pěstování konopí

Konopná lady Libuše Bryndová byla 15. června odvolacím soudem zproštěna viny

Krajský soud v Českých Budějovicích nařídil na 15. června 2010 do své pobočky v Táboře veřejné jednání o odvolání proti rozsudku, kterým Okresní soud v Táboře 12. února 2010 zprostil viny Libuši Bryndovou (na snímku), obžalovanou z trestných činů  nedovolené výroby a držení psychotropních látek a jedů. Krajský soud 15. června ukončil tuto velmi složitou a výživně medializovanou kauzu "Konopné lady" tím, že potvrdil osvobozující rozsudek Okresního soudu v Táboře. Tento článek doplním o znění rozsudku Krajského soudu v Táboře, jakmile bude jeho písemné vyhotovení doručeno. Zveřejňuji v plném znění text odvolání proti prvnímu rozsudku, které podala táborská okresní státní zástupkyně JUDr. Iveta Janů, Ph.D. Konečný verdikt Krajského soudu v Českých Budějovicích je zcela průlomový v kauzách tohoto typu, v nichž    byla dosud uplatňována konzervativní hlediska, které nereflektovala základní lidská práva. Naše advokátní kancelář věnovala této kauze velké úsilí po dobu čtyř let a s uspokojením shledává práci našeho týmu jako pozitivní prestižní výsledek, němuž se budeme rádi (vlastně rády - náš tým je výlučně ženský) hlásit. 

JUDr. Klára Samková, Ph.D., obhájkyně

Přelomový rozsudek v případě "Konopné lady" Libuše Bryndové

Naší advokátní kanceláři se podařilo u Okresního soudu v Táboře dosáhnout plně zprošťujícíhgo rozsudku v kauze překladatelky Libuše Bryndové, která byla obžalována, že na pozemku u svého domu vysela semena a pěstovala  rostliny konopí, z nichž získala přesně nezjištěné množství účinných látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů, látku delta-9-TIIC, delta-9-THC, v čemž byl spatřován Okresním státním zastupitelstvím v Táboře trestný čin nedovolené výroby a držení omamných psychotropních látek a jedů. "Případ Konopné lady" skončil 12. února osvobozujícím rozsudkem. Libuši Bryndovou zastupovala JUDr. Klára Samková, Ph.D. (na snímku)

V ostře sledované kauze vystupovala řada expertů a soudních znalců. Předseda senátu Mgr. Martin Prokop se  musel vyrovnat s řadou argumentů z oblasti medicíny, toxikologie a lidských práv. Výsledek, že v kouření "trávy" vyrobené pro vlastní potřebu a současně ve výrobě léčivých mastí, odvarů a tinktur (navíc s prokazatelnými pozitivníimi terapeuttickými účinky bez drogových konsekvencí) také z netoxických částí rostlin a částí neobsahujících THC, nelze spatřovat trestný čin, je v českém právním prostředí poměrně velmi novou linií pohledu na podobné kauzy.  

Rozsudek ještě nenabyl právní moci, dne 29. března bylo podáno odvolání Okresním státním zastupitelstvem v Táboře

 

 

Táborský deník: Věří, že soud už chápe, že není feťačka

Tábor/ Kolem krku si  ještě nepadly. Advokátku Kláru Veselou – Samkovou a její klientku Libuši Bryndovou čeká ještě jedno soudní kolo. Věří, že poslední.
Předseda senátu okresního soudu Martin Prokop chce předvolat ještě jednoho svědka: lékaře z oboru farmakologie, který by do léčení neduhů pomocí konopí vnesl jasné světlo. Konečný rozsudek nad Bryndovou tak může zaznít nejdříve koncem května.

Na zdravotné problémy jej pomáha len konope. Sudcom sa to však nepáči

Na zdravotné problémy jej pomáha len konope. Sudcom sa to však nepáči

 

