromou,když na to mají. Jejich dítě neuspělo v konkurenci mezi svými vrstevníky a díky solventním rodičům ale studuje. Už jenom z tohoto pohledu soukromé školy nemohou mít nastavenou vysoko vzdělavací laťku, protože tyto "studenty" vyhodit nemohou, potřebují pro svou činnost peníze jejich rodičů. A pak to jde tak daleko, že si i některý rodič dovolí "koupit svému dítěti maturitu", viz gymnázium Pod Vyšehradem, nebo jak se jmenovalo.
Má dcera šla na základní jazykovou školu, brali každého čtvrtého. A uspěla. To je pro mě kritérium, uspěla v konkurenci. Kdo neuspěje a má bohaté rodiče, jde třeba na soukromou školu a jeho rodiče jsou spokojeni, protože pro dítě udělali to nejlepší, že? Naopak. Tito rodiče dítěti škodí, zametají mu cestičku, aby se nemuselo moc učit a mělo papír na vzdělání a přitom nic neumělo. Proto naše soukromé současné školství, tak jak jsou nastaveny pravidla, neschvaluji.

01.09.2008 20:38:45

Čochtan napsal(a):

Dany,
ono to může být i jinak. Soukromá škola může mít lepší učitele, (protože jim může víc zaplatit) i lepší podmínky pro výuku, a tak není divu, když dítě dosáhne lepších výsledků.
Neříkám, že je to tak všude, ale je to přinejmenším možné. Já jako soukromý učitel matematiky (doučování) mám nesrovnatelně lepší výsledky než státní učitelé na mnichovských školách. Jenže já stojím 20 Euro za hodinu. Nic moc, ale učitel na státní škole nestojí rodiče (kromě daní) nic. Co nic nestojí stojí za nic.

02.09.2008 07:19:49

Čochtan napsal(a):

Tady je nejlepší škola Schule Schloss Salem. http://www.salemcollege.de/
Privatní špičková internátní škola.

02.09.2008 07:25:42

Deny napsal(a):

@ Čochtan
Nelze přeci srovnávat státní školství, kde má učitel např. 30 žáku a Váš příklad, kdy se věnujete doučování a máte jednoho, možná dva žáka na hodinu.
Na Západě to bude trochu více o prestiži, o snobárně. Když mají rodiče peníze, přeci nebudou dávat děti do státních škol mezi "socky". Je to to samé, jako si manažer firmy nekoupí v Německu Fiata nebo Škodovku, ale Mercedes. Pokud pak vznikne poptávka ze strany rodičů, aby dávali děti do jiných škol než státních, a tato poptávka bude výrazná, budou mít i soukromé školy dostatek peněz na lepší učitele a pak opravdu může nastat situace, že výuka v soukromých školách může být kvalitnější.
Ale pořád si myslím, že kvalitnější vzdělání by měly dostat děti, co jsou nadané, mají snahu a touhu se učit a něčeho dosahnout a ne ty, jejichž "předností" je pouze to, že mají bohaté rodiče.

02.09.2008 09:10:11

Čochtan napsal(a):

Salem má stipendium pro nadané děti.

02.09.2008 09:20:09

Deny napsal(a):

@ Čochtan
Tak to u nás nic takového není, ale hovořilo se, že v soukromé internátní škole pana Kellnera v Babicích budou moci být přijati i nadané děti ze sociálně slabých rodin. Jestli to tak je a zda to funguje, nevím.

02.09.2008 10:52:56

klaravesela napsal(a):

Deny, jistěže tady jsou (asi) soukromé školy, které mohou fungovat tak, jak říkáte. Zatím mediálně je známá jedna kauza, což mi ovšem nepřipadá mnoho...
Představa, že se mne někdo jako advokátky bojí a proto mojí dceři odpouští učivo, je.... legrační, při vší úctě.
A ještě jedna věc: vaše dítě obstálo v soutěži a Vy jste na to hrdý. Já nechci za každou cenu obstát v soutěži. nechci, aby moje dítě za každou cenu obstálo v soutěži. Chci, aby bylo š´gtastné a spokojené, vyrovnané a oprávněně sebevědomé. Jedním z největších potěšení, které život přináší, je potěšení intelektuální. Jeho nedostatek, mimochodem, je psychosomatizujícím spouštěčem i fyzických chorob, což potvrdí každý, kdo šel okolo etikoterapie a podobných názorových útvarů.
Není potřeba soutěžit. je potřeba se rozvíjet BEZ ohledu na soutěž. V tom se prostě my dva neshodneme.... Povíme si to za 30 - 40 let: čí dítě bude rozvedené, čí bude mít více fyzických a psychických obtíží, čí bude neurotičtější, nemocnější, nespokojenější... KVS

02.09.2008 12:06:40