MF Dnes: Vicehejtman: Červeňákovi, to nemyslíte vážně

Ústí nad Labem - Advokátka Klára Veselá-Samková už opravdu neví, jak vyždímat ze státu, respektive z nás všech, peníze pro nepřizpůsobivé občany. Otevírá se tak znovu téměř zapomenutá noční můra všech, kdo pracují a musí platit daně. Její dlouholetí klienti, rodina Červeňáků, společně s ní vymýšlejí, jak nás zase pumpnout o nějaké statisíce. Trocha historie... V roce 1988 se z východního Slovenska stěhují Červeňákovi do tehdy komunistického Ústí nad Labem, od nějž dostávají byty. V únoru 1993 se dobrovolně a s vyhrávající harmonikou stěhují zpět na východní Slovensko na náklady města. Prý za lepším životem. V dubnu téhož roku se vracejí a logicky nemají kde bydlet. Prostřednictvím Veselé-Samkové zažalují město s tím, že je vystěhovalo násilím a požadují právo ke svým bytům. Následuje kolotoč soudních tahanic a především lží ze strany Červeňáků i samotné advokátky a v polovině roku 2003 Štrasburský soud pro lidská práva rozhodl, že vláda musí do tří měsíců zaplatit rodině odškodné 900 tisíc korun. To, že je město vystěhovalo násilím, se nikdy nepotvrdilo a mnozí novináři z Ústí nad Labem to jistě také mohou potvrdit.
Každý se jistě zeptá, co rodina s takovým balíkem peněz udělala? I já se zeptal a odpovědí mi bylo to, že si chtějí koupit nějaké slušné bydlení a odstěhovat se z ghetta.
Nestalo se! Nakupování zlata a předmětů denní potřeby ve smyslu teď na to máme a co bude zítra nás nezajímá, stát (tzn. my všichni) se postará!
Jako tehdejší starosta centrálního obvodu jsem se musel sociálního odboru ptát, zda mají nárok na pobírání dávek. Logicky! Nemůžete přeci mít statisíce a dál ždímat daňové poplatníky jako by se nechumelilo! I tehdejší výklad ministerstva nám dal za pravdu a dávky jim byly odebrány. Po půl roce byli Červeňákovi ve stejné situaci jako před "zbohatnutím" a podle zákona měli na dávky znovu nárok! Teď se o nevyplacené dávky chtějí soudit. Jsem naprosto přesvědčen o tom, že pokud by dostali i miliony, dopadnou naprosto stejně! Víte proč? Protože jinak, než tak jak žijí, žít neumí.
Nebo nechtějí..???
A co "veselá" Samková. Všichni si pamatujeme, že byla navržena na ústavní soudkyni. V jednom z posledních dopisů, které mi v souvislosti s touto kauzou psala, mě obvinila z toho, že nebyla v této nominaci díky mému "drzému a tvrdošíjnému" postupu při medializaci celé věci úspěšná. A já říkám zaplať Pán Bůh! Kdybych ve své politické kariéře už nic dobrého nevykonal, tohle mi za to stálo!

O autorovi: Radek Vonka, vicehejtman Ústeckého kraje

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy