MF DNES: Majitelé domů tlačí na Čunka

Za 50 miliard jsou ochotni stáhnout žalobu ve Štrasburku * Jejich radikální křídlo chce víc

Praha - Spor majitelů bytů s regulovanými nájemníky a státem nabírá na intenzitě. Vedle padesáti miliard korun, které požadují majitelé po Česku jako kompenzaci za roky, kdy nemohli volně určovat ceny, chtějí zavést roční výpovědní lhůtu nájemníka. A to bez udání důvodu.
"Jednoletá výpověď je naším základním požadavkem. Teprve potom se můžeme bavit o náhradách," říká advokátka Klára Veselá-Samková, jež zastupuje přibližně čtyři a půl tisíce majitelů bytů včetně jejich občanského sdružení.
Veselou-Samkovou včera rozzuřil výrok ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka. Ten se nechal slyšet, že ministerstvo nemá s kým jednat. "To asi znamená, že neví, jaké dokumenty mu leží na stole," říká advokátka. Podle ní jsou majitelé bytů ochotni přistoupit na mimosoudní vyrovnání a ministerstvo o tom informovali již loni v prosinci. Zatím však bez jakékoli odpovědi.
"O té nabídce vím. Přemýšlím nad tím, co jim můžeme nabídnout," říká ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Další jednání podle něho bude příští týden. Čunek tolik peněz dát nechce a zároveň nevěří, že by majitelé přijali nižší nabídku. Majitelé domů žalují kvůli regulovanému nájemnému Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva. Ten již v podobné žalobě rozhodoval a pokaždé ve prospěch majitelů realit. Jednou z Polska, podruhé z Malty.

Majitelé nejsou jednotní

Kvůli precedenčnímu rozsudku se cítí silní v kramflecích radikálnější majitelé bytů, kteří jsou organizováni v občanském sdružení Hnutí na obranu majitelů realit (OS HOMR).
Proti návrhu mimosoudního vyrovnání okamžitě vystoupil předseda sdružení Girolamo Giormani. Podle něj Česko soud určitě prohraje, Veselá-Samková nehovoří za jeho klienty a sdružení stále trvá na zaplacení veškerých škod.
Zástupci přibližně 750 tisíc domácností, které mají regulované nájemné, jsou skeptičtí hlavně k možnosti jednoroční výpovědní lhůty bez udání důvodů. "Netvrdíme, že majitelé domů nemají vydělávat, ale jednoletá výpověď je nesmysl," říká Milan Taraba, místopředseda Sdružení nájemníků ČR. Podle něj nemá takový návrh podporu v parlamentu.