Občanské sdružení majitelů domů

Obce uplácí voliče nižším nájemným, tvrdí advokátka Samková

 Novinky.cz a deník Právo (autor Jindřich Ginter) ke kauze volebních manipulací s regulovaným nájemným

 Majitelé domů se ostře staví proti způsobu deregulace nájemného od ledna příštího roku. Vlastníci se obávají toho, že se o „v místě obvyklý nájem“ budou muset v praxi soudit až deset let. Kromě toho jejich advokátka Klára Veselá-Samková ve svém kontroverzním stanovisku tvrdí, že řada zastupitelů obcí má tendenci uplácet své voliče tím, že po nich v obecních bytech s regulovaným nájemným nevyžaduje maximálně možný nájem a nechce ho vymáhat soudní cestou.

Soudní spory o výši nájmů můžou ochromit justici v ČR

Finanční noviny (server ČTK) 13. 10. 2010 o tiskové konferenci Občanského sdružení majitelů domů (OSMD), které zastupuje naše advokátní kancelář

Velký počet soudních sporů o určení výše nájemného po ukončení regulace může způsobit kolaps české justice. Ochromení soudů může nastat už tehdy, budou-li se soudy týkat desetiny ze 750.000 bytů s regulovaným nájemným. Na setkání s  novináři to dnes řekla právní zástupkyně Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Klára Samková. Růstu počtu soudních sporů se obává také Sdružení nájemníků ČR. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) obavy ze žalob nesdílí, čísla o údajně hrozících žalobách považuje za nadsazená.

 

 

Výpověď z bytu má být bez důvodu

Praha/Výpověď nájmu bez udání důvodu a bez povinnosti hledat nájemci náhradní byt. Taková je revoluční změna, kterou přináší návrh občanského zákoníku. "Je to zcela nepřijatelné," říká předseda Sdružení nájemníků, poslanec Stanislav Křeček. Podle Křečka taková úprava ohrozí především sociálně slabé. Spokojeni jsou naopak majitelé domů. "Hlavně zrušení povinnosti hledat náhradní bydlení nájemci ušetří naší republiku řady soudů ve Štrasburku," vítá návrh Libor Dellin z Občanského sdružení majitelů domů a bytů. Dodává, že tak konečně došlo k zrovnoprávnění majitelů a nájemců. S tím ale nesouhlasí Křeček. "Zákon v této podobě zvýhodňuje majitele domů, kteří najednou nejsou vázáni smlouvami, které uzavřeli," dodává. "V zásadě je to krok správným směrem," komentuje úpravu nájmů advokátka Klára Veselá - Samková. Zákon podle ní bude třeba ještě dočistit."Řada paragrafů je ve sporu se stavebním zákonem, jiné považují nájemce za nesvéprávného," uvádí dvokátka v narážce na paragraf, který zavazuje majitele domu upozornit nájemce, že mu končí nájemní smlouva. Návrhem by se měla zabývat vláda na konci roku. Ministerstvo spravedlnosti ho připravuje už sedm let. Zítra: Nový občanský zákoník - rodinné právo, jak se rozvádět, jak si dělit majetek, kdo za co odpovídá.

Majitelé domů chtějí výpověď bez důvodu dříve než v roce 2010

Majitelé domů, které zastupuje advokátka Klára Veselá-Samková,
nesouhlasí s tím, že by byla možná dvouletá výpovědní lhůta nájemníkovi
ze strany pronajímatele bez udání důvodu až od roku 2010, jak to
navrhuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Tato možnost je v návrhu
nového občanského zákoníku. Tento časový horizont pokládají majitelé
domů podle Samkové za zcela nepřípustný a uměle udržující protiprávní a
protiústavní stav v oblasti nájemního bydlení. Naopak předseda Sdružení
nájemníků (SON) Stanislav Křeček již dříve řekl, že je zcela
nepřijatelné dostat výpověď bez udání důvodu a bez náhrady. V žádné
evropské zemi není podle jeho názoru výpovědní lhůta bez udání důvodu,
takže ČR nebude podle něj za to ve Štrasburku odsouzena.