Ekzém si natiera konopnou masťou, aj boľavé kĺby a praskajúce cievy. Keď sa jej pre astmu dýcha čoraz ťažšie, inhaluje cannabis a záchvat ustúpi. Z rastlinky konopy si pripravuje tinktúru proti bolestiam hlavy, zábaly, kúpele - a nelieči nimi len svoje boliestky. Jej konopná masť pomáha na boľavé kĺby či kožné problémy aj susedom, kamarátom a známym, dokonca aj policajtovi vyšetrujúcemu jej prípad. „A sudca, ktorý to rozhodoval, novinárom povedal, že o marihuane predtým nič nevedel. Celú noc pred pojednávaním vraj presedel na internete a čítal si môj web,“ krúti hlavou 52-ročná Bushka. Občianskym menom Libuše Bryndová. Známa propagátorka konopy v Českej republike žije v starom dome v dedine Zlukov pri českom Tábore a netají sa tým, že na výrobu svojich elixírov pestuje konopu. Žiadne iné lieky už nepotrebuje. A to jej predpisovali silné kortikoidy... „Ak užívate trávu dennodenne ako liek, telo si na ňu zvykne. Psychoaktívny efekt vôbec nenastane. Obviňovať chorých, ktorí sa liečia trávou, že si pritom užívajú, je hrozne nespravodlivé,“ pokračuje teta Bushka, ako ju jej známi familiárne volajú. Jej liečebné metódy donedávna nikomu neprekážali. Policajti jej vraj hovorili, nech je pokojná, že oni majú iné starosti. Potom však o nej a jej liečebných metódach odvysielala Česká televízia reportáž a polícia začala vyšetrovať.

Roční podmínka za konopnou mast

Propagátorka marihuany Libuše Bryndová doplatila na svou otevřenost. Za výrobu konopných mastí, koupelí a čajů, kterými si léčila artritidu a astma, dostala roční podmínku.

Nejvyšší soud v březnu rozhodl, že pěstování konopí pro samoléčitelství není trestné. Rozsudek Okresního soudu v Táboře z minulého týdne však znovu dokazuje, že justice si s využíváním konopí k samoléčbě neví rady. Jedenapadesátiletou Bryndovou (na snímku vlevo) odsoudil za pěstování drog a přikázal jí zabavit všechnu konopnou drť. Mastičky se ženě paradoxně vrátí, protože slouží pouze k léčbě. Soudce zdůvodnil rozsudek tím, že jednání Bryndové, která patnáct let působila jako expertka u Evropské komise, je společensky nebezpečné. Na své zahrádce totiž vypěstovala tolik konopí, že nemohlo sloužit jen k léčbě. Tím se ostatně Bryndová nikdy netajila. Na svých webových stránkách popisuje, jak u ní doma kolují jointy, což se zájmem sleduje i její " kočka hulič". Hned po oznámení rozsudku se Bryndová odvolala ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích. " Chápu obavy soudce, on to i sám naznačil. Kdyby mou klientku osvobodil, nastavil by měřítko a toho by se mohlo začít zneužívat," řekla TÝDNU obhájkyně Klára Veselá- Samková. Jiné rozhodnutí nečeká ani od krajského soudce a počítá se stáním u Nejvyššího soudu. Trestní stíhání Bryndové začalo loni v létě na základě dokumentu s názvem Konopná paní, který o Bryndové natočila a odvysílala Česká televize. 

Monitoring tisku ke kauze Libuše Bryndové

Zdroj: Aha!
Datum vydání: 10.7.2008
Rubrika / pořad: Aktuálně
Strana / zpráva 04
Autor: (hof)

Léčila se konopím
* Dostala 1 rok podmínku!

 

Táborský deník: Dva měsíce za masti z konopí

Tábor/Z vypěstovaného konopí na vlastním záhonu si vyráběla masti na neduhy vlastní i sousedů, část rostlin usušila a vykouřila, byť inhalací z vodní dýmky. Včera ji za to Okresní soud v Táboře potrestal dvouměsíčním trestem s odkladem na jeden rok.

MF Dnes: "Konopná paní" dostala podmínku

Soud ji potrestal za pěstování a kouření marihuany

Tábor - Když jednapadesátileté překladatelce Libuši Bryndové vloni prohledali táborští policisté dům a zabavili v něm zelené masti z konopí setého, netušila, že za pár měsíců stane před soudem.
Lidová léčitelka si včera za hlasitých poznámek v soudní síni vyslechla rozsudek: dva měsíce vězení, trest podmíněně odložený na rok. Podle táborského okresního soudu porušila zákon tím, že část svých výpěstků usušila a vykouřila.
V soudní síni, kde byla i místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová, to včera vypadalo jako na demonstraci. Lidé si donesli plakáty s odkazem na petici za legalizaci marihuany jako léku. Některé výroky svědků vyvolaly smích. Bryndová se totiž do maléru dostala díky dokumentu nazvanému Konopná paní, který o ní natočila vloni televize.
"Chodil jsem k ní pro mastičku. Pět let si babička léčila bércový vřed, potom se jí po týdnu začal hojit," tvrdil Ladislav Vosika ze Zlukova na Táborsku, kam se Bryndová přestěhovala z Prahy. Žena tvrdí, že konopí pěstovala pro léčebné účely už v Praze a tamní policie jí to tolerovala. Na Táborsku ale narazila.
"Dávala jsem lidem masti na klouby a občas jsem si i zahulila," uvedla žena. Usušené konopí kouřila z vodní dýmky. Léčila si tím astma a proceduru nazývala inhalací. Za rok vyrobila až tři sta litrů masti a zásobovala jí na sto lidí.
Žaloba přitom prokázala Bryndové vypěstování 29 rostlin konopí s obsahem 26 gramů zakázané drogy THC. Podle soudce Martina Prokopa žena nedostala trest za výrobu mastí, ale za kouření marihuany. 

MF Dnes: Soud: Léčit konopím ano, kouřit ne

Tábor - Léčba konopím trestná není, jeho kouření ano.
Soudce táborského okresního soudu Martin Prokop včera potrestal Libuši Bryndovou ze Zlukova, která si doma pěstovala konopí, ze kterého pro sousedy vyráběla masti na spáleniny a bolavé klouby. Jedenapadesátiletá překladatelka Bryndová však zároveň konopí inhalovala, léčila si tak astma.
Byla obžalována z nedovoleného držení a výroby drog a od soudu odešla s podmínkou.
"Nebyla potrestaná za výrobu mastí," uvedl soudce Martin Prokop, který zdůraznil, že Bryndová dostala podmínku za inhalování marihuanových cigaret.
Podobně rozhodl před časem i Nejvyšší soud, když odmítl potrestat ženu, která pěstovala konopí výhradně pro léčbu.
"Necítím vinu," prohlásila u soudu Bryndová. 

Léčila se konopím

TÁBOR - Neuvěřitelné! Paradox možný snad jen v Česku. Dealeři tvrdých drog si často běhají po svobodě, a lidi, kteří se pomocí marihuany jen léčí, stíhá policie a soudy. Podobný je i případ Libuše >>Bushky<< Bryndové (52) z jižních Čech, která včera stanula před táborským okresním soudem. Ten jí vyměřil roční podmínečný trest.
Publicistku a překladatelku vinila obžaloba z výroby omamných a psychotropních látek, přitom ona sama z konopí, které je dle jejích slov ke kouření zcela nevhodné, vyráběla masti. Těmi se léčila nejen sama, ale pomáhala i druhým. ,,Z konopí umím vyrobit například taky čokoládové bonbony, smetanu i masové hamburgery. Vyrábím ale hlavně mast, která je nad všechny a úspěšně léčí spáleniny, hnisavé záněty, bolesti kloubů nebo zubů, což ale nikoho nezajímá," diví se svérázná Bushka Bryndová.
Libuši >>Bushce<< Bryndové hrozilo až pět let vězení, nakonec však odešla od soudu s dvouměsíčním trestem, který jí byl podmíněně odložen na jeden rok.

***

Hrozilo jí pět let, stejně jako...

Za sex se školačkou a výrobu drog
Duben 2007: Karla Modráka poslal Brněnský krajský soud na pět let do vězení za výrobu pervitinu a pohlavní zneužití školačky (14).

Za popírání holokaustu
Únor 2007: Ernst Zündel musí za popírání holocaustu strávit pět let ve vězení. Mannheimský soud tak dal za pravdu státnímu zástupci a udělil německému popírači nejvyšší možný trest.

Za vytunelování Liberty
Únor 2005: Na pět let ve vězení odsoudil soud bývalého ministra financí Ivo Svobodu. Šlo o první případ, kdy polistopadový ministr dostal flastr natvrdo.

Za zastřelení zloděje >>omylem<<
Únor 2006: Člen soukromé bezpečnostní služby, Karel Sochor (54), zastřelil pří stíhání domnělého zloděje a byl za to odsouzen na pět let do vězení. Sochor zasáhl poškozeného ranou ze své legálně držené zbraně přímo do čela.

Pages