LN: Majitelé domů: Stáhneme žaloby, ale za 50 miliard

PRAHA Česká republika se může vyhnout čtyřem desítkám žalob u Evropského soudu. Majitelé domů za to požadují jediné - chtějí vyplatit 50 miliard korun.

Spor o regulované nájemné lze ukončit, pokud stát žalovanou částku sám vyplatí, uvedla včera advokátka Občanského sdružení majitelů realit Klára Veselá-Samková. Náhrada nemusí být jen v podobě přímo vyplacených peněz, ale bylo by možné využít i státní obligace nebo daňové zvýhodnění.
Proti návrhu na mimosoudní vyrovnání však vzápětí vystoupil předseda Hnutí na obranu majitelů realit (HOMR) Girolamo Giormani, který nadále trvá na zaplacení veškerých škod.
Členové tohoto hnutí totiž mají u soudu ve Štrasburku podané další více než dvě stovky stížností.
"Členy a příznivce hnutí na obranu majitelů realit ubezpečujeme, že se za ně nikdy nebudeme jejich nároků vzdávat," uvedl Giormani a vyzval Veselou- Samkovou, aby nadále hovořila výlučně jenom jménem svých klientů.
Podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka majitelé poškozeni byli, ale padesát miliard korun je náhrada nepřiměřená.
Ministerstvo zatím v žádném případě nemůže vyplatit případné odškodné majitelům domů, protože dosud není ničím podloženo, jak vysoké by finanční částky měly být a na jakém principu by měly být poskytnuty, uvedl náměstek ministra Miroslav Kalous.