IDnes: Majitelé domů chtějí od státu 50 miliard. Pak by stáhli žaloby

Česko se může vyhnout soudnímu sporu ve Štrasburku kvůli nájemnému. Majitelé domů ale mimosoudní dohodu nechtějí lacino. Od státu požadují 50 miliard korun, vzkázala jejich advokátka Klára Veselá Samková.

Narovnání nemusí být jen v podobě přímo vyplacených peněz, ale i v podobě státních obligací, či daňového zvýhodnění.
"Každý den narůstá počet majitelů, kteří se přidávají k naší žalobě, je to denně i deset stěžovatelů," uvedla advokátka majitelů domů Klára Veselá Samková. Stát si˙podle ní musí uvědomit, že majitelé domů jsou převážně starší lidé a restituenti, kteří mají solidaritu s nájemníky bydlícími v jejich bytech a mají zájem se dohodnout.
Jde jim podle Samkové také o čas, čím dříve dostanou nějakou kompenzaci škod od státu a nebudou muset čekat na výsledek dlouhého soudního sporu ve Štrasburku, tím větší ochotu mají se se státem dohodnout, třeba i za cenu nižších kompenzací.
Samková v prosinci ministerstvu přednesla svůj požadavek. Navrhla vložit do občanského zákoníku nový paragraf, podle něhož by měl pronajímatel mít právo vypovědět nájemníka i bez udání důvodu s výpovědní lhůtou jeden rok.
Majitelé domů si stěžují, že s nimi vláda o soudním sporu nejedná. Ministerstvo pro místní rozvoj, které již dříve s majiteli domů několikrát jednalo, však tvrdí, že nezná jednotlivé individuální žaloby majitelů domů a že neexistuje jeden subjekt, se kterým by mohlo vést jednání.
"Všichni majitelé domů mají svého zástupce, takže ministerstvo pro místní rozvoj může jednat s těmito zástupci, není tedy pravda, že nemá s kým jednat, " tvrdí ale Samková. Ta zastupuje Občanské sdružení majitelů realit (OSMD) a má plnou moc zastupovat i ostatní majitele domů.
U Evropského soudu leží celkem čtyřicet žalob majitelů domů o padesát miliard korun. Podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka majitelé poškozeni byli, ale 50 miliard korun je údajně náhrada nepřiměřená.
Společnost Patria Finance ovšem˙vyčíslila, že jen za loňský rok přišli majitele domů kvůli regulaci o 21,5 miliardy korun.