Haló noviny: Advokátka žaluje předáky SON

PRAHA - Majitelé domů mají jen minimální naději, že Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodne plošně pro všechny, kteří se domáhají odškodnění kvůli regulaci nájemného. Vyplývá to z dokumentů, které advokátka majitelů domů Klára Veselá- Samková zveřejnila na internetových stránkách své kanceláře.

"Nepočítejte s tím, že bude přijato nějaké 'generální' rozhodnutí, které se bude vztahovat na všechny. Zcela evidentně co si každý jeden z vás nevybojuje, to mít nebude," uvedla advokátka v mailu klientům z řad Občanského sdružení majitelů domů (OSMD). Majitelům domů doporučuje, aby se do Štrasburku obraceli každý zvlášť.
Jak jsme již v Haló novinách podrobně informovali dříve, včetně obsažného názoru odborníka KSČM na bytovou politiku Františka Beneše, OSMD v květnu oznámilo, že štrasburskému soudu navrhne tři nové pilotní kauzy, podle kterých by měl řešit žalobu českých vlastníků kvůli regulaci nájemného. Soud již dříve vybral ze 4800 podaných žalob k projednání čtyři pilotní modelové případy. Jeden z vybraných však zemřel, další vzali svou stížnost zpět. Nově navržené tři pilotní kauzy údajně představují všechny důležité typy běžné v ČR. Advokátka dokumenty zveřejnila v souvislosti s trestním oznámením na předsedu Sdružení nájemníků (SON) a poslance ČSSD Stanislava Křečka, místopředsedu SON Milana Tarabu a na jednoho ze svých klientů z řad majitelů domů. Státnímu zastupitelství zaslala Veselá-Samková oznámení v pátek minulý týden. Důvodem prý je, že jeden z jejích klientů údajně v květnu předal e-mail určený pouze klientům Samkové-Veselé, představitelům Sdružení nájemníků, kteří jej následně vyvěsili na svých internetových stránkách. Ačkoli po intervenci Samkové-Veselé SON e-mail ze stránek odstranil, ponechal na nich stručnou informaci o jeho obsahu. Podle advokátky tak vzniklo podezření ze spáchání trestného činu porušování tajemství přepravovaných zpráv, případně i z dalších trestných činů. Spáchání trestného činu však Sdružení nájemníků odmítá. Text e-mailu byl údajně organizaci nájemníků poskytnut jedním z jeho adresátů a zároveň mu byl dán souhlas s jeho publikováním.
Advokátka však podezřívá Křečka z trestného činu také proto, že z neveřejné části jejích internetových stránek chráněných heslem údajně získal informace o stanovisku majitelů domů k postoji vlády, který byl jako důvěrný materiál zaslán do Štrasburku. Tyto informace prý Křeček využil k sepsání svého článku, ve kterém se zabývá postoji Samkové-Veselé a který je dosud vyvěšen na stránkách Sdružení nájemníků.
"Považuji to za naprostý nesmysl. Vše jsem získal z otevřených zdrojů," řekl ČTK Křeček.
Jak známo, regulované nájemné se podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka v příštích dvou letech zvýší podstatně více, než se původně předpokládalo. V roce 2009 by mohlo vzrůst o 30 procent, v roce 2010 by růst mohl činit až 44 procent. Podle majitelů domů však ani cílové nájemné v 98 procentech obcí a měst v republice nepokryje náklady na údržbu a opravy domů...