MF Dnes: Soud: Léčit konopím ano, kouřit ne

Tábor - Léčba konopím trestná není, jeho kouření ano.
Soudce táborského okresního soudu Martin Prokop včera potrestal Libuši Bryndovou ze Zlukova, která si doma pěstovala konopí, ze kterého pro sousedy vyráběla masti na spáleniny a bolavé klouby. Jedenapadesátiletá překladatelka Bryndová však zároveň konopí inhalovala, léčila si tak astma.
Byla obžalována z nedovoleného držení a výroby drog a od soudu odešla s podmínkou.
"Nebyla potrestaná za výrobu mastí," uvedl soudce Martin Prokop, který zdůraznil, že Bryndová dostala podmínku za inhalování marihuanových cigaret.
Podobně rozhodl před časem i Nejvyšší soud, když odmítl potrestat ženu, která pěstovala konopí výhradně pro léčbu.
"Necítím vinu," prohlásila u soudu Bryndová. Svědci potvrdili, že její masti měly blahodárné účinky třeba na bércové vředy.
Obhájkyně Klára Veselá-Samková dokonce obvinila stát, že toleruje zákon o drogách, který nerozlišuje toxikomanii a léčení. Diskriminuje podle ní sociálně slabé lidi, kteří si chtějí v nouzi pomoci sami.
"Tito pacienti musí užívat drahé léky vyrobené farmaceutickými firmami. Je naší historickou úlohou přispět k lepšímu právnímu řádu," řekla Samková. Její klientka se na místě odvolala. Proces skončí minimálně u krajského soudu.
Určité nejasnosti v zákoně připustil i soudce Martin Prokop. Zákon by měl podle něj víc rozlišit společenskou nebezpečnost lidí, kteří vyhledávají drogu pro zábavu, a lidí, kteří se chtějí léčit.