Milan Taraba

Haló noviny: Žalob nájemníků na majitele přibývá

Advokátka Občanského sdružení majitelů domů Klára Veselá- Samková nedávno podala na vás a předsedu Sdružení nájemníků (SON) ČR a poslance Stanislava Křečka, a ještě na jednoho ze svých klientů trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu porušování tajemství přepravovaných zpráv, případně i z dalších trestných činů. Můžete se k tomu vyslovit?

Nejsme si vědomi spáchání trestného činu. Avšak český právní řád připouští i druhou otázku, a to je to, že pokud někdo například tím, že zveřejní nějaké podezření a oznámí to přes veřejné sdělovací prostředky, tak se toho trestného činu může dopustit dokonce sám. My jsme učinili pouze to, že nám zaslal jeden z oslovených lidí k vyjádření dopis. Doktor Křeček dopis přinesl a my jsme jej považovali za věc veřejnou. Podivuji se takovému postupu doktorky Veselé-Samkové, neboť si myslí, že dneska máme tolik bulvárních listů v České republice, zveřejňujících daleko jiné závažnější a choulostivější informace, a ne nějaký její dopis, za který m by si měla osobně stát. Odmítám, že bychom se dopustili něčeho protizákonného! Bylo by férovější, kdyby se paní doktorka nejprve zeptala přímo mě, o co jde, když už uvedla moje jméno. Pustit se do kampaně, dát něco na svoje webové stránky, to já považuji za mimořádně nepříjemnou záležitost. Advokátka Veselá- Samková měla být daleko citlivější právě proto, že je advokátka. 

Haló noviny: Advokátka žaluje předáky SON

PRAHA - Majitelé domů mají jen minimální naději, že Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodne plošně pro všechny, kteří se domáhají odškodnění kvůli regulaci nájemného.

Profit: Náprava v nedohlednu

Fungující trh s byty je stále v nedohlednu. Vláda i majitelé domů sice už do Štrasburku poslali svá stanoviska k jednání o situaci kolem regulovaného nájemného, ale v blízké budoucnosti se nic podstatného nezmění. Evropský soud pro lidská práva musí totiž nejdřív vybrat nové pilotní projekty. Na konečný verdikt tak mohou vlastníci domů čekat ještě léta. Dosud ani není jasné, jak se bude vyvíjet nájemné po roce 2010.

Trh s byty v České republice stále nefunguje. Jeho zdravý rozvoj blokuje právní a cenová regulace. I když stát postupně vracel domy původním majitelům a další prodával soukromým i právnickým osobám, je podnikání v bytové oblasti stále nejisté. Majitelé domů doplácejí na své nájemníky, které zdědili z doby totality, protože za pronájem svého majetku od přidělených nájemníků dostávají jen tolik, kolik určí stát. Politici se dodnes obávají možných sociálních otřesů, proto neustále odkládají deregulaci jako horký brambor. Místo toho, aby stát sám pomohl chudým, kteří by neměli na úhradu ceny za přiměřené bydlení, přehodil problém na vlastníky domů. Ti ale dotují ze svého nejen sociálně potřebné, ale i bohaté. A jak dokazuje seznam, který zveřejnilo na internetu Hnutí na obranu majitelů realit, je mezi regulovanými nájemníky, které ochraňuje stát, také řada dobře placených poslanců a senátorů, vysokých státních úředníků, soudců i starostů.

NOVA: Souboj českého státu s majiteli domů ve Štrasburku se blíží

Moderátor

MF DNES: Majitelé domů tlačí na Čunka

Za 50 miliard jsou ochotni stáhnout žalobu ve Štrasburku * Jejich radikální křídlo chce víc