nedovolená výroba a držení psychotropních látek a jedů

Konopná lady Libuše Bryndová byla 15. června odvolacím soudem zproštěna viny

Krajský soud v Českých Budějovicích nařídil na 15. června 2010 do své pobočky v Táboře veřejné jednání o odvolání proti rozsudku, kterým Okresní soud v Táboře 12. února 2010 zprostil viny Libuši Bryndovou (na snímku), obžalovanou z trestných činů  nedovolené výroby a držení psychotropních látek a jedů. Krajský soud 15. června ukončil tuto velmi složitou a výživně medializovanou kauzu "Konopné lady" tím, že potvrdil osvobozující rozsudek Okresního soudu v Táboře. Tento článek doplním o znění rozsudku Krajského soudu v Táboře, jakmile bude jeho písemné vyhotovení doručeno. Zveřejňuji v plném znění text odvolání proti prvnímu rozsudku, které podala táborská okresní státní zástupkyně JUDr. Iveta Janů, Ph.D. Konečný verdikt Krajského soudu v Českých Budějovicích je zcela průlomový v kauzách tohoto typu, v nichž    byla dosud uplatňována konzervativní hlediska, které nereflektovala základní lidská práva. Naše advokátní kancelář věnovala této kauze velké úsilí po dobu čtyř let a s uspokojením shledává práci našeho týmu jako pozitivní prestižní výsledek, němuž se budeme rádi (vlastně rády - náš tým je výlučně ženský) hlásit. 

JUDr. Klára Samková, Ph.D., obhájkyně

HN: Nejvyšší soud se zastal pěstitelů konopí

Případ důchodkyně, kterou sužuje revma, pomohl změnit výklad zákona, který se týká držení marihuany. Vyplývá to ze včerejšího verdiktu Nejvyššího soudu.

Už loni začaly soudy k užití konopí jako léku přihlížet jako k polehčující okolnosti. A tento přístup teď potvrdily také v případě penzistky Márie Brodské.

"Jednu patu už mi to pomohlo zahojit, kdyby mi nesebrali mastě, mám zahojenou i druhou," stěžovala si novinářům sedmapadesátiletá důchodkyně Brodská, když na podzim dostala dvouletý podmíněný trest za to, že si základ léčivých krémů - rostlinky konopí - pěstovala ve fóliovníku na zahradě.

Patám seniorky, žijící ve vesnici Rožďalovice u Nymburka, nyní svítá naděje díky Nejvyššímu soudu, který včera vrátil případ nižším instancím k prošetření.

"Okresní soud v Nymburce ani Krajský soud v Praze neprokázaly, že by v tomto případě byla naplněna definice nedovolené výroby omamných látek," řekl ke včerejšímu rozhodnutí mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Nejvyšší soud včera vlastně potvrdil přelomový rozsudek z února minulého roku, kterým stanovil, že pěstování konopí nemusí být činnost zcela totožná s výrobou marihuany